8 grafů jako varování, že americký inflační příběh ještě neskončil

Investoři mají americkou inflační vlnu z uplynulých dvou let za zvládnutou. Na bouchání šampaňského je ale podle některých stále brzy. To ostatně naznačují i následující grafy.
Budou se opakovat 70. léta 20. století? Kdyby se měla historie opakovat, znamenalo by to, že vysoká inflace z uplynulých let byla jen předehrou ještě daleko dramatičtějšího vývoje spotřebitelských cen, který nastane zanedlouho.
Naplnění inflačního cíle Fedu zůstává hudbou budoucnosti. Americká centrální banka tempo meziročního růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Zatím žádný z mainstreamových inflačních indikátorů ale naplnění tohoto cíle nepotvrzuje. Podle poslední projekce měnového výboru Fedu by se inflace na 2% cíl měla vrátit až v roce 2027.
Jádrová inflace se drží ještě výše a celková inflace opět roste. Jádrová inflace, jež nezohledňuje vývoj volatilních cen energií a potravin, je ještě vyšší než celková inflace, poslední tři měsíce se drží na 3,3 %. Navíc i celková inflace poté, co v září sestoupila na 2,4 %, přestala klesat, v říjnu se zvýšila na 2,6 % a v listopadu stoupla na 2,7 %.
Také jádrová inflace signalizuje obrat trendu. Jádrová inflace maxima dosáhla v září 2022, když se vyšplhala na 6,6 %. Loni v červenci sestoupila až na 3,2 % a stejná hodnota byla reportována i za srpen. Vývoj z posledních měsíců ale naznačuje, že následovat může opět její růst.
Varovná je i takzvaná PCE inflace. Podobné signály jako jádrový index spotřebitelských cen vysílá i inflace vyjádřená jádrovým indexem výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace), který je preferovaným inflačním ukazatelem Fedu.
Obnovený růstový trend vykazuje i necyklická složka inflace. Zboží a služby, jejichž cenový vývoj určuje souhrnnou inflaci, lze rozdělit do dvou skupin - na inflačně cyklické a necyklické. Cenový vývoj zboží a služeb z inflačně cyklické kategorie má tendenci krátkodobě výrazněji reagovat na vývoj hospodářského cyklu nebo vyhlídky ekonomiky. Zboží a služby z inflačně necyklické skupiny mají naopak tendenci setrvávat v dlouhodobějších trendech. Na obrat směrem k vyššímu tempo růstu cen ale teď ukazují obě tyto skupiny.
Inflační očekávání jsou nemilosrdná. Inflační očekávání hovoří poměrně jasně, růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zřejmě nabere na síle, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu.
Zdroj: Apollo Academy