Česká ocel v ohrožení: Bez podpory státu oceláři nezvládnou čelit levnější konkurenci

Drahé energie, levnější asijská konkurence a tlak na dekarbonizaci. To jsou nejpalčivější problémy nejen českého, ale i evropského ocelářství. Loni se za tři kvartály v Česku vyrobilo nejméně oceli v historii. Nad sektorem navíc visí hrozba cel ze strany USA. Podle studie CEVRO Univerzity je přitom odvětví pro českou ekonomiku nadále strategicky významné a jeho útlum by měl velké dopady na celou ekonomiku, zaměstnanost a konkurenceschopnost.
Bez investic nebude konkurenceschopnost
Pokud chce Česká republika obstát na trhu v rámci konkurence, bude potřeba systematická a okamžitá podpora státu. "Bez aktivní státní podpory a evropského financování riskujeme postupnou ztrátu schopnosti konkurovat levné asijské oceli. Klíčové je zajistit rovné podmínky na trhu a podporu inovací," říká vedoucí výzkumu CEVRO Univerzity Klára Čermáková.
Po podpoře dlouhodobě volají oceláři i na evropské úrovni. Upozorňují na to, že evropské firmy nemohou cenově držet krok s dodávkami z Číny a současně dekarbonizovat. "Jsme tradiční výrobce oceli a hrozí nám, že ji budeme dovážet. V celém světě roste produkce, zatímco v Evropské unii rapidně klesá. U nás spadla výroba na polovinu, nepokrýváme již ani spotřebu České republiky, situace ohledně energií je pro naše podniky hodně těžká. Když jsou u nás energie jedny z nejdražších v Evropské unii, ztrácíme konkurenceschopnost," přidávají se k výzvě na pomoc sektoru odbory, konkrétně předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Objem dotací do ocelářství v zemích OECD klesá
Studie také srovnává podporu výroby u nejvýznamnějších hráčů na trhu. Čína, USA nebo Japonsko jsou podle ní podstatně aktivnější než Česká republika. Čína například zavedla programy na podporu recyklace, obnovu zařízení a inovace. Ve Spojených státech byl zřízen federální fond na snižování emisí v průmyslu, ze kterého půjde na inovace v ocelářství až 1,5 miliardy dolarů.
"Budoucnost českého ocelářství závisí na inovacích, spolupráci a cílené podpoře. Investice do jeho rozvoje a udržitelnosti nejsou pouze ekonomickou nezbytností, ale i strategickou prioritou zajišťující průmyslovou soběstačnost Česka v dynamicky se měnícím globálním prostředí. Za předpokladu správně cílené podpory a kvalitní implementace opatření má české ocelářství potenciál stát se moderním, technologicky vyspělým a ekologicky udržitelným sektorem, který si udrží klíčovou roli v české ekonomice i v příštích desetiletích," dodává Čermáková.
Země OECD snížily dotace do nových technologií mezi lety 2011 a 2020 o 72 %, naopak státy mimo toto uskupení podobnou pomoc navýšily o 300 %.
Ocelářství má podle studie zásadní multiplikační efekt v rámci celé české ekonomiky. Přímo i nepřímo vytváří tisíce pracovních míst a významnou roli hraje v automobilovém průmyslu, strojírenství i stavebnictví. Problémy oboru u nás zároveň ilustruje osud největšího výrobce. Liberty Ostrava skončila v konkurzu a je na prodej, který vede insolvenční správce.