US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Burzovní kalendář 29. 4. - 3. 5. 2013

Pokračující výsledkovou sezónu mohou v novém týdnu zastínit centrální bankéři. V úterý a ve středu bude zasedat měnový výbor Fedu, ve čtvrtek pak v Bratislavě na výjezdním zasedání zasednou evropští centrální bankéři. Od nich část trhu očekává reakci na zhoršující se data z evropské ekonomiky, a to v podobě snížení základní úrokové sazby. V pátek budou trhy sledovat aktuální údaje o americké nezaměstnanosti. V Praze pokračuje výsledková sezóna pondělními reporty CME a Erste Group Bank.

USA

29/4 - 3/5 Výsledková sezóna (Newmont Mining, Pfizer, Time Warner, Facebook, Visa, General Motors)

29/4 Osobní příjmy a osobní spotřeba

29/4 Rozjednané prodeje domů

29/4 Index výrobní aktivity dallaského Fedu

30/4 - 1/5 Zasedání FOMC

30/4 Index cen domů (S&P/Case-Shiller)

30/4 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

1/5 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

1/5 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

1/5 Stavební výdaje

2/5 Obchodní bilance

2/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

3/5 Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst

3/5 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM)

3/5 Podnikové objednávky

Za uplynulý týden získal index Dow 1,1 %, S&P 500 posílil o 1,7 % a Nasdaq o 2,3 %. Předchozí týden přitom indexy klesly o více než 2 % a zaznamenaly nejprudší týdenní propady v letošním roce.

"Návrat ceny k historickým maximům byl rychlý. Support 1 540 bodů třikrát za poslední dva měsíce prokázal odolnost, čímž posílil svůj význam. Odhodlání přiblížit se, případně překonat psychologickou hladinu 1 600 bodů, je obrovské. V pátek k tomu chyběla nějaká výrazně pozitivní zpráva. Tou může být příští týden například situace na trhu práce. Nejbližší support je nyní na hladině 1 575 bodů. Klíčová je ale podpora 1 540 bodů, kde je rozhraní mezi hlubší korekcí a pokračováním růstu," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního odhadu vzrostla o 2,5 %. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,4 % v posledních třech měsících loňského roku, analytici však čekali zrychlení tempa růstu HDP v průměru na 3 %. "Mírné oslabení trhu bylo v souladu s údaji o HDP. Ty nebyly nijak skvělé, ale zase ne tak špatné, aby trh vykolejily," řekl agentuře Reuters Steve Sosnick z firmy Timber Hill/Interactive Brokers Group.

Trh drží nad vodou hospodářské výsledky firem a podpora ze strany centrálních bank. V týdnu se začalo více spekulovat o možnosti, že by ECB na svém zasedání příští týden mohla snížit sazby. Ne katastrofální, ale přece jen horší údaje z americké ekonomiky navíc zažehnávají obavy z toho, že by americká centrální banka Fed mohla ustoupit od své agresivně uvolněné měnové politiky.

Více než dvě třetiny dosud zveřejněných výsledků firem z indexu S&P 500 podle agentury Reuters překonaly očekávání. "Investoři vstupovali do této výsledkové sezony celkem s obavami. Takže i mírně pozitivní výsledky jsou skvělou zprávou, což se na trhu projevuje v posledních dnech," uvedl ve čtvrtek analytik Lawrence Creatura ze společnosti Federated Investors. Na úrovni zisku překonává odhady přes 70 % firem, na úrovni tržeb necelá polovina.

V týdnu se opět ukázalo, jak křehký je růst na akciových trzích, když falešná zpráva na Twitteru agentury AP o útoku na Bílý dům během pár minut přiměla investory k výprodeji akcií. Problém s počítači pak ve čtvrtek na déle než 3 hodiny vyřadil z provozu největší burzu s akciovými opcemi na CBOE. Náchylnost k panickým výprodejům není pro trh příliš dobrým znamením, nálada investorů ovšem alespoň není extrémně optimistická a bezstarostná, což je naopak dobře.

V novém týdnu budou investory vedle firemních výsledků nejvíce zajímat zasedání Fedu a ECB. Zatímco od americké centrální banky se nečeká žádná změna měnové politiky - důležité budou spíše komentáře po zasedání -, v Evropě mezi obchodníky roste přesvědčení, že ECB neustojí tlak a sníží sazby. V minulosti ovšem Mario Draghi mnohokrát zdůrazňoval, že je nyní míček v ekonomické hře na straně politiků a vlád jednotlivých zemí.

Domácích ekonomických zpráv bude v USA celá řada. Indexy nákupních manažerů podle předběžných údajů mírně klesly, ale stále by se měly udržet bezpečně v pásmu očekávání ekonomického růstu nad 50 body (ISM a Markit PMI), dále bude zajímavá obchodní bilance, data z nemovitostního trhu nebo týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek pak týden završí dubnová statistika amerického trhu práce. Po březnovém nečekaném poklesu celkové míry nezaměstnanosti a horším než očekávaném počtu nových pracovních míst bude trh s napětím očekávat, jaké dopady na zaměstnanost měly automatické rozpočtové škrty (sekvestrace). Analytici v průměru očekávají zhruba 150 tisíc nových míst mimo zemědělství (v březnu 88 tisíc), v soukromém sektoru se čeká 175 tisíc nových míst (v březnu 95 tisíc) a celková míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 7,6 %.

Řada analytiků se shoduje, že trh očekává mírné zhoršení makrodat v USA, a to jak z důvodu sezónnosti, tak rozpočtových škrtů. Nesmějí být příliš špatná, ale mírné zhoršení je relativně v pořádku pro další vývoj akcií, protože právě data z ekonomiky sleduje Fed, který do ní pumpuje 85 miliard USD měsíčně.

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v začátku týdne od 29. dubna

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v začátku týdne od 29. dubna

Bleskové kotrmelce na trzích: Abnormální události ukazují zranitelnost býků

Bleskové kotrmelce na trzích: Abnormální události ukazují zranitelnost býků

Došly zlaté mince, hlásí mincovna

Došly zlaté mince, hlásí mincovna

220 let pohledem amerických státních dluhopisů: Praskne největší bublina na světě?

220 let pohledem amerických státních dluhopisů: Praskne největší bublina na světě?

Evropa

29/4 - 3/5 Výsledková sezóna (BP, EASF, Siemens, Deutsche Bank, BNP Paribas, Sanofi, Deutsche Lufthansa, Adidas)

29/4 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

29/4 Německo - index spotřebitelských cen

30/4 Německo - maloobchodní tržby

30/4 Eurozóna a Itálie - index spotřebitelských cen

30/4 Eurozóna, Německo a Itálie - míra nezaměstnanosti

30/4 Francie - index cen výrobců a spotřebitelské výdaje

30/4 Španělsko - HDP za 1Q2013

1/5 Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

2/5 Eurozóna, Německo, Francie a další státy - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

2/5 ECB - rozhodnutí o úrokových sazbách

3/5 Eurozóna - index cen výrobců

Západoevropské akcie zažily nejlepší týden za posledních pět měsíců. Jejich hlavní index sice v pátek klesl, proti minulému pátku ale získal zhruba 3,8 %. Trh táhly vzhůru především naděje na další snížení základní úrokové sazby, k němuž by mohla sáhnout Evropská centrální banka (ECB).

Panevropský index FTSEurofirst 300 v dnešním závěru klesl o 0,4 procenta na 1 196,41 bodu. Pokles ovlivnily údaje, podle nichž americká ekonomika v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo. Během týdne však evropské burzy silně rostly, zejména v úterý, kdy index vyskočil o 2,4 % a zaznamenal nejsilnější jednodenní vzestup od počátku loňského srpna. Růst vyvolala paradoxně zpráva, podle níž index ekonomické aktivity v Německu v dubnu klesl poprvé po pěti měsících do pásma poklesu. Údaje totiž zvýšily mezi investory naděje na to, že by ECB mohla na podporu ekonomiky přistoupit již příští týden k dalšímu snížení základní úrokové sazby.

Možnost snížení základní sazby z nynějšího rekordního minima 0,75 % v minulých dnech naznačovali, nebo alespoň nevylučovali, vedoucí činitelé ECB. Snížení sazby by mohlo dát trhu nový impulz k růstu, řekli analytici agentuře Reuters.

V týdnu bude také pokračovat evropská výsledková sezóna. Právě tu bude sledovat i makléř z brokerjetu ČS Martin Loos.

Z makrodat bude nejdůležitější index nákupních manažerů v jednotlivých zemích i v eurozóně jako celku. Předběžné údaje potvrdily, že Německo přestává odolávat zhoršující se poptávce po svém zboží v eurozóně, která je jeho hlavním vývozním trhem. Nezaměstnanost ve Španělsku a ve Francii je navíc rekordní.

Indexy nákupních manažerů v Evropě: Německo hlásí nečekaný propad, Francie naopak zlepšení

Indexy nákupních manažerů v Evropě: Německo hlásí nečekaný propad, Francie naopak zlepšení

Daň z finančních transakcí rozděluje Evropu

Daň z finančních transakcí rozděluje Evropu

Burzovní veterán varuje: Akcie mají před sebou dva roky poklesu

Burzovní veterán varuje: Akcie mají před sebou dva roky poklesu

Čína a Japonsko

30/4 Japonsko - míra nezaměstnanosti, maloobchodní tržby, průmyslová výroba a započatá výstavba

30/4 Čína - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC Markit, oficiální)

3/5 Čína - PMI index aktivity mimo zpracovatelský sektor

Bank of Japan na svém pátečním zasedání nezměnila měnovou politiku, akcie reagovaly poklesem

Bank of Japan na svém pátečním zasedání nezměnila měnovou politiku, akcie reagovaly poklesem

5 důvodů horšího výhledu pro emerging markets

5 důvodů horšího výhledu pro emerging markets

Pražská burza

29/4 Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 1Q2013

29/4 CME - hospodářské výsledky za 1Q2013

1/5 BCPP zavřená (státní svátek)

2/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

2/5 ČNB - rozhodnutí o sazbách

3/5 VIG - valná hromada

Pražská burza v uplynulém týdnu posílila. Index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 1,8 % na 958,7 bodu. Nejvíce se opět propadly akcie těžební firmy NWR. Naopak nejlépe si vedly akcie prodejce vozidel AAA Auto.

"Uplynulý týden byl charakterizován probíhající výsledkovou sezónou v USA za první čtvrtletí, která i po první polovině prozatím vyznívá pozitivně. Vedle toho se investoři zaměřili na data z makroekonomiky, kde nejsledovanější byl páteční americký HDP, který nenaplnil očekávání trhu," popsal náladu na trzích analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

V týdnu se konaly valné hromady společností Telefónica C.R., Philip Morris ČR, Komerční banky a NWR. Všechny očekávané body včetně návrhů dividend byly beze změny přijaty.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla AAA Auto, která přidala 12,6 % na 27,30 Kč. Společnost byla bez zpráv, investoři podle Vaníčka zřejmě spekulují na potenciální možnost zvýšené ceny v případném nuceném odkupu, než je nabídnutá cena ze strany majoritního vlastníka.

Naopak největší ztráty zaznamenaly akcie NWR, které ztratily 3,7 % na 49,8 Kč. Akcie pokračuje v oslabování po zveřejněných provozních datech z předminulého týdne. Navíc ceny uhlí se na trzích rovněž nevyvíjejí pozitivním směrem.

Ve čtvrtek Unipetrol reportoval výsledky za 1Q2013. Provozní zisk na úrovni EBIT lehce zaostal za očekáváním, letos ale firma očekává kladný provozní zisk EBIT.

Výsledková sezóna pokračuje v pondělí čísly od Erste Group Bank a mediální CME. "U Erste očekáváme 9% meziroční pokles provozního zisku na 835 milionů eur a 49% propad čistého zisku kvůli absenci mimořádné položky z minulého roku. Současně se domníváme, že prozatím platný výhled na stagnaci provozního zisku v roce 2013 je poněkud ambiciózní," napsal ve svém týdenním komentáři Vaníček. U CME očekává záporný zisk EBITDA.

Ve čtvrtek bude o měnové politice jednat Česká národní banka. Podle aktuálních signálů je s kondicí české koruny spokojena. Guvernér Singer v týdnu uvedl, že by Česká národní banka zasáhla jen v případě, že by kurz koruny k euru byl tak slabý, že by ekonomice hrozila významná inflační rizika.

Členka bankovní rady Eva Zamrazilová v úterý upozornila, že by slabá koruna mohla dále podkopat poptávku domácností, protože zdražuje dovoz. To podle ní musí ČNB dát na jednu misku vah proti pozitivnímu vlivu slabé koruny na český vývoz. Ten se přitom v prvních dvou měsících roku i přes pokles koruny snižoval. To je podle Zamrazilové znamení, že příčinou slabého vývozu je nízká zahraniční poptávka, s níž nižší kurz koruny nic neudělá. Podle Zamrazilové by nejdelší recese v české ekonomice za poslední dvě desetiletí měla končit, ekonomika se už zřejmě odrazila ode dna. Podle Singera ale po dně v tuto chvíli "spíše kráčíme". Česká ekonomika zažívá pokles už od poloviny roku 2011.

Přiláká ČEZ investory na solární energii?

Přiláká ČEZ investory na solární energii?

Dlouhodobé perspektivy ČEZ a Telefóniky na pražské burze

Dlouhodobé perspektivy ČEZ a Telefóniky na pražské burze

Akcionáři NWR na valné hromadě schválili všechny navržené body včetně možnosti nové emise akcií či zpětného odkupu

Akcionáři NWR na valné hromadě schválili všechny navržené body včetně možnosti nové emise akcií či zpětného odkupu

Philip Morris vyplatí dividendu 900 Kč, o 20 Kč méně než loni

Philip Morris vyplatí dividendu 900 Kč, o 20 Kč méně než loni

Komerční banka: Valná hromada schválila dividendu 230 Kč z loňského zisku

Komerční banka: Valná hromada schválila dividendu 230 Kč z loňského zisku

Investiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie