Donald, Tim a indické jablko sváru

Bylo to partnerství, jaké vzniká mezi mocnými muži – trochu závislé, trochu výhodné, trochu pro kamery. Donald Trump měl Tima Cooka rád. Dokonce ho kdysi přejmenoval na Tima Applea, což se vlastně dalo chápat jako kompliment, vždyť spojit své jméno se symbolem amerického úspěchu se nepodaří každému. Bylo v tom možná i jisté očekávání, totiž že Tim, šéf nejhodnotnější firmy světa, bude loajální, poslušný a hlavně americký.
Jenže Tim má jiný slovník než Donald. Namísto vzkazů na sociálních sítích se probírá čísly, místo emocí má tabulky s maržemi. A tak se stalo, že Apple namísto toho, aby reagoval na Trumpovo burácení o clech na dovozy z Číny přesunem výroby iPhonů do drahého Texasu nebo Oklahomy, obrátil pozornost k Indii. K zemi, kde jsou náklady nižší, vláda celkem vstřícná a koneckonců i trh samotný obrovský.
Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, který je s Applem spojený silnou dolarovou pupeční šňůrou, buduje v Indii továrny, jako kdyby se za okluzní celní frontou nechumelilo. Naposledy minulý týden oznámil investici do výroby polovodičů v Indii za více než 400 milionů dolarů. A Apple plánuje výrobu nejnovějších iPhonů také v Indii. V zemi, která se netváří jako nějaká nouzová destinace. Je to země s ambicemi, technologickým zázemím, výraznou takzvanou demografickou dividendou a více než miliardou potenciálních zákazníků.
Trump má tím pádem trochu problém. Co s tím? Vyhlásit nějaká drakonická cla na dovozy z Indie podle hesla "když nebude továrna ve Wisconsinu, bude celnice v Bombaji"? Těžko. Ve vysoké geopolitické hře proti Číně je Indie spojencem, který se Americe hodí. A tak se Donaldovi rozpadá představa párty, na které on tahá králíky z klobouku a rozdává karty, s nimiž by Tim měl hrát.
Tim nehraje. Tim optimalizuje. S úsměvem oznamuje, že Apple investuje v Indii miliardy a rozšiřuje výrobu. Tváří se přitom jako diplomat, kterého by mu Donald měl závidět v úplně jiných globálních hrách. Nikomu nic nevyčítá, nikoho neprovokuje, jen si tiše přepisuje adresy dodavatelů.
Donald mluví o tom, že Tim "opravdu věří v Ameriku" a je "to skvělý chlap". Ale tak trochu v tom je slyšet "proč mě (ani) ten Tim neposlouchá?", a vlastně celkem nahlas. Byly časy, kdy by Trump alespoň pohrozil sankcemi, ale proti Applu? Proti firmě, která sice platí daně všude možně, aby nemusela v USA, ale stále zaměstnává spoustu Američanů a jejíž logo nosí v kapse půlka voličů?
Trump stavěl svou obchodní politiku na tvrdosti vůči Číně, ale velké americké firmy, které měl symbolicky chránit, se zatím s výrobou přesouvají po opačné polokouli. Tedy ne "domů", ale do jiných nízkonákladových rájů. Pravda, Apple i další v Americe plánují opravdu velké investice, zejména do inovací, AI, datových center a podobně. Ve stovkách miliard, to může Trump připomínat každému, kdo by se mu snad chtěl ušklíbat.
Většinu výroby iPhonů, která je pro veřejnost to nejhmatatelnější a nejpochopitelnější z celého byznysu firmy, si chce ale Apple zajišťovat v Indii. Je zkrátka příliš velký, příliš globální a příliš racionální na to, aby tak docela tančil podle Trumpových not. Prezident, který se snaží udělat Ameriku znovu skvělou, tak sleduje, jak Tim Cook a někteří další dělají Indii opět o něco více důležitou.
Kdo ví, třeba si Apple jednu inovaci schová přímo do Indie a začne tam do iPhonů instalovat geopolitický kompas (tak jako u jiných aplikací od Applu s neoficiálním přízviskem "pro blbečky" neboli "zvládne to každý"). Ten by se americké administrativě hodil, třeba by to s ním nakonec vydalo na jednu mírovou Nobelovku.
Aktuality
