Užijte si evropský růst, dokud to jde. Říjen přinese studenou sprchu

Evropským trhům se v posledních měsících daří. Přicházejí pozitivní zprávy z průmyslu i z trhu práce, na dluhovou krizi a další problémy nemocné Evropy jako by se zapomnělo. Podle investiční banky Nomura však existují dvě rizika, která to vše mohou změnit. A obě v říjnu.
"Zástupci Troiky budou prověřovat postup řeckých reforem. Italský Senát bude hlasovat o osudu Silvia Berlusconiho. Tyto dvě události mohou zchladit optimismus a poslat evropské trhy dolů," píší analytici z Nomury.
Řecký test
Zástupci Troiky (ECB, MMF a EU) zavítají v říjnu do Atén, aby prozkoumali řecké reformy. "Pokud je míra postupu premiéra Samarase neuspokojí, objeví se otázky o další restrukturalizaci řeckého dluhu. A tyto obavy se mohou přenést i na Portugalsko nebo Kypr," tvrdí Nomura.
Atény již dostaly možnost odepsat ze svého dluhu 100 miliard eur. Pokud by přišel druhý podobný pokus, následná panika by mohla znovu vyhnat do výšin výnosy dluhopisů periferních evropských zemí.
V současnosti se přitom množí dohady, zda Řecko nebude potřebovat další injekci. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu deseti miliard eur.
MMF však popřel, že by s Řeckem o pomoci jednal. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble již dříve varoval před možným třetím záchranným balíčkem.
Hrozba jménem Berlusconi
V říjnu bude také hlasovat italský Senát o zbavení senátorské funkce bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Pokud by se tak stalo, může to podle Nomury ohrozit stabilitu italské vládní koalice. Berlusconiho středopravicová strana Lid svobody (PdL) pohrozila kabinetu, že svrhne vládu, pokud bude bývalý premiér zbaven senátorského křesla.
"Berlusconi může být zbaven senátorského křesla podle protikorupčního zákona z roku 2012. Někteří jeho stoupenci však tvrdí, že tento zákon nemůže být použit retrospektivně. Tento spor by mohl přerůst až v pád vlády," říká Alastair Newton, politický analytik z Nomury.
Italský nejvyšší soud na začátku srpna potvrdil rozsudek v kauze daňových úniků bývalého premiéra. Byl za to odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky z toho se ale vymazávají v důsledku amnestie z roku 2006.
Dva soudy nižších instancí předtím vyměřily Berlusconimu čtyřletý trest za daňové úniky za jeho působení v mediální společnosti Mediaset. Podle obžaloby se zaměstnanci Mediasetu s Berlusconim v čele v 90. letech nezákonně obohatili o stovky milionů eur, když nakupovali vysílací práva přes zahraniční prostředníky za uměle navýšené ceny. Proces trval sedm let. Podle Berlusconiho stoupenců se na tento případ zákon z roku 2012 vztahovat nemůže.
Obě zmíněné události mohou značně nahlodat důvěru investorů v eurozónu, přestože z ekonomiky přicházejí lepší čísla. "Výhled pro evropské akcie zůstává těsně svázán s vývojem v problémových zemích. Cenné papíry se tak budou obchodovat podle toho, jak investoři vnímají politická rizika," stojí ve zprávě Nomury. Přesto japonská banka věří, že evropské akcie v příštích měsících překonají svým výkonem ty americké.
Zdroj: Nomura
Aktuality
