Regulátoři regulují, americké banky úpí: Smlouva s EU jako šance na mírnější pravidla?

Ač je v USA hodně podezřelých ze vzniku finanční krize, vždy je zmiňován bankovní a finanční sektor, který podle názoru mnohých nebyl dostatečně regulován a střežen. Proto se za posledních několik let v Americe přijalo velké množství zákonů a nařízení, které případná další krize neměla kořeny ve finanční oblasti.
Spojené státy jsou v reformách bankovního sektoru daleko před Evropou. Největším legislativním počinem je dlouhý a složitý Dodd-Frankův zákon, na jehož úplnou implementaci mají banky čas do roku 2014. Již nyní ovšem musejí splňovat velký díl zákonných požadavků, což bankéře netěší. Stěžují si, že je uvedení zákona do praxe velice drahá záležitost a že je staví do horší pozice oproti konkurentům, hlavně z Evropy.
Rozbíhající se jednání mezi EU a USA o volném obchodu a snížení regulatorních bariér proto americké banky vidí jako šanci, jak si ulevit a tlak domácích regulátorů zmírnit. Pokud by se jim totiž podařilo do textu dohody dostat soulad s evropskými bankovními požadavky, mohly by plnit jen ty evropské, tedy méně tvrdé.
Politici trvají na dodržení Dodd-Franka
Konkrétně by se zmírnily požadavky na obchodní operace s deriváty, kapitálové požadavky, pravidla pro strukturu finančního kapitálu a ochranu spotřebitelů a investorů.
Americký ministr financí Lew proto již bankéře upozornil, ať se nestarají o Evropu a hledí si do konce roku splnit několik dalších požadavků z Dodd-Franka, které mají být splněny do 31. prosince. Ty hlavní se týkají pouze těch největších bank v Americe, ty ale na druhou stranu mají dost peněz i zkušeností s lobbingem ve Washingtonu. Závěr roku tedy může být velice zajímavý.