US MARKETZavírá za: 4 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Padla banka. A změnila se historie

Před lety byla společnost Lehman Brothers podle tržní hodnoty čtvrtou největší investiční bankou v USA. Banku však tvrdě zasáhla krize amerického hypotéčního trhu a během roku 2007 začala ztrácet na tržní hodnotě. Její akcie klesaly o desítky procent. Před pěti lety, 15. září 2008, banka po neúspěšném jednání o své záchraně požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Pád banky se stal symbolem globální finanční krize a největším bankrotem v dějinách Spojených států.

Záchrana: Fannie, Freddie, AIG ano, Lehman Brother ne

Krize se ohlásila již 7. září, kdy americká vláda převzala kontrolu nad polostátními hypotéčními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, jež v USA hrály ústřední roli ve financování trhu hypoték. Kolaps Lehman Brothers ale znamenal pohromu. Zcela zamrzly úvěrové trhy, následovalo období plné bankrotů a krachů a propady akciových trhů.

Hlavní západoevropský index FTSEurofirst 300 se v listopadu ocitl nejníže za 5,5 roku a od počátku roku oslabil již o téměř 50 %. Také americký Dow se propadl pod několik psychologicky důležitých hranic a v listopadu klesl pod 9 tisíc bodů, kde byl naposledy v červnu 2003. Na jaře 2009 byl dokonce pod 7 tisíci bodů.

Koncem září 2008 tehdejší americký prezident George W. Bush prohlásil, že USA jsou uprostřed vážné finanční krize. Její nejhlubší fáze donutila vládu a centrální banku přijmout řadu razantních protiopatření, přičemž vláda podpořila domácí ekonomiku souborem stimulačních opatření v hodnotě mnoha set miliard dolarů.

Jen dva dny po pádu Lehman Brothers Fed oznámil, že v součinnosti s vládou zachrání jednu z největších světových pojišťoven American International Group (AIG) úvěrem až 85 miliard dolarů, což se stalo tématem řady diskuzí, protože kritici pádu Lehman Brothers vládě vyčítali odlišný přístup. Vláda svůj krok vysvětlila tím, že AIG je systémově důležitý finanční ústav, jehož kolaps nelze dopustit.

Horečná jednání bankrot Lehman Brothers neodvrátila

Rozhodnutí Lehman Brothers o bankrotu předcházely tři dny intenzivních krizových jednání. O záchraně v newyorské pobočce Fedu rokovali představitelé státních institucí s šéfy největších bank. Lehman Brothers měla v účetnictví špatné úvěry do realit za zhruba 60 miliard dolarů. Snaha najít kupce ale bance nevyšla a po 158 letech od založení se rozhodla snahu o svou záchranu vzdát.

Lehman Brothers byla jednou z pětice investičních bank, které ještě na počátku roku 2008 tvořily jádro Wall Street. Tyto banky v americkém pojetí fungovaly zpravidla jako makléřské společnosti. Přijímaly tedy pokyny klientů k nákupu a prodeji cenných papírů, zabývaly se jejich správou a samy obchodovaly. První obětí z této pětky se stala banka Bear Stearns, kterou v březnu 2008 koupila JPMorgan Chase. Merrill Lynch se nechala dobrovolně převzít druhou největší americkou bankovní skupinou Bank of America a poslední dva velcí hráči, Goldman Sachs a Morgan Stanley, nakonec požádaly Fed o souhlas se změnou struktury, a z ústavů se tak staly dozorované bankovní holdingy.

Ještě na konci září se japonská Nomura Holdings dohodla s Lehman Brothers na odkupu asijských, evropských a blízkovýchodních aktiv. Rovněž v září po bankrotu Lehman Brothers prodala svou největší divizi pro investiční bankovnictví britské bance Barclays. Tento prodej zástupci Lehman Brothers později neúspěšně napadli u soudu.

Za pád Lehman Brothers mohly především riskantní obchody s cennými papíry, jejichž cena se odvíjela od hodnoty podřadných hypoték. Když se ukázalo, že jsou tato aktiva bezcenná, šla banka, které stát odmítl pomoci, ke dnu. Od jara 2008, kdy začala v USA hypotéční krize, Lehman Brothers ztratila do bankrotu na tržní hodnotě přes 40 miliard dolarů a v roce 2008 její akcie klesly o 80 %.

Zdroj: ČTK

Finanční krizeLehman Brothers
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa