US MARKETOtevírá za: 5 h 20 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Světová ekonomika očima manažerů: Evropa vykazuje stále křehké oživení

Finální indexy PMI ve zpracovatelském sektoru naznačují mírné zrychlování růstu. Oživení v eurozóně zůstává křehké, některé z finálních indexů nákupních manažerů příjemně překvapily (například v Německu), jiné naopak předběžných odhadů nedosáhly. I když expanze pokračuje i ve službách, kde je pokles indexů nižší, než naznačovaly odhady, je růst pomalejší než v září. Kompozitní indexy v Evropě tak dosahují přibližně stejných hodnot jako v září.

Eurozóna

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně zůstává křehké a skromné. Index nákupních manažerů za říjen vzrostl v souladu s předběžnými odhady na 51,3 bodu ze zářijových 51,1 bodu. Index nákupních manažerů ve službách v říjnu klesl na 51,6 bodu z 52,2 bodu v září. Čekal se pokles až na 50,9 bodu. Kompozitní index PMI pro eurozónu klesá ze zářijových 52,2 bodu na 51,9 bodu. Přesto jde o expanzi, která trvá již čtvrtý měsíc v řadě.

Zpracovatelský sektor v Irsku vyskočil na 30měsíční maximum 54,9 bodu, Rakousko se dostalo na 28měsíční maximum 52,7 bodu a Španělsko a Německo vykázaly nejlepší výsledky za poslední 2 měsíce (50,9 bodu a 51,7 bodu v Německu). Na dvouměsíční minimum naopak spadlo Nizozemsko (54,4 bodu), tříměsíčního dna se dotkla Itálie (50,7 bodu) a Řecko (47,3 bodu) a Francie, která ani nesplnila předběžné odhady, vykázala jen mírné zlepšení na 49,1 bodu, což představuje čtyřměsíční minimum.

Německo

Zpracovatelský sektor v Německu v říjnu expandoval více, než se čekalo. Index vyskočil na 51,7 bodu z 51,1 bodu v září, přestože předběžné odhady počítaly jen s růstem na 51,5 bodu. Sektor v říjnu vykázal růst produkce šestý měsíc v řadě, mírně se zlepšily i nové zakázky, zatímco zaměstnanost v sektoru mírně klesla. Index nákupních manažerů ve službách v říjnu klesl na 52,9 bodu z 53,7 bodu v září. Čekal se však větší pokles. Kompozitní index zůstal stejný jako v září. Dosáhl 53,2 bodu.

Francie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v říjnu vzrostl na 49,1 bodu z 48,5 bodu v září, méně, než se původně čekalo (flash: 49,5 bodu). Produkce sektoru v říjnu dále klesala, zpátky pod padesátibodovou hranici spadly nové zakázky, ačkoliv zakázky do zahraničí mírně rostly. Index nákupních manažerů ve službách v říjnu klesl na 50,9 bodu z 51 bodů v září, čekal se však pokles až na 50,2 bodu. Kompozitní index PMI tak zůstává na zářijových 50,5 bodu.

Itálie

Zpracovatelský sektor v Itálii v říjnu expandoval mírnějším tempem než v září - finální index PMI dosáhl 50,7 bodu ze zářijových 50,8 bodu. Index podporoval solidní růst produkce sektoru a mírně vzrostly i nové zakázky. Index nákupních manažerů ve službách v říjnu klesl na 50,5 bodu z 52,7 bodu v září. Čekal se přitom pokles jen na 51,2 bodu.

Španělsko

Zpracovatelský sektor ve Španělsku mírně zrychlil expanzi. PMI dosáhl 50,9 bodu ze zářijových 50,7 bodu. Nové zakázky rostly nejprudčeji od února 2011, zatímco zaměstnanost v sektoru dále klesá a ceny výstupů rostou poprvé za 27 měsíců. Ve službách se stále expandovat nedaří. Nicméně index nákupních manažerů ve službách v říjnu vzrostl na 49,6 bodu z 49 bodů v září.

Polsko

Index nákupních manažerů v Polsku rostl šestý měsíc v řadě na 53,4 bodu, nejvíce od dubna 2011, tažený především expanzí v objednávkách do zahraničí. Zakázky do zahraničí rostly pátý měsíc v řadě, nejdéle za posledních dva a půl roku.

USA

Index nákupních manažerů podle institutu ISM v říjnu vyskočil na 56,4 bodu ze zářijových 56,2 bodu, což je nejvíce od dubna 2011. Očekával se mírný pokles na 55 bodů.

Podle agentury Markit ze zářijové hladiny 52,8 bodu index spadl na 51,8 bodu, překonal však předběžný výsledek, který byl mnohem pesimističtější na 51,1 bodu. Produkce i nové zakázky dále rostou, ačkoliv pomalejším tempem. Oproti září se přes padesátibodovou hranici přehoupl indikátor zakázek ze zahraničí a rychleji rostla i zaměstnanost v sektoru a ceny vstupů a výstupů.

Spojené království

Finální index v říjnu klesl z revidovaných 56,3 bodu za září na 56 bodů (analytici očekávali 56,4 bodu). Zpracovatelský sektor vykazoval v třetím čtvrtletí dobrý výkon. Produkce i nové zakázky rostou rychlejším tempem oproti dlouhodobému průměru díky silnější domácí i zahraniční poptávce, což vede k další tvorbě pracovních míst.

Řecko

Nové zakázky ve zpracovatelském sektoru v říjnu klesaly rychlejším tempem. Stejně tak klesal indikátor sledující zaměstnanost v odvětví. Finální index, který v srpnu dosáhl 44měsíčního maxima, v říjnu dále klesl na 47,3 bodu ze zářijových 47,5 bodu.

Česká republika

Podmínky ve zpracovatelském sektoru České republiky se v říjnu dále zlepšovaly. Produkce expandovala nejrychlejším tempem za dva a půl roku tažená novými zakázkami. Početní stavy firem se navíc nejrychleji od září 2011. Index nákupních manažerů je již šestý měsíc nad padesátibodovou hranicí. Ačkoliv v září mírně klesl na 53,4 bodu, v říjnu vyskočil na 54,5 bodu v nejsilnější expanzi od června 2011. Třetí měsíc v řadě všech pět komponentů indexu vykázalo zlepšení.

Nizozemsko

Produkce zpracovatelského sektoru v Nizozemsku v říjnu rostla o něco pomaleji než v září - subindex sledující produkci sklouzl ze zářijového 86měsíčního maxima. Skromnější byl i růst nových zakázek, přestože zrychlily objednávky ze zahraničí. Finální index nákupních manažerů spadl na 54,4 bodu ze zářijových 55,8 bodu, stále se však nachází nad padesátibodovou hranicí.

Turecko

Produkce i nové zakázky ve zpracovatelském sektoru Turecka v říjnu dále rostly byť oproti září pomalejším tempem. Index nákupních manažerů mírně klesl na 53,3 bodu ze zářijových 54 bodů.

Indie

Zpracovatelský sektor v Indii třetí měsíc v řadě klesal. Zhoršila se produkce sektoru i nové zakázky v důsledku pokračujícím problémům s počasím. Index nákupních manažerů stagnoval na zářijové hodnotě 49,6 bodu.

Rusko

Zpracovatelský sektor v Rusku v říjnu podpořilo především zesílení domácí poptávky. Nové zakázky rostly nejrychleji za posledních osm měsíců, což vedlo k nejsilnějšímu růstu produkce za poslední rok. Index nákupních manažerů vyskočil na 51,8 bodu po několika měsících, kdy se nacházel pod padesátibodovou hranicí.

Indonésie

Indonéský zpracovatelský sektor se v říjnu dostal na čtyřměsíční maximum 50,9 bodu ze zářijových 50,2 bodu. Expanzi podpořil především růst produkce a nových zakázek.

Taiwan

Expanzi zrychlil i zpracovatelský sektor na Taiwanu. Index nákupních manažerů v říjnu dosáhl 53 bodů ze zářijových 52 bodů.

Jižní Korea

Zpracovatelský sektor v Jižní Koreji v říjnu expandoval a přehoupl se přes hranici 50 bodů dělící expanzi od kontrakce. Index dosáhl 50,2 bodu z 49,7 bodu v září.

Čína

Finální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Číny se podle oficiální čísel dostal na 51,4 bodu, čímž o 0,2 bodu přeskočil predikce. Index sledovaný agenturou Markit také překonal odhady, vyskočil na 50,9 bodu z 50,2 bodu v září oproti očekávání 50,7 bodu.

Předběžné indexy nákupních manažerů

Eurozóna

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu roste na 51,3 bodu z 51,1 bodu v září. Index nákupních manažerů ve službách podle předběžných dat klesá na 50,9 bodu z 52,2 bodu v září. Kompozitní index klesá na 51,5 bodu z 52,2 bodu.

Francie

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu roste na 49,5 bodu z 48,5 bodu v září. Kompozitní PMI podle předběžných dat klesá na 50,1 bodu z 50,5 bodu v září a index nákupních manažerů ve službách padá na 50,2 bodu z 51 bodů.

Německo

Předběžný index nákupních manažerů zpracovatelském sektoru v říjnu roste na 51,5 bodu z 51,1 bodu (odhad: 51,4 bodu). Ve službách klesá na 52,3 bodu z 53,7 bodu (odhad: 53,7 bodu). Kompozitní PMI sklouzl podle předběžných dat na 52,6 bodu z 53,2 bodu v září.

USA

Americký výrobní sektor rostl v říjnu podle předběžných údajů společnosti Markit nejpomaleji za poslední rok. Index PMI klesl na 51,1 bodu ze zářijových 52,8 bodu.

Čína

Čínský průmysl rostl v říjnu nejrychleji za sedm měsíců. Index aktivity zpracovatelského sektoru vzrostl podle rychlého odhadu Markit/HSBC na 50,9 bodu ze zářijové hodnoty 50,2 bodu a je na novém maximu od letošního března. Pokud je stobodový index nad 50 body, znamená to růst aktivity v sektoru.

Indexy nákupních manažerů (PMI)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika