Dluhový strop a shutdown zakryly další velký problém USA

Na začátku roku 2013 hrozil Americe "Taxmaggedon", tedy velké zvýšení daní. Politici ale včas prodloužili některé daňové výjimky a úpravy, které hrozily vypršet k 31. prosinci 2012. I když v menší míře, nemalé problémy hrozí i na přelomu letošního roku.
Některým daňovým předpisům totiž končí platnost a Kongres zatím ještě nerozhodl o jejich budoucnosti. Politické spory a třenice z poslední doby, především kvůli zdravotní reformě a stropu na výši státního dluhu, ale byly tak intenzivní a hlasité, že téměř zastínily nastávající daňový problém.
To nic nemění na tom, že k poslednímu prosinci 2013 vyprší platnost 55 federálních daňových výjimek. Mezi nimi jsou i tak důležité normy, jako jsou odpisy investic do výzkumu a vývoje, pravidlo o nezdaněném transferu zisků mezi zahraničními pobočkami amerických firem a možnost odepsání poloviny nových investic v roce jejich pořízení. Jsou mezi nimi i úlevy pro vybrané druhy podnikání, například 15leté odpisy u restaurací a maloobchodníků, kteří výrazně zlepší stav svých provozoven.
Koncentrace na jiné politické spory navíc přitáhla pozornost všech významných republikánů a demokratů natolik, že nyní není žádný významný člen Kongresu, který by z daňových problémů udělal své téma hodné zvýšené pozornosti. Americké firmy podle platných zákonů mají platit nejvyšší daně mezi vyspělými zeměmi světa, celkem asi 40 %. Množství daňových výjimek tuto úroveň ale výrazně snižuje – 389 firem, které jsou v indexu S&P 500, v posledních šesti letech v průměru zaplatilo daně ve výši 28,5 %.
Pokud příslušné výbory Kongresu najdou nad daňovými otázkami shodu, uklidní mnoho významných firem, které čekají se zásadními rozhodnutími na dobu, kdy bude o daňových pravidlech konečně jasno.