US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ-0,45 %
S&P 500-0,25 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,10 %
Erste-0,59 %

Burzovní kalendář 6. 1. - 10. 1. 2014

Začátek výsledkové sezóny ve světle zlepšujících se amerických makrodat, zasedání ECB a Bank of England a valná hromada společnosti Orco budou patřit ke sledovaným událostem prvního kompletního lednového týdne. Investorům končí vánoční prázdniny a obchodování v tradičně silném lednu se může rozjet naplno.

USA

7/1 - 10/1 Výsledková sezóna (Alcoa, Monsanto)

6/1 Průmyslové objednávky

6/1 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru (ISM)

7/1 Zahraniční obchod

7/1 Projev člena Fedu Johna Williamse

8/1 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

8/1 Zápis z prosincového jednání FOMC

9/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

9/1 Projev členky Fedu Esther George

9/1 Projev člena Fedu Narayany Kocherlakoty

10/1 Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

10/1 Projev člena Fedu Jamese Bullarda

Přelom roku zastihl americké akcie v solidní kondici, když poslední obchodní den roku 2013 zakončily na historických maximech. Ve čtvrtek ale přišlo vybírání zisků, které týdenní statistiku poslalo do mírného záporu. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 0,54 % a Nasdaq 0,59 %. Ve čtvrtek americký trh zaznamenal nejhlubší pokles od 11. prosince.

"V pátek se investoři po čtvrtečním překvapivě silném poklesu tak trochu dávali dohromady," řekl Donald Selkin, hlavní tržní stratég National Securities Corp. "Stále si myslím, že je na současném trhu každý pokles příležitostí k nákupu," doplnil Terry Sandven, hlavní akciový stratég US Bank Wealth Management. "Rok 2014 by mohl být rokem změny, kdy růst cen akcií nebude tažen růstem valuací a penězi z Fedu, ale zvyšováním zisků."

Investoři sledovali komentáře některých členů Fedu, zejména Bena Bernankeho, na konferenci ve Filadelfii. Bernanke ve vystoupení předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené". "Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

"Opatrnost na trhu lze možná vysvětlit tím, že podle Fedu i posledních makrodat jde nyní všechno perfektně. A perfektní není nikdy nic," uvedl Ron Florance, investiční ředitel Wells Fargo Private Bank. "Bude důležité, zda blížící se výsledková sezóna potvrdí vzepětí amerického HDP na konci loňského roku."

"Situace na trhu je podobná jako před týdnem – dokud se index bude obchodovat nad 1 810 body, graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší rezistenci určila úterní maxima v zóně 1 840 až 1 850 bodů. Po předchozím růstu je konsolidace v zóně 1 800 až 1 850 bodů logická. Další impulz zřejmě přijde až po zahájení výsledkové sezóny, tedy zhruba za týden," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Týden na amerických trzích si připomeňte ZDE.

Ve čtvrtek 9. ledna po závěru řádného obchodování na amerických trzích zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý kvartál výrobce hliníku Alcoa. Odstartuje tak neoficiálně výsledkovou sezónu velkých amerických společností. Celkově se v rámci indexu S&P 500 za čtvrtý kvartál 2013 očekává meziroční růst zisku na akcii meziročně o 7,6 %. Táhnout by jej měly především telekomunikační a finanční sektor, pokles zisku se odhaduje u energetických a síťových společností.

"Neočekáváme výraznější negativní dopad výsledkové sezóny na akcie vzhledem k tomu, že trh byl překvapen relativně velkým množstvím varování od samotných firem," nabízí svůj výhled hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Výhledy firem před současnou výsledkovou sezónou jsou přitom nejpesimističtější za řadu let (více ZDE).

Z makroekonomických dat budou sledované v pondělí index ISM v oblasti služeb (čeká se růst na 54,8 bodu z 53,9 bodu) a podnikové objednávky, u nichž se čeká nárůst o 1,7 %. Po řadě vyjádření členů Fedu z uplynulého týdne na téma kvantitativního uvolňování budou jistě zajímavé i zápis z posledního zasedání FOMC a další projevy guvernérů.

Čtěte také: Člen vedení Fedu Rosengren vyzval k opatrnosti při utahování politiky. Nezaměstnanost je stále velkým rizikem

Událostí týdne budou bezpochyby v pátek oznámené údaje z trhu práce za prosinec. Mimo zemědělství se čeká zhruba 200 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře jen 190 tisíc (v obou případech mírně méně než v listopadu). Celková míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 7 %.

Čtěte také:

V týdnu by Senát také mohl schválit nominaci Janet Yellenové na post předsedkyně Fedu. Funkce by se měla ujmout 1. února.

Ministr financí Jack Lew bude od úterý v Evropě jednat nejprve s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem a s portugalskými politiky o podpoře růstu ekonomiky a finanční stabilitě.

Američané se také musejí vypořádat s třeskutými mrazy, které v posledních dnech ochromily dopravu a řadu dalších služeb. Teploty na některých místech Spojených států o víkendu klesly i pod -40 stupňů Celsia.

Evropa

6/1 Německo, Francie, Spojené království, eurozóna - kompozitní indexy nákupních manažerů

6/1 Německo - index spotřebitelských cen

7/1 Německo - nezaměstnanost

7/1 Eurozóna - index spotřebitelských cen

8/1 Německo - obchodní bilance

8/1 Eurozóna - maloobchodní tržby

8/1 Eurozóna - nezaměstnanost

8/1 Německo - průmyslové objednávky

9/1 Franice - obchodní bilance

9/1 Spojené království - platební bilance

9/1 Německo - průmyslová výroba

9/1 ECB a Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

10/1 Francie, Spojené království - průmyslová výroba

10/1 Eurozóna - HDP za 3Q2013

Za zkrácený týden na přelomu roku britský FTSE 100 odepsal 0,3 %, CAC 40 0,7 % a německý DAX 1,6 %, na rozdíl od burz v Londýně a Paříži však 31. prosince neobchodoval vůbec.

Investoři sledovali další zlepšování očekávání vývoje ekonomiky ze strany evropských firem, k nákupům je to ale nepřimělo. Italský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl v prosinci na 53,3 bodu z 51,4 bodu, německý na 54,3 bodu z 52,7 bodu a PMI celé eurozóny vzrostl dokonce na 31měsíční maximum 52,7 bodu (flash: 52, 7 bodu, listopad: 51,6 bodu). Pokles naopak zaznamenaly francouzský PMI, který v prosinci klesl na sedmiměsíční minimum 47 bodů z listopadových 48,4 bodu, a britský index, jenž mírně sestoupil z 33měsíčního listopadového maxima 58,1 bodu na 57,3 bodu.

Vedle obdobných indexů za oblast služeb bude i v Evropě zveřejněna řada makrodat. V Německu například ve středu podnikové objednávky (čeká se růst o 1,5 % na po -2,1 % meziměsíčně) a ve čtvrtek průmyslová produkce (odhad: +1,5 měsíčně po -1,2 %). V eurozóně vyjdou data z trhu práce, z maloobchodu a o inflaci.

Právě ta bude jistě i tématem čtvrtečního setkání vedení Evropské centrální banky. Od té v letošním roce mnozí analytici očekávají další zesílení podpory evropské ekonomiky, samotná banka ale v prosinci byla spíše zdrženlivá. "Domníváme se, že ECB zachová svůj relativně defenzivní postoj a neoznámí žádné další monetární kroky. Určitě ale budeme sledovat rétoriku, která naznačí možné využití případných expanzivních kroků v případě potřeby. Tento výsledek dle našeho názoru nebude impulzem pro akcie, ale může hýbat s kurzem eura vůči dolaru," míní Milan Vaníček z J&T Banky.

Čtěte také:

Zasedá také Bank of England, od níž ale trh nečeká žádné nové kroky. Zlepšující se stav britské ekonomiky by ale podle analytiků mohl vyvolat právě ve Spojeném království jako první vyspělé ekonomice potřebu zvyšování základní úrokové sazby.

V pátek se koná první setkání výkonného výboru CDU německé kancléřky Merkelové od vítězství její koalice v podzimních volbách. Po zasedání je očekávána tisková konference kancléřky, během které by měla oznámit priority své politiky na další období. Z Německa v týdnu vedle dat z průmyslu dorazí i údaje z trhu práce, který patří k nejstabilnějším v Evropě.

Asie

6/1 Čína - index nákupních manažerů HSBC/Markit

9/1 Čína - index spotřebitelských a výrobních cen

10/1 Čína - obchodní bilance

10/1 Čína - nové půjčky v jüanech

Je teď lepší sázet na Španělsko, nebo na Řecko?

Je teď lepší sázet na Španělsko, nebo na Řecko?

Nastane v roce 2014 globální ekonomické oživení?

Nastane v roce 2014 globální ekonomické oživení?

Česká republika

6/1 Orco Property Group - valná hromada

6/1 Zahraniční obchod

7/1 Devizové rezervy ČNB a saldo devizových obchodů

7/1 Registrace vozidel v ČR za rok 2013

9/1 Index spotřebitelských cen

9/1 Průmyslová výroba

9/1 Stavební výroba

9/1 HDP za 3Q2013

10/1 Maloobchodní tržby

Pražská burza v uplynulém zkráceném týdnu posílila a index PX proti minulému přidal 0,7 % na 993,3 bodu. Nejvíce propadly akcie Unipetrolu, naopak největší růst zaznamenaly akcie developerské firmy Orco. České akcie loni ztratily podle indexu PX téměř pět procent, index ukončil rok na 989 bodech.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl Unipetrol, který ztratil procento na 168 Kč. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Orco, které posílily o 7,7 % na 47,10 Kč. Ani u této firmy se neobjevila žádná firemní informace. "Předpokládáme, že dochází k mírné korekci předchozích propadů z konce roku způsobených horšími čísly a spory mezi akcionáři," podotkl Vaníček.

Orco v pondělí pořádá valnou hromadu, která byla již jednou odložena. Na ní by se mělo projednávat zúžení a obsazení představenstva společnosti. Proti jsou někteří akcionáři, což byl na konci minulého roku impulz pro prodeje akcií.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v týdnu uvedl, že k podpisu s vítězem na dostavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín by mohlo dojít ve druhém kvartálu 2015. Titul zakončil týden na 521 Kč (+1,1 %).

Mezi nejsledovanější makrodata nového týdne budou patřit nezaměstnanost a spotřebitelská inflace.

Nezaměstnanost v prosinci stoupla podle odhadů analytiků oslovených 8,2 % z listopadových 7,7 %. Důvodem jsou tradiční faktory tohoto období, jako je ukončování sezónních prací. Zlepšení trhu práce lze podle analytiků čekat až ve druhé polovině letošního roku. "Růst nezaměstnanosti je v závěru roku tradičně ovlivněn sezónností a loňský prosinec není výjimkou," uvedl analytik ze společnosti Akcenta Miroslav Novák. Za celý rok 2013 se podíl nezaměstnaných osob podle něj zvýšil na 7,7 % z 6,8 % v roce 2012.

"Trh práce nevykazuje žádné zásadní známky zhoršení, ale ani zlepšení," uvedl analytik z Home Credit Michal Kozub. Podle něj částečně pomohlo příznivé počasí, díky kterému v mnoha případech stavební práce pokračovaly nad běžný rámec. "Přesto nedochází k zásadnímu strukturálnímu zlepšení. To přijde až s novým rokem, pokud ekonomika začne opět růst," dodal. Za celý rok čeká nezaměstnanost 7,8 %. Počet registrovaných nezaměstnaných za prosinec by měl být podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška o něco nižší než ve stejném měsíci předchozích dvou let. "Meziročně je ale celkový počet nezaměstnaných stále vyšší o více než 50 tisíc," upozornil.

O zvýšení inflace svou intervencí proti české koruně usiluje ČNB (guvernér Singer byl za ni mimochodem oceněn jako nejlepší centrální bankéř uplynulého roku). Meziroční inflace v prosinci stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK na 1,3 % z listopadových 1,1 %. Stouply především ceny potravin a pohonných hmot. Za celý rok 2013 odhadují ekonomové průměrnou inflaci na 1,3 až 1,4 %.

"Cenová hladina se v prosinci podle našeho očekávání zvedla o 0,3 procenta meziměsíčně, čímž dosáhla meziroční inflace 1,3 %. Na zvýšení se zhruba z poloviny mohlo podílet oslabení koruny, druhou polovinu tvoří jiné faktory," uvedl Sobíšek. Podle Michala Kozuba se na některých spotřebitelských cenách projeví výrobní ceny z prosince. "Výrobní ceny totiž překvapily a meziročně vzrostly o 0,7 %, což bylo výrazně nad očekáváním celého trhu. V rámci celoroční inflace ale drobný růst v prosinci neznamená žádnou zásadní změnu, protože celková hodnota za rok 2013 by měla být 1,3 %," uvedl.

Hned v lednu by podle odhadů analytiků měla meziroční inflace klesnout pod procento kvůli zlevnění cen plynu a elektřiny. "Pro domácnosti bude cena mnohdy nižší až o desetinu, a to se rozhodně promítne do celkové inflace, která tak opět půjde blíže k nule," uvedl Kozub. Následně se podle hlavního ekonoma Patrie Finance Davida Marka bude projevovat vliv slabšího kurzu koruny po intervenci ČNB a inflace bude stoupat k 1,5 % na konci letošního roku. "Průměrná inflace by letos měla činit procento, tedy méně než loni," uvedl.

Ve studiu Investičního webu jsme již dříve měli velkého odpůrce intervence ČNB, Pavla Kohouta z Partners.

Již prakticky mimo pozornost investorů finišuje také příprava nové vlády. Ta současná, konkrétně ministerstvo financí, ve spolupráci s ČNB ale v týdnu doporučila prozatím nestanovovat cílové datum přijetí eura, a tudíž v roce 2014 neusilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II.

Akcie CME by v roce 2014 mohly pozitivně překvapit. Záleží i na úpisu nových akcií

Akcie CME by v roce 2014 mohly pozitivně překvapit. Záleží i na úpisu nových akcií

NWR v roce 2014: Firma bude dále spalovat hotovost, akcie růst nečeká

NWR v roce 2014: Firma bude dále spalovat hotovost, akcie růst nečeká

Konec dividendové stálice aneb Vyplatí se v roce 2014 investovat do akcií české Telefóniky?

Konec dividendové stálice aneb Vyplatí se v roce 2014 investovat do akcií české Telefóniky?

Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie polských bank na tom však budou lépe

Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie polských bank na tom však budou lépe

Akcie ČEZ mají v roce 2014 šanci předvést lepší výkon

Akcie ČEZ mají v roce 2014 šanci předvést lepší výkon

Investiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná