US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,13 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Burzovní kalendář 10. 3. - 14. 3. 2014

Investoři na americkém trhu budou zpracovávat rozpor mezi historickým maximem indexu S&P 500 a vyostřující se situací na Krymu. Ta ale silněji dopadá na evropské burzy. Ze série makroekonomických dat vyčnívají americké maloobchodní tržby, stejný údaj a navíc inflace a průmyslová výroba v Číně nebo japonský HDP. Data z průmyslu vyjdou i v eurozóně, mimořádně nabitý je i český ekonomický kalendář.

USA

10/3 Projevy členů Fedu Charlese Plossera a Charlese Evanse

11/3 Velkoobchodní tržby

11/3 JOLTS - volné pracovní pozice

13/3 Maloobchodní tržby

13/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/3 Ceny vývozu a dovozu

13/3 Podnikové zásoby

14/3 Index výrobních cen

14/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

První březnový týden byl pro akcie pozitivní, ačkoli investoři nadále s obavami sledovali přesuny vojsk a první výraznější potyčky na Krymu. Diplomatické řešení situace je zatím v nedohlednu. Americké akcie přesto vystoupaly na nová historická maxima - index S&P 500 vzrostl v týdnu o 1 % na rekordních 1 878,03 bodu, Dow vzrostl o 0,8 % na 16 452,72 bodu a Nasdaq posílil o 0,65 % na 4 336,22 bodu.

V závěru týdne náladu na trhu podpořily údaje z amerického trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti v USA v únoru sice vzrostla na 6,7 %, nových míst ale vzniklo více, než se čekalo. Mimo zemědělství vytvořila americká ekonomika v únoru 175 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře vzniklo 162 tisíc pracovních pozic. Data podle analytiků naznačují, že se americká ekonomika dává dohromady po mimořádně silné zimě.

"Trh práce je v dobré kondici. Reakce na zveřejněné údaje však nebyla tak silná, protože se to dalo čekat. V posledních měsících se trh dluhopisů chová tak, jako kdyby na tom byla ekonomika hůře. Akcie naopak mají tendenci slabší data nebrat tolik vážně. Brzy se to ale vyrovná," říká Kate Warne ze společnosti Edward Jones.

"Pro investory v USA je mráz z Kremlu docela daleko. Úterní zklidnění situace a růst indexu o 1,5 % nenechaly nikoho na pochybách, kdo sedí v sedle. Zavírací cena na nových maximech potvrdila býčí nastavení grafu. Z hlediska technické analýzy není nejbližší rezistence ještě specifikovaná, ale zpomalení by mohlo nastat v zóně 1 900 bodů, tedy 1,17 % od páteční zavírací ceny. Index potvrdil, že sisyfovský zápas o překonání mety 1 850 ve čtvrtek 27. února vyhrál. Tato dosavadní rezistence se změnila v nejbližší support, další je v zóně 1 820 až 1 830," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Co dalšího se v uplynulém týdnu dělo na americkém trhu, si připomeňte ZDE.

I v druhém březnovém týdnu bude titulkům světových médií, a to i těch finančních, dominovat Ukrajina. "Negativní by bylo, samozřejmě kromě použití síly, uvalování jakýchkoliv ekonomických restrikcí světových velmocí vůči sobě. Tento scénář bychom vnímali negativně s potenciálně nepříznivým dopadem do křehkého ekonomického oživení Evropy. Naopak jakýkoli posun k diplomatickému mírovému řešení by znamenal další uklidnění pro akciové trhy," míní hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ekonomický kalendář v USA nezahrnuje mnoho významných dat. Vedle oblíbených JOLTS, tedy otevřených pracovních pozic, které sleduje šéfka Fedu Janet Yellenová jako jeden z klíčových ukazatelů stavu trhu práce, jsou to především maloobchodní tržby. Analytici očekávají jejich meziměsíční nárůst o 0,2 % po lednovém poklesu o 0,4 %. Na tržby bude mít pravděpodobně dopad chladné počasí, stejně jako tomu bylo v případě řady jiných ukazatelů, například ze stavebnictví. V pátek bude úvod obchodování pravděpodobně ovlivňovat předběžný březnový výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry.

Výsledková sezóna velkých společností za poslední kvartál 2013 prakticky skončila, v týdnu výsledky oznámí jen několik méně významných společností. Zajímavější firmy, například UniCredit nebo Generali, oznamují v Evropě.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Celkově analytici a stratégové očekávají v týdnu opatrnější obchodování s tendencí k realizaci zisků. Na maximu je toto očekávání pochopitelné, podobná situace se ale opakuje od loňského jara, a přesto indexy posouvají rekordy jako na běžícím pásu. Býci vládnou již pět let a nezdá se, že by chtěli v dohledné době své místo na slunci přenechat medvědům.

Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

Výhled pro S&P 500 a dva konkrétní americké akciové tituly, Ford (nahoru) a AT&T (dolů)

Výhled pro S&P 500 a dva konkrétní americké akciové tituly, Ford (nahoru) a AT&T (dolů)

Klíčové dilema investorů: Nahoru, nebo dolů?

Klíčové dilema investorů: Nahoru, nebo dolů?

Warren Buffett: Bitcoin není měna. Nepřekvapilo by mě, kdyby do deseti let zmizel

Warren Buffett: Bitcoin není měna. Nepřekvapilo by mě, kdyby do deseti let zmizel

Evropa

10/3 Eurozóna - důvěra investorů (Sentix)

10/3 Francie - průmyslová výroba

11/3 ECB zveřejní detaily k zátěžovým testům bank

11/3 Německo - obchodní bilance

11/3 Itálie - HDP za 4Q2013

11/3 Spojené království - průmyslová výroba

12/3 Spojené království - obchodní bilance

12/3 Eurozóna - průmyslová výroba

13/3 Francie, Itálie - index spotřebitelských cen

13/3 Eurozóna - zpráva ECB o stavu ekonomiky

14/3 Německo - index spotřebitelských cen

Na evropských trzích jsou obavy z dění na Krymu i jinde na Ukrajině cítit výrazně více než ve Spojených státech. Za uplynulý týden tak britský index FTSE 100 klesl o 1,42 %, německý DAX odepsal 3,52 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,95 %. Jednotný DJ EuroStoxx 50 odepsal od pondělí do pátku 1,71 %.

Hlavní události na evropských trzích uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Na neděli 16. března je naplánováno krymské referendum o statusu autonomie. Oznámil to místopředseda vlády republiky Rustam Těmirgalijev. V referendu budou položeny dvě otázky: "Jste pro zapojení Krymu do Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy Krymu z roku 1992?." Rusové mají na Krymu etnickou převahu, mezinárodní společenství ale platnost referenda předem zpochybňuje a odmítá uznat odtržení Krymu od Ukrajiny, které krymský parlament v týdnu odhlasoval. Spojené státy a Rusko si hrozí zatím především na obchodní úrovni (Rusové například tím, že přestanou používat dolar, USA uvažují o sankcích na politické i ekonomické úrovni), na Krymu jsou ukrajinští vojáci pod tlakem (pro)ruských jednotek.

Vše k tématu Ukrajiny na Investičním webu najdete ZDE.

Euro v pátek na devizových trzích výrazně zpevnilo a například k americkému dolaru se dostalo nejvýše za zhruba dva a půl roku. Jednotná evropská měna reaguje na sdělení Evropské centrální banky, podle kterého komerční banky v eurozóně vrátí příští týden nečekaně velkou část levných úvěrů. Ty čerpaly v letech 2011 a 2012, aby překonaly úvěrovou krizi. Z finančního systému tudíž bude odčerpán další velký objem hotovosti, což podporuje růst kurzu eura. V úterý ECB zveřejní detaily plánovaného testu evropského bankovního sektoru.

Evropskou měnu podpořila také ECB, která na svém čtvrtečním zasedání podle očekávání nesnížila sazby. "ECB na svém březnovém zasedání neudělala nic, a zklamala tak naděje, že by mohla reagovat na nízkou inflaci a slabý růst dalším uvolněním měnové politiky," okomentoval rozhodnutí ECB Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Nová prognóza ukazuje na velmi pomalé zrychlování inflace, na konci roku 2016 by se měla blížit cíli ECB. Růst by měl také postupně zrychlovat, v roce 2016 by měl evropský HDP růst už o celkem slušných 1,8 %."

Draghiho tiskovou konferenci po zasedání ECB jsme sledovali živě. Více ZDE.

"Rostoucí inflace navíc bude posunovat v čase reálné úrokové sazby do mínusu, což spolu s opakovaným závazkem držet dlouhodobě nízké sazby podle Draghiho přispěje k podpoře ekonomiky. Z Draghiho rétoriky lze usuzovat, že pokud nedojde k vývoji, který bude ve výrazném nesouladu s prognózou (například další zřetelné zpomalení inflace), nebo k významnému externímu šoku, tak už ECB patrně měnovou politiku dále uvolňovat nebude," míní dále Mokráš.

S tím nesouhlasí Nick Beecroft, portfoliomanažer z hedgeového fondu C-View. "Možnost uvolňování je stále na stole. Jeden z novinářů na tiskové konferenci se na to zeptal a na základě Draghiho odpovědi jsem přesvědčen o tom, že k uvolnění dojde. Pravděpodobnost dalšího snížení sazeb podle mě zvyšuje rozhodnutí nesterilizovat SMP (program odkupu dluhopisů z roku 2010 – pozn. red.). Kdyby něco takového ECB udělala, bylo by asi namístě přemýšlet o tom, zda to náhodou není vše, k čemu se odhodlá. V takovém případě by se se sazbami asi už nehýbalo. To se ale nastalo. Pravděpodobnost, že dojde k dalšímu snížení sazeb, zvyšuje i posilování eura. Myslím si totiž, že posun depozitní sazby do negativního teritoria je nejefektivnější zbraň, kterou mohou bankéři v boji za slabší euro použít. Podle mě tak existuje 60% pravděpodobnost, že dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky před červnovým měnovým zasedáním. Nevím, zda k tomu dojde v dubnu, nebo květnu, ale domnívám se, že se nejpozději do pololetí dočkáme nějaké formy uvolňování politiky," uvedl v rozhovoru pro Investiční web na téma "Jak číst měnové zasedání ECB aneb Co Draghi ve čtvrtek (ne)řekl".

Nový týden bude v Evropě živější než v USA, pokud jde o makrodata. Důležitá budou zejména ta o inflaci, pro ECB velice podstatné, a z průmyslu. Dění na akciových trzích ale pravděpodobně příliš ovlivňovat nebudou, pokud tedy nedojde k výraznému překvapení. Euro by ale při silných datech mohlo útočit na úroveň 1,4 EUR/USD.

Asie

10/3 Japonsko - HDP za 4Q2013 a obchodní bilance

10/3 Čína - nové půjčky v jüanech

11/3 Japonsko - rozhodnutí Bank of Japan o měnové politice

12/3 Japonsko - index spotřebitelské důvěry

12/3 Indie - index spotřebitelských cen a průmyslová výroba

13/3 Čína - průmyslová výroba a maloobchodní tržby

14/3 Japonsko - zápis z únorového zasedání Bank of Japan

14/3 Čína - přímé zahraniční investice

14/3 Japonsko - průmyslová výroba

Peter Garnry (Saxo Bank): Dlouhodobí investoři by ukrajinskou krizi měli ignorovat, pro ty krátkodobé může být příležitostí

Peter Garnry (Saxo Bank): Dlouhodobí investoři by ukrajinskou krizi měli ignorovat, pro ty krátkodobé může být příležitostí

Jak "hrát" uklidnění na trhu s dluhopisy Itálie nebo Španělska? Tyto ETF nabízejí řešení

Jak "hrát" uklidnění na trhu s dluhopisy Itálie nebo Španělska? Tyto ETF nabízejí řešení

Jak na trzích hrát ukrajinskou krizi

Jak na trzích hrát ukrajinskou krizi

Česká republika

10/3 Index spotřebitelských cen, nezaměstnanost, obchodní bilance

11/3 Průměrná reálná mzda

14/3 Maloobchodní tržby, průmyslová a stavební výroba, běžný účet

Za uplynulý týden akcie na pražské burze ztratily 1,29 %. Nejvíce klesajícím titulem byla CME, která ztratila 8,1 % na 78,15 Kč. "Důvody spatřujeme jednak ve vydechnutí po razantním růstu z minulého pátku, a jednak v rekapitulaci aktuální situace u investorů. Dle našeho názoru transakcí s Time Warner hodnota na akcii neposílí," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie NWR, které posílily o 11,1 % na 13 Kč. Vaníček se domnívá, že vzhledem k tomu, v jakém teritoriu se cenné papíry NWR nacházejí, jde pouze o technické posuny. Všeobecně se podle něj čeká na zveřejnění jakýchkoliv informací o potenciální restrukturalizaci kapitálu společnosti.

Pokračovala také výsledková sezóna, když své údaje za čtvrtý kvartál a celý loňský rok ve čtvrtek zveřejnila Fortuna. Čistý zisk v roce 2013 15,6 milionu EUR překonal očekávání 14,4 milionu. Ve 4Q2013 vzrostly přijaté sázky meziročně o 21 % (4,7 procentního bodu nad odhadem trhu). Výše hrubých výher vzrostla meziročně o 0,6 % na 33,1 milionu EUR. Zisk EBITDA dosáhl 8,6 milionu EUR. Akcie společnosti Fortuna za týden posílily o 2,6 %. "Výsledky potvrdily příběh o poklesu marží. Ten je však více než vyvážen silným růstem on-line sázení. Fortuna překonala svůj vlastní odhad EBITDA. V roce 2014 plánuje firma růst zisku EBITDA o 5 až 10 %, což je v souladu s naším odhadem růstu o 8,1 %. Očekávaná hodnota přijatých sázek v roce 2014 je zcela v souladu s naším očekáváním 645,6 milionu EUR," komentoval čísla analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Agentura Moody's ve středu ponechala rating dluhu CME na stupni Caa1 (významná rizika) s negativním výhledem. Uvedla, že plán financování s podporou Time Warner, který bude pravděpodobně úspěšně proveden v příštích měsících, odstraňuje okamžité riziko platební neschopnosti. Nečeká však výrazné zlepšení hospodaření v roce 2014, i proto, že bude zatíženo nutností letos splatit velký objem závazků.

Hlavní události uplynulého týdne na pražské burze si připomeňte ZDE.

Akcie společnosti Pegas Nonwovens budou od pondělí 24. března zařazeny do indexu CECE. Zařazení do významného indexu zvýší atraktivitu akcií firmy v očích investorů, kteří sledují indexy.

Druhý březnový týden bude v České republice nabitý makrodaty, která by měla veskrze potvrdit pokračující mírné oživení ekonomiky. Česká koruna ale pravděpodobně výrazněji posilovat nebude, protože na ni negativně působí "ukrajinské riziko". V případě, že dojde k vyhrocení situace, bude se dařit bezpečnějším aktivům, než jsou měny mladých ekonomik, mezi něž stále velká část investorů stále řadí i Českou republiku.

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

Portfoliomanažerka radí: Kde získat nejlepší informace pro investování

Portfoliomanažerka radí: Kde získat nejlepší informace pro investování

Investiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná