US MARKETOtevírá za: 15 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

10 důvodů, proč se vrátí recese

Vstoupili jsme do období podobného rokům 2007 a 2008, kdy se výhled na ekonomiku jevil velmi nadějně, ale několik indikátorů varovalo, že přijde velký pád. Fed, MMF ani Wall Street nebyly schopny odhadnout začátek recese v prosinci 2007. Žádná z těchto institucí si ještě v srpnu neuvědomovala, že ekonomický pokles potrvá hodně dlouho. Ačkoliv jeden indikátor za druhým upozorňují na problémy, optimismus stále přetrvává. Proč by neměl?

Jana Horáčková
Jana Horáčková
13. 7. 2010 | 6:00
Recese

Protože další vlna recese je už možná za dveřmi. Hovoří pro to následujících deset skutečností:

1. Týdenní cyklický indikátor ECRI spadl na -7,7 %. Za celou dobu existence indikátoru se nestalo, aby v době, kdy indikátor ukazoval hodnotu -10, nebyla recese. Recese může přijít, aniž by hodnota indikátoru klesla tak nízko. Hodnoty charakteristické pro recesi se totiž pohybují i poblíž -10, a dokonce i setrvání v záporných hodnotách značí recesi. V roce 2007 recese začala tři měsíce poté, kdy začal indikátor ukazovat negativní hodnoty.

2. Světová námořní doprava se v posledních týdnech zhroutila. Baltic Dry Shipping Index klesl z květnových 4 209 na 2 018 začátkem července, což značí více než 50% pád. BDI je nyní na úrovni května 2009. Maximum v roce 2008 bylo 11 793.

3. Výnosy amerických vládních dluhopisů rychle klesají a signalizují oslabení ekonomiky. Výnos dvouletého dluhopisu nedávno spadl na nové minimum, dokonce nižší než minimum z dob úvěrové krize a pádu světových ekonomik v roce 2008.

4. Klesající trend na akciových trzích. Dow i S&P 500 vykazují známky medvědího trhu. Russell 2000 už zaznamenal ztráty spojené s medvědím trhem. Ještě dva měsíce před začátkem recese v roce 2007 akciové trhy rostly.

5. Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku v červnu spadla o 10 bodů na 52,9. Za zdravou úroveň se považuje 90 a více, čemuž se během zotavení důvěra spotřebitelů nepřiblížila. Před krizí tvořily výdaje spotřebitelů 72 % amerického HDP. Jejich nálada tedy koresponduje s budoucností ekonomiky. 6. Na trhu práce se situace nezlepšila a nejspíše ani dlouho nezlepší. Týdenní nezaměstnanost v USA (počet nových žádostí o podporu) nad 400 000 značí recesi. Ani během zotavení nebyla čísla nijak povzbudivá. Nabídka míst pro absolventy je velmi nízká a studenti se stávají nezaměstnanými. Dlouhodobá nezaměstnanost je nejvyšší od druhé světové války.

7. Trh s nemovitostmi je na tom stále špatně. Například prodeje nových domů nedávno klesly na historická minima.

8. Vládní výdaje se začínají globálně omezovat. Vliv amerického vládního balíčku pro rok 2009 vyvrcholil během tohoto jara a koncem roku skončí. V roce 2011 se žádný nový balíček nejspíš neobjeví. Vládní výdaje nejen zotavení stimulovaly, částečně ho i představovaly. Nejspíše tedy dojde k poklesu na trzích.

9. Daně se globálně zvyšují, což znamená zpomalování ekonomického růstu. Ve Velké Británii se kapitálové zisky daní nově ně o 18 %, ale o 28 %. Zároveň se zvyšuje DPH ze 17,5 % na 20,0 %. V Japonsku je dokonce návrh zdvojnásobit daň z prodeje z 5 % na 10 %. Evropské země se také předhánějí ve zvyšování daní a zavádění nových.

Pokračování recese, dokonce depresi, předpovídá i Paul Krugman, nositel Nobelovy ceny ze ekonomii

10. Krize v eurozóně ještě není vyřešena, pouze se dočasně odkládá. Řecko stále nemusí splnit své závazky a podobné problémy se mohou vyskytnout i v Portugalsku, Španělsku, Irsku a Itálii. To může světovou ekonomiku na dlouho negativně ovlivnit.

Zdroj: Seeking Alpha

EkonomikaEurozónaRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa