US MARKETOtevírá za: 0 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč dát výpověď z finanční sféry?

Píšete jeden report za druhým, ale nikdo je ještě nečetl? Už jste unavení z toho, že se vám nedaří prosadit to, na čem pracujete? Finance jsou lákavá branže. Existuje hranice, za kterou byste nešli? Pokud byste odpověděli kladně, možná je načase zvážit, zda by se vám nevyplatilo vybrat poslední bonus a poohlédnout se po něčem jiném.

1. Děti už vás neznají jinak než pracující

Elissa Ashwood, bývalá finanční konzultantka společnosti McKinsey & Co. v práci průměrně trávila přes 80 hodin týdně. Jednou přišla domů a našla obrázky, které namalovaly její děti. "Na obrázku byl táta, jak s dětmi plaval a hrál s nimi videohry," říká Ashwood. "Mě nakreslily o samotě, s počítačem a BlackBerry. Zlomilo mi to srdce."

Investiční bankéři se s dlouhou pracovní dobou musejí smířit, uvádí dále Ashwood, bývalá viceprezidentka pro finance a účetnictví v Citibank.

"Vysoké platy jsou ve financích především kvůli přesčasům a velkým bonusům," tvrdí Robert Hohman, ředitel a zakladatel portálu Glassdoor.com. "Význam práce v životě pak přeroste rozumnou míru, což není optimální." Glassdoor je pracovní komunita, kde uživatelé dávají reference na firmy, v nichž pracují nebo pracovali. Téměř 10 % těchto firem (přes 6 tisíc) se zaměřuje na finance.

Dlouhá pracovní doba však neznamená, že máte finančnictví opustit úplně. Odejít je lepší tehdy, když si dokážete říct, co chcete, než když pouze víte, že něco nechcete. Stará známá pravda.

2. V práci neřeší vaše námitky

Bojíte se, abyste nevypadali, že nechcete spolupracovat? Nebo oddělení lidských zdrojů (HR) prostě jen nereaguje na vaše stížnosti? Je na čase s tím něco udělat. "Snaží se HR vaše problémy bagatelizovat? Trpělivost je v pořádku, ale měli byste si nastavit určitou hranici," upozorňuje Linnda Durré, obchodní konzultantka. "Jinak z vás bude akorát utrápený kus hadru."

Nejspíš navíc nebudete jediní, kdo si připadá podobně. Mohlo by být i v zájmu vedení firmy své zaměstnance vyslechnout.

3. Netušíte, kdo firmu vlastně řídí

Ne vždy je jasné, kdo zastává jakou funkci. "Vztah na pracovišti je určen nejen hierarchií, ale také informovaností," tvrdí Hohman. "Vyšší management má většinou přístup k více informacím než ostatní zaměstnanci. Obzvlášť v recesi. Lidé by měli požadovat transparentnost v dlouhodobém řízení společnosti."

4. Máte zdravotní problémy

Podle Andyho Hayese, kdysi zaměstnance ABN AMRO, se žaludeční křeče, bolesti hlavy a únava odvíjejí od toho, že vás nenechají dělat samostatná rozhodnutí, musíte se podřizovat a jednají s vámi jako s malým dítětem.

"Život je příliš krátký na to, abyste přišli do kanceláře a tam s vámi takto jednali. Když jsem zjistil, že oddělení, do kterého jsem přestoupil, má obrovské množství stížností, ale skoro žádné reakce, byl to varovný signál."

5. Na nic jiného nemáte?

Toto je typické hlavně pro zaměstnance v účtárnách. "Valíte jednu závěrku za druhou a každý očekává, že se postaráte o problémy, které přijdou. A přitom to neocení," uvádí Ashwood. "Lidé to většinou vydrží, protože jim něco říká, že možná na nic víc ani nemají."

Podkopané sebevědomí je pak tou nejpřímější cestou k pocitu, že nic jiného, než to, co zrovna děláte, ani nezvládnete.

6. Inspirace dělat něco jiného

"Manžel(ka) nebo kamarád vám navrhnou něco, z čeho by mohla být zajímavá práce, třeba podnikatelský záměr," říká Hayes. Zřejmě ví, o čem mluví – kdysi vyměnil místo finančního experta za vlastní mediální společnost Hayes Media Company.

7. Děláte to jen pro peníze

"Finanční instituce budou vždy velké firmy," říká Hayes. "Když se tyto firmy topí v miliardových ziscích, nikdo odsud nepotřebuje odcházet nebo dělat dusno." Když ovšem necháte tu dřinu pro peníze plavat, možná se zlepší váš pocit ze života a ten kýžený "bonus" přijde z úplně jiné strany.

8. Na záliby už jen vzpomínáte

Začala se vaše představa o dobrém víkendu omezovat pouze na to, abyste dohnali spánkový deficit? Vraťte se zpět k věcem, které vás bavili, než jste začali dít do úmoru.

"Finančníci a účetní jsou podivíni," tvrdí Ashwood. "Znám jednoho účetního analytika s dobrými způsoby, který o víkendu závodí s Ferrari a staví rekreační domy. Práce nikdy neuspokojí úplně vše, co chcete od života. Měla by pouze umožnit vše ostatní."

9. Pracovní cíle a vize v nedohlednu

Většinu lidí do finančnictví přitahují obrovské bonusy. Někdo v něm však vidí spíše efektivní plánování a snahu o uspoření firemních peněz.

"Někdy je zaměstnavateli jedno, že vlastně chcete pracovat na vývoji produktů, a zkrátka vám neumožní do této oblasti zasahovat," vysvětluje Elissa Ashwood. "Nenechte se porazit. Existuje mnoho finančních a účetních pozic, takže jestli se vám nelíbí ta, na které jste teď, vyberte si u svého zaměstnavatele jinou."

10. Děláte nepotřebnou práci

Ve finančním světě se donedávna pod tímto pojmem chápána například pozice risk manažera. "Jeden z faktorů, které mohou nejvíc demotivovat, je pocit, že děláte práci, která k ničemu není," říká Elissa Ashwood. Nepřečtené reporty jsou podle ní často výsledkem jednorázového požadavku klienta na jednu konkrétní informaci, o které odpovědná skupina rozhodne, že by se měla vydávat pravidelně.

"Taková práce zabírá čas. Pokud vaše výstupy nikdo nevyužívá, tak je buď nedělejte vůbec, nebo pro sebe hledejte úplně jiné vy(u)žití."

Zdroj: WSJ

Zaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa