US MARKETOtevírá za: 7 h 13 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

USA nejsou Evropa a Japonsko. Proč je to důležité?

Módou tržních "rozumbradů" je v poslední době přirovnávat vývoj výnosů dluhopisů v Evropě a Japonsku k výnosům v USA a Spojeném království. Proč takové porovnávání trochu postrádá smysl?

Japonsko

Má stárnoucí obyvatelstvo, nízkou míru imigrace, velmi limitované přírodní zdroje a není klíčovým hráčem v žádné průmyslové oblasti od poloviny 80. let, kdy vynikalo v jaderné energetice, technologiích nebo automobilovém průmyslu. Od té doby zápolí s poklesem ekonomiky. V technologiích ho již předstihla Jižní Korea. Spolu se stárnutím populace zastarává i celá ekonomika. Japonsko není konkurenceschopné ve většině oblastí, na nichž byla postavena celá jeho sláva v 80. letech.

USA

Spojeným státům hraje demografie do karet díky imigraci pracovní síly. Dostatek přírodních zdrojů zajišťuje důležitou roli v energetice, ale USA dominují i zábavnímu průmyslu, technologiím, zemědělství, finančnictví, inženýrství nebo architektuře. USA nevykazují pokles, protože zůstávají inovativní. Naopak zažívají v řadě uvedených oblastí další rozvoj.

Nečekejte, že jakmile Fed přestane podporovat americkou ekonomiku, zůstanou americké dluhopisové výnosy na historických minimech jako v Japonsku. Výnosy amerických dluhopisů budou odrážet fundamentální rozdíl mezi USA a Japonskem, jakmile Fed svou politiku normalizuje. Co by Japonsko dalo za to, aby zlepšilo svůj demografický výhled a z pohledu konkurenceschopnosti a příležitostí ho čekaly světlé vyhlídky jako USA.

Americký sen není mrtvý

Jak by také mohl být? Když zde jsou stále zástupy lidí, kteří mají zájem se do Ameriky přistěhovat, protože stále nabízí pro pracovité, kreativní a ambiciózní jedince ty nejlepší příležitosti. Ke zvýšení životní úrovně dopomůže i těm méně kvalifikovaným.

Evropa

Evropu trápí pomalý růst, mnohde hraničící se stagnací a recesí. Jako region "dozrála", nenabízí nic nového, protože jí vždy chyběla prorůstová kapitalistická podpora ekonomiky. Udržuje jen status quo a horko těžko si udržuje historické bohatství, které si předává z generace na generaci. Většina evropských zemí není v globálním měřítku konkurenceschopná.

Právě kvůli tomu částečně vznikly Spojené státy. V reakci na nedostatek příležitostí na starém kontinentě pro kreativní lidi zvyklé tvrdě pracovat a podnikavce se smyslem pro dobrodružství, kteří usilují o dosažení vyšší životní úrovně a kvalitu života. Jen tyto hodnoty zajistí, že nebudete spokojeni s aktuálním stavem a budete usilovat o zlepšení. I když kritici tvrdí, že podnikatelský duch Ameriky zemřel, stále jsou zde patrné klíčové hodnoty, které dotvářejí dobré prostředí pro inovace a rozvoj.

Pokud by výnosy dluhopisů predikovaly vývoj a reprezentovaly růstové vyhlídky pro dalších deset let, podívejte se na to, v kolika odvětvích má Amerika navrch nad Evropou. Nejkapitalističtější stát na světě si nezasluhuje srovnání s regionem, který je pyšný jen na své sociální programy.

Zdroj: Econmatters.com

Americké státní dluhopisyEvropaJaponské státní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa