Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Jaké zajímavé postřehy nabídl Leon Cooperman z Omega Advisors na kongresu o hodnotovém investování Value Investing Congress 2014? Jeho prezentace se zaměřila na to, zda jsou akcie stále tím nejlepším finančním aktivem.
- Akcie jsou plně a férově oceněny. Býčí trh ale ještě není u konce (z časového i cenového hlediska) a v následujících 12 až 18 měsících lze očekávat slušné výnosy. Předpověď může samozřejmě změnit výrazná geopolitická událost.
- "Medvědí trhy se rodí v zoufalství, rostou díky skepticismu, dozrávají v optimismu a umírají s euforií." Přelom let 2008 a 2009 odpovídal hlubokému pesimismu, později byl patrný skepticismus. Nyní jsme stále poblíž konce této fáze, lze pozorovat jen málo znaků euforie.
- Téměř všechny americké dluhopisové investice (kromě strukturovaných úvěrových produktů) jsou nezajímavé a neatraktivní. Zahrnuje to americké státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně, junk bondy (spekulativní dluhopisy) i vládní dluhopisy ostatních států.
- Akciové trhy v Evropě a Japonsku by měly investorům zajistit během následujícího roku slušné výnosy. Mohly by předběhnout Ameriku, která je dále v ekonomickém cyklu. Japonské valuace jsou atraktivní, protože mají srovnatelný dividendový výnos, ale obchodují se na 13,6násobku zisků, zatímco americké mají P/E 16,8.
- Dolar bude v následujícím roce silnou měnou.
Pohled na průměrné cykly:
- Medvědí trh z let 2008 a 2009 byl dvojnásobný oproti průměru (ztráty byly 57 % vs. průměr 26 %). Trval také nadprůměrně dlouho (17 měsíců vs. průměr 13 měsíců).
- Recese byla taktéž delší a hlubší oproti průměru. Průměrná recese odpovídá 2% poklesu HDP a trvá 10 měsíců. V recesi roku 2009 klesl HDP o 4,3 % a trvala 18 měsíců.
- Průměrné oživení probíhá 60 měsíců, nyní je to již 63 měsíců.
- Trh dosahuje svého maxima 7 měsíců před vrcholem ekonomické konjunktury. V roce 2015 tak není recese pravděpodobná, protože trh zatím nedosáhl vrcholu.
- Současné oživení má potenciál přesáhnout průměr díky tomu, že mnohé firmy zatím fungují pod potenciálem.
Důvody pro obezřetnost:
- Nervozitu vyvolávají kapitulace mnohých zarytých medvědů a predikce S&P 500 na 3 000 bodů. Lidé se "probouzejí" a stávají se býky, což může vést k tržním omylům.
- Hodně lidí, kteří před pár lety ještě neměli pozitivní tržní výhled, nyní vidí mnoho skvělých příležitostí.
- Opakující se geopolitická rizika.
- Příjmová nerovnost. 75 milionů mladých na světě je nezaměstnaných. Průměrný pracující vydělával ve 40. letech 1/30 průměrného platu ředitele firmy, nyní vydělává jen 1/900.
- Další krize se bude týkat financování veřejného sektoru. Americká vláda má 17bilionový dluh s průměrnou splatností méně než 4 roky. Korporátní dluhopisy mají vysokou likviditu a bankovní sektor je tak silně regulovaný, že krize nemůže vzejít odtud.
- Riziko recese a deflace v eurozóně nebo USA.
- Akcie nejsou v reálu levné, jak ukazuje Buffettův oblíbený valuační graf (celková tržní kapitalizace vůči HDP).
Ke zvýšení úrokových sazeb:
- Pokud Fed nezvýší sazby, vznikne problém na akciovém trhu. Jestliže hotovost vynáší 0 % a vládní dluhopisy 4 %, nelze vydělávat na akciovém trhu 15 %. Rostoucí sazby by měly být indikátorem zlepšující se ekonomiky.
- 1958 byl rokem "výnosové inverze", kdy akcie začínaly s nižším dividendovým výnosem ve srovnání se státními dluhopisy. Nyní přes 25 % nefinančních akcií z indexu S&P 500 vynáší více než 10leté dluhopisy.
- Ve vztahu k alternativám jsou na tom akcie stále lépe. Dluhopisy nejsou atraktivní.
LONG pozice:
- Růst za rozumnou cenu: Actavis, Citigroup a Thermo Fisher.
- Růst zisků: Atlas, Gaming & Leisure Properties, KKR a Nordic American Offshore.
- Restrukturalizace aktiv: QEP Resources a Supervalu.
- Vysoký potenciální výnos a vysoké riziko: Altisource Portfolio Solutions, Louis XIII, Monitise a Sandridge Energy.
Zdroj: Marketfolly