US MARKETZavírá za: 0 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Pár tipů, jak se připravit na přijímací pohovor

Ozvala se vám zajímavá firma? Našla si vás někde, případně jste prošli sítem pročítání životopisů? Zkrátka máte před sebou první osobní schůzku s potenciálním zaměstnavatelem. Pokud to nechcete úplně "zabít", držte se alespoň několika základních rad.

Andrej Rády
Andrej Rády
8. 2. 2011 | 18:00
Zaměstnání

1. Proč chcete tu práci?

Nejdůležitější věc, kterou musíte vědět. Musíte vědět, co pozice obnáší a proč vás zajímá. Proto se předem podívejte, o jakou práci má jít, a zjistěte si co možná největší dostupnou škálu informací o ní, o produktech, kterých se má týkat a podobně. Čím konkrétnější budete, tím lepší dojem zanecháte.

2. Vědomosti

Bez nich to nepůjde. Někdy i horší životopis může projít výběrem, pokud máte ty správné, specifické znalosti, které možný zaměstnavatel požaduje. Ukažte je, neváhejte například s vyplněním testu nebo zpracováním případové studie.

3. Aktuální dění

Je velice vhodné prokázat, že se zajímáte o aktuální témata, společenské dění a podobně. To platí samozřejmě i o dění na trzích, pokud máte zájem o pozici ve finančním světě.

V neposlední řadě byste se měli v dosažitelné míře seznámit se situací firmy, ve které chcete pracovat.

Pracovní pohovor se dá také úplně zkazit. Jak?

4. Networking

Je vhodné se před pohovorem seznámit se situací například i prostřednictvím rozhovoru s někým, kdo v oboru pracuje. Svět je navíc malý, a tak můžete zanechat dobrý dojem v někom, kdo se náhodou zmíní před vaším potenciálním zaměstnavatelem o vašich schopnostech, znalostech a zájmu o obor.

V tomto směru jsou velice vhodným doplňkem i sociální sítě, například i u nás stále rozšířenější LinkedIn.

Jak používá LinkedIn manažer, který shání práci?

5. Nepodceňujte vzhled

Musíte vypadat jako profesionálové. Samozřejmě, v reklamce nebo v novinách budou požadavky na oblečení menší, ale ani tam se nehodí přijít "jako od popelnic". Nezapomeňte na úpravu vlasů, vousů a podobně. Také například piercing může být v některých firmách poněkud nežádoucí.

6. Znáte svůj životopis?

Někdy se může stát, že svůj životopis zkrátka odešlete a už se jím nezabýváte. takže pozor - buďte připraveni, že se vás na konkrétní věci z vaší profesní minulosti může kdokoli zeptat.

Pokud tušíte, že máte v minulosti nějaké problémové téma, připravte si pohotovou odpověď. Naopak doufejte, že máte mezi svými zálibami zmíněné některé, které budou sympatické člověku, který s vámi povede interview.

Životopis je podle některých přežitek. Co tedy zajímá zaměstnavatele?

7. Pohovor nanečisto

Zkuste si odpovědět na některé očekávané otázky nahlas, nejlépe někomu. Není sice dobré znít, jako když čtete z odpovědi z taháku, nicméně nějaký kompromis mezi kolovrátkem a mlčícím nepřipraveným zklamáním je ideální.

8. Zachovejte klid

Pokud neznáte odpověď na nějakou otázku, nejlepší je to přiznat, případně i dodatečně prokázat, že jste si téma ujasnili. V rámci komunikace po pohovoru (email, telefon) můžete informace doplnit. Zanecháte tím jistě dobrý dojem.

V případě, že vás vytočí příliš agresivní nebo osobní otázky ze strany potenciálního zaměstnavatele, pokuste se odhadnout, zda jde o vás, nebo se třeba jen špatně vyspal. V žádném případě ale nemusíte přistoupit na každou úroveň otázek, mějte své hranice jasně vymezené.

9. Buďte sami sebou

To se týká i předchozí rady. Tazatel dost možná hledá někoho, kdo bude jednou dobrým kolegou. Proto se nesnažte vejít do nějaké škatulky, stejně by se brzy přišlo na to, že jste jiní.

Nebojte se projevit zájem i přímo o tazatele, případně zaměstnavatele jako takového.

Pro ty, kdo životopisu věří: Klíčová slova a konkrétní údaje oddělí zrno od plev

Zdroj: Business Insider

Pracovní pohovorZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa