US MARKETOtevírá za: 63 h 10 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Sazby v USA: To jsem z toho Yellen!

Šéfka Fedu v poslední době, kam přijde, říká, že to s tím zvyšováním sazeb může být jinak. Neustále opakuje, že první zvýšení sazeb bude záviset na datech. Zmiňuje i takzvané Taylorovo pravidlo, které aproximuje rozhodování Fedu tak, že porovnává, jak daleko je inflace od cíle centrální banky a míra nezaměstnanosti od rovnovážné (inflací neakcelerující) úrovně, a odhaduje, jaká je rovnovážná reálná sazba.

Yellenová uvedla, že Taylorovo pravidlo nyní ukazuje, že by sazba měla být "well above zero", tedy jasně nad nulou (2,5 % nyní a 4 % v roce 2017 podle aktuální prognózy), protože zmíněné pravidlo předpokládá, že je míra nezaměstnanosti již blízko své rovnovážné úrovně. Nicméně sama předsedkyně Fedu vidí tuto rovnovážnou úroveň výrazně níže, a proto "její vlastní Taylorovo pravidlo" ukazuje, že nulová sazba je nyní ta správná.

Ekonom John Taylor, tedy ten, kdo pravidlo vymyslel, se již nechal slyšet, že "pozvedává obočí". Nezdá se mu, že by se něco změnilo na rovnovážné sazbě, kterou přece odhadl na 2 %. A že nikde neviděl, že by to mělo být jinak.

Je ale potřeba mít na paměti, že došlo ke zpomalení růstu ekonomiky. A známý "růstový" ekonom Robert Gordon tvrdí, že nejde o přechodný jev, ale dlouhodobý trend. Stojí za ním několik faktorů - demografie, pomalejší tempo inovací, snižování kvality vzdělá(vá)ní nebo růst nerovnosti v rozdělení příjmů. Gordon proto odhaduje, že potenciální růst HDP na obyvatele zpomalil ze 2 % na asi 1 %. A to je průměrný růst; kvůli rostoucí nerovnosti 99 % obyvatel zažije průměrný růst kolem půl procenta. Takže nižší rovnovážná sazba má své zdůvodnění.

Yellenová je navíc známá svou orientací na pracovní trh. A ačkoli nejsledovanější míra nezaměstnanosti 5,5 % vypadá skvěle, neříká o situaci na trhu práce vše. Takzvaná U6, tedy míra nezaměstnanosti, která bere v úvahu i lidi bez práce, kteří vzdali hledání práce, a ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni na částečný úvazek, je nadále nad 10 %.

Rovnovážná nominální sazba (reálná sazba plus inflační cíl), ke které bude Fed konvergovat, proto podle mě není 4 %, ale 2-3 %. A konvergence navíc bude pomalejší, protože centrální banka klade větší důraz na trh práce.

Americká ekonomikaAnalytici ČSCentrální bankyDavid NavrátilFedÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika