US MARKETOtevírá za: 5 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Mobius: Dvě základní obavy o ekonomický vývoj

Mark Mobius měl nedávno konferenční hovor s investory svého fondu. Otázky se lišily podle regionu původu investorů. Zatímco jedna skupina se zaměřovala na inflaci, druhé dělaly starosti potíže v oblasti státního zadlužování. Které faktory budou rozhodující podle známého investora?

Penízenavíc.cz
Penízenavíc.cz
3. 3. 2011 | 6:00
Ekonomika

Vybíráme z článku samotného Marka:

Inflace

Inflace je problém, jemuž čelí státy po celém světě, nejen rozvíjející se trhy. U rozvíjejících se trhů je ovšem inflace závažným aktuálním tématem, protože tvrdě postihuje nízkopříjmovou skupinu obyvatel, jež v těchto končinách tvoří většinu z celkové populace.

A tak se některé z těchto zemí uchýlily ke zvyšování úrokových sazeb, což samo o sobě způsobuje další komplikace v podobě zvýšeného zájmu investorů spekulujících na posilováních tamějších měn, což přímo kontruje zájmům vlád o pokračování nárůstu importů, jenž jsme zaznamenávali v uplynulých dvou letech.

Osobně se domnívám, že mnohé z těchto měn jsou, vezmeme-li v potaz paritu kupní síly, nadhodnocené. Ve snaze zabránit dalšímu posilování měn uvádějí jednotlivé státy v život různá preventivní opatření, jimiž jsou například uvalení daně na zahraniční kapitál přicházející do země ze strany Brazílie nebo aktivní kontrola kurzu měny ze strany Číny. Inflace je velkou výzvou, jíž je důležité předcházet.

Státní zadlužování

Dalším faktorem je možnost defaultu některé z evropských zemí a dopady, které by tento jev měl ve zbytku světa. Řecko, Španělsko, Portugalsko a Irsko mají stále problém se správou svých závazků, přestože se všechny snaží bankrotu předejít. Podle statistik to však bude velmi obtížný úkol.

Otázkou zůstává, jak chtějí tyto země získat důvěru finančních trhů, jak vůbec by své dluhy mohly restrukturalizovat a jak získají prostředky na umoření svých stávajících závazků. Vlády těchto zemí však stále přicházejí s konstruktivním přístupem k restrukturalizaci svých dluhů a pokračují ve spolupráci s Evropskou unií, aby předešly ještě větším problémům.

Jaký dopad má nejistota v podobě zadlužování na portfolio? Trhy nyní moc nehledí na fundament, čehož důkazem jsou nedávné údálosti ve východní Evropě. V tomto regionu vidíme příležitosti zejména u Ruska, to ovšem neznamená, že bychom ignorovali státy jako Polsko, Maďarsko a Česká republika. Uskutečnili jsme několik zajímavých obchodů v Rumunsku.

Ceny akcií tamnějších společností jsou příznivé, i při pohledu na možnosti problémů se zadlužením jejich vlád. Celkově lze říct, že region východní Evropy bude i nadále nabízet přiležitosti k dlouhodobý investicím.

Měli by investoři investovat do komodit a zemědělství?

Bottom-up strategie

Firmy jsou hodnoceny pouze podle vlastní výkonnosti, byzyns modelu, managementu, výhledu růstu a podobně; investoři neřeší například stav celého sektoru, ekonomické prostředí atd.

Při výběru investic se řídíme bottom-up přístupem, ale všeobecně lze říct, že je komoditní sektor atraktivní.

Ceny potravin jsou sice na vysokých úrovních, ale pravděpodobně budou ještě nějakou dobu růst, a to buď v souvislosti s nějakou událostí typu špatného počasí, nebo na základě stále se zvyšující poptávky po potravinách ze strany Indie a Číny.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Pokud neporoste přímo úměrně s poptávkou i produktivita v zemědělství, ceny musejí růst. To je také jeden z důvodů, proč se angažujeme na Ukrajině, známě zemědělské zemi s úrodnou černozemí. Naše operace pak nejsou limitovány pouze na pšenici, kukuřici a ostatní plodiny, ale rozšiřují se i do mlékárenství a produkce masa. V Brazílii se naopak soustředíme na obor zpracování potravin.

Lze v souvislosti s rozvíjejícími se trhy mluvit o bublině?

Všeobecně lze říct, tedy podle dat Mezinárodního měnového fondu, že by v roce 2011 mohly rozvíjející se ekonomiky růst třikrát rychleji než ekonomiky vyspělých zemí, což samozejmě nabízí vyjímečné investiční možnosti. A to přesto, že již nejsou akcie na tamních trzích tak levné, stále totiž nejsou tak vysoko jako při posledním býčím trhu a následném splasknutí při asijské krizi v roce 1997.

Růst akcií na rozvíjejících se trzích je opodstatněný, odpovídá růstu zisků společností zde působících. Samozřejmě, najdeme společnosti, jejichž ocenění vůbec neodpovídá fundamentu, všeobecně lze ovšem říct, že ceny zdejších akcií odpovídají historickému průměru.

Nelze ovšem předpokládat, že se budou tyto trhy chovat stejně, čehož byl důkazem i rok 2010, kdy například thajský akciový trh vykázal zhodnocení 56 %, zatímco brazilský 7 %. To mě dále utvrzuje v tom, jak důležitý je při investování náš stock-picking přístup.

V dnešní době zabere spoustu času, než se vám podaří určit, které trhy jsou již drahé, a které naopak stále atraktivní, náš tým ovšem provádí analýzy na trzích celého světa s tím, že nakupujeme pouze ty tituly, o nichž jsme přesvědčeni, že je můžeme držet v pětilitém investičním horizontu.

Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy?

EkonomikaInflaceMark Mobius
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa