US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Riziko globální recese "made in China"? 55 %, tvrdí Citigroup

Citigroup bije na poplach a varuje před recesí v celém světě. Čínský problém podle banky může mít vážné důsledky.

Redakce IW
Redakce IW
14. 9. 2015 | 9:00
Čína

Willem Buiter, hlavní ekonom Citigroup, vidí 55% pravděpodobnost světové recese v následujících několika letech. I když by v historickém srovnání měla být nejspíše mělčí a kratší.

Na rozdíl od minulých krizí s epicentrem v Americe bude ta následující podle něj vyvolána klesající poptávkou rozvíjejících se trhů (zejména Číny), jejíž ekonomika narostla rozměrově do druhé největší na světě. Podle bývalého britského politika toto riziko recese roste.

Obává se, že Čína reálně roste spíše jen 4% tempem, a ne o vládní cíl 7 %. K mělké recesi by mohlo dojít, kdyby expanze této obrovské ekonomiky klesla k 2,5 % v polovině příštího roku a na těchto úrovních stagnovala.

V dalších rozvíjejících se ekonomikách, jako jsou Brazílie, JAR a Rusko, už problémy vypluly na povrch. Pomoci světovou ekonomiku "vytáhnout z bryndy" nemohou ani vyspělé státy, jejichž růst zůstává anemický.

Kontrarián

Ekonomové z konkurenčních firem na rozdíl od Buitera tak velké riziko pro západ ve zpomalení Číny nevidí. Třeba v Société Générale dávají katastrofickým scénářům jen 10% pravděpodobnost. Výhody levné ropy pro vyspělé země (většinou dovozce této klíčové suroviny) podle nich zatím kompenzují malátnosti mladých trhů.

V červenci 2012 Citi varovala před 90% pravděpodobností Grexitu. Ukázalo se však, že se mýlila a jen malovala čerta na zeď. V případě Číny se Buiter domnívá, že roste riziko cyklického tvrdého přistání vzhledem k předimenzovanosti kapacit, předluženosti důležitých sektorů a korekci na akciovém a nemovitostním trhu.

Obává se, že odezva na klesající poptávku bude slábnout. Zadlužení bude totiž omezovat možnosti měnové politiky. Posledním krokem bylo, že čínská centrální banka snížila úrokové sazby a povolila bankám držet méně hotovostních rezerv. Autority nejsou ochotny nechat jüan významněji oslabit nebo využít fiskální opatření. Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan během minulého víkendu prohlásil, že nevidí důvod pro dlouhodobý pokles hodnoty jüanu.

Chybí munice

Do vyspělého světa se podle Buitera může z Číny šířit nákaza skrze pokles světového obchodu. V roce 2013 zajišťovala Čína 14,3 % veškeré výměny. Tržní vlnobití také může způsobit tím, jak se zbavuje zahraničních aktiv, jako jsou například americké státní dluhopisy. Jak budou investoři hledat bezpečný přístav, bude docházet k posilování amerického dolaru.

Recese v roce 2016 by podle Buitera mohla být odvrácena, kdyby bylo možné uvolnit měnovou a fiskální politiku. Ve většině vyspělých zemí ale dochází munice, buď kvůli tomu, že už není kam snižovat úrokové sazby, nebo politici nechtějí využít fiskálních nástrojů, které mají k dispozici. Pokud Fed a Bank of England zvednou příliš brzy sazby, budou je stejně muset do konce příštího roku opět snížit, domnívá se ekonom.

"V současnosti je již úrokový nástroj měnové politiky mimo provoz a také prostor fiskální politiky je téměř všude daleko omezenější než v roce 2008," říká ekonom. I když se domnívá, že je opakování roku 2008 a poklesu celosvětového hospodářského růstu nepravděpodobné, varuje, že se výhled může ještě zhoršit, pokud investoři náhle začnou panikařit z masivních veřejných dluhů nebo se politici uchýlí k protekcionismu nebo měnovým devalvacím.

Zdroj: Bloomberg, CNBC

ČínaReceseSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár