K imigrantům obecně: Krátkodobě dobrá a dlouhodobě vynikající věc pro evropskou ekonomiku

Takzvaná uprchlická krize v Evropě vyvolává řadu otázek v bezpečnostní a sociální oblasti. Podle Credit Suisse existuje minimálně silný ekonomický argument pro to, aby běženci ze Sýrie, Iráku a dalších zemí našli v Evropě nový domov.
Podle Credit Suisse bude příliv imigrantů do Evropy pro ekonomiku kontinentu pozitivní v krátkodobém i dlouhodobém výhledu. "Krátkodobě to podpoří ekonomický růst, náklady na přijetí uprchlíků budou více než vyrovnány přínosy, jako jsou vytvořená pracovní místa a podobně," napsali analytici ze švýcarské banky. Příspěvek k růstu HDP eurozóny odhadli na 0,2-0,3 procentního bodu v roce 2016.
Peníze určené na pomoc běžencům se totiž podle banky prakticky obratem projeví přímo v ekonomice a vrátí se do ní. Na rozdíl od velké části prostředků určených na podporu ekonomiky, které končí na spořicích účtech a podobně, místo aby v podobě úvěrů rozhýbávaly hospodářství.
Podle OECD navíc příspěvek imigrantů do daňové pokladny a na sociálních odvodech převýší částku, kterou na začátku odčerpají z evropských rozpočtů.
Ještě podstatnější je ale dlouhodobý pozitivní efekt příchodu nové, většinou mladé pracovní síly na kontinent. Evropa stárne, což je velice cítit například v Německu nebo Itálii. Demografická struktura tak ovlivňuje dlouhodobý výhled růstu evropského hospodářství (Evropská komise odhaduje v průměru 1,1% roční růst HDP EU do roku 2023). Mladí imigranti by to měli změnit.
Podle Credit Suisse by příliv nové pracovní síly (zhruba tři čtvrtiny utečenců jsou v produktivním věku, navíc je mezi nimi mnoho dětí) měl vylepšit výhled růstu evropské ekonomiky o zhruba 0,2 procentního bodu, tedy na 1,3 % ročně do roku 2023.
Zdroj: Credit Suisse
Aktuality
