Děsí vás současnost? Zde je investiční rada od Napoleona a Buffetta

Akcie na zvýšené geopolitické napětí tradičně reagují oslabením. Potvrdilo se to i v úterý, kdy Turecko na hranicích se Sýrií sestřelilo ruský bojový letoun Suchoj Su-24, který údajně narušil turecký vzdušný prostor a nereagoval na výzvy k jeho opuštění. Giles Keating z Credit Suisse ale investory uklidňuje, a dokonce je ještě povzbuzuje, aby situace využili.
Ruské i turecké akcie na úterní sestřelení ruského letounu, které média okamžitě označila za nejzávažnější střet člena NATO s Ruskem za posledních padesát let, zareagovaly propadem. Hlavní index burzy v Istanbulu spadl o 4,4 %, nejvíce za posledních pět měsíců, podobně ruský index RTS odepsal téměř čtyři procenta.
Analytici se shodují, že na tomto vývoji není nic překvapivého. Člověk má od přírody tendenci před nebezpečím utíkat a hledat ochranu. Historie nicméně ukazuje, že žádný mocenský střet či jiná událost nemají potenciál trhy ovlivňovat dlouhodobě.
Giles Keating, šéf analytického oddělení v Credit Suisse, se spolu se svým týmem v červnu zabýval reakcí trhů na významné geopolitické události za posledních více než sto let. Zjistil, že trhy se ze sebevětších ztrát prakticky vždy velice rychle oklepaly.
"Naprostá většina zásadních událostí, od atentátu na Františka Ferdinanda d'Este až po teroristické útoky z 11. září nebo dění na Ukrajině a v Iráku v posledních měsících, hlavní světové trhy většinou nesrazila o více než 10 %. Ztráty, které akcie v důsledku těchto událostí utrpěly, navíc byly ve většině případů smazány během jediného měsíce," říká Keating. "To znamená, že nejúspěšnější strategií je v těchto případech kontrariánství," říká Keating.
Samozřejmě ne vždy se trhy ze zásahu vzpamatovaly okamžitě. Mezi výjimky patří bitva o Francii z roku 1940 nebo Jomkipurská válka z roku 1973. "I v těchto případech ale oživení netrvalo dlouho, jen asi dva až tři roky," upozorňuje Keating.
Strategie "zůstaňte v klidu, i když se celý svět řítí do pekel" není cizí ani investorské legendě Warrenu Buffettovi. Na vrcholu finanční krize z roku 2008 Věštec z Omahy v listu New York Times napsal: "V dlouhodobém horizontu na tom budou trhy dobře. Během 20. století Spojené státy zažily dvě světové války a mnohá další traumata, nákladné vojenské konflikty, Velkou hospodářskou krizi, tucet dílčích recesí nebo období paniky na trzích, ropné šoky a epidemie, dokonce i rezignaci zdiskreditovaného prezidenta, a přesto se index Dow vyšplhal ze 66 bodů na 11 497 bodů."
Francouzský vojevůdce Napoleon podobně prohlašoval, že "vojenský génius" je muž, který "dělá průměrné věci ve chvíli kdy ostatní šílí". Na trzích to platí zrovna tak.
Zdroj: Credit Suisse
Aktuality
