US MARKETOtevírá za: 5 h 59 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Bublina tržních hlupáků

Investiční bubliny vznikají ve chvíli, kdy obchodníci alokují peníze bez ohledu na evidentní fundamenty. V poslední době se hovoří především o masivním přechodu od aktivního k pasivnímu investování. Že by snad právě to bylo další velkou bublinou?

Přechod investorů od aktivně spravovaných fondů k pasivnímu investování již podrazil nohy desítkám, ne-li stovkám firem. Skončit musely mimo jiné hedgeové fondy Perry Capital nebo Nevsky Capital, společnost Tudor Investment propustila 15 % zaměstnanců a firma Brevan Howard Asset Management se rozhodla zásadně revidovat svoji poplatkovou politiku. To je ale jen špička ledovce. Agentura Bloomberg na konci října upozornila, že během první poloviny letošního roku činnost ukončilo více než 500 hedgeových fondů.

Kam se peníze z těchto firem "ztratily"? Neztratily se, pouze přešly do pasivních fondů. Odklon investorů od aktivně řízených portfolií podporuje fakt, že od roku 2008 se jim nedaří stabilně překonávat výkonnost akciového trhu. Pasivní investování pak láká především na nízké poplatky a celkově nižší volatilitu.

Hra bez pravidel

Zásadním problémem je to, že od roku 2008 americké akcie bez ohledu na reálné fundamenty skáčou, jak Fed píská. Hra ztratila pravidla. Veřejně obchodované společnosti, které by jinak přestaly existovat, díky extrémně příznivým podmínkám na trhu s úvěry přežívají, a akcie firem, které by za normálních okolností balancovaly mezi životem a smrtí, vynášejí zaslepeným investorům klidně i desítky procent ročně. Manažeři hedgeových fondů se v takovém prostředí jednoduše nemají o co opřít, zkušenosti jsou jim k ničemu.

Od roku 2009 investoři do pasivních fondů napumpovali bezmála bilion dolarů, zatímco z aktivně spravovaných fondů téměř 600 miliard dolarů vybrali. Velké objemy peněz přitom natekly do fondů, jejichž skladba není úplně "košer". Řeč ale není jen o firmách s neudržitelnými obchodními modely. Dobrým příkladem toho, co přechod investorů k pasivnímu investování způsobuje, jsou i akcie ropné společnosti ExxonMobil, jež jsou součástí hned několika populárních ETF. Poměr ceny jedné akcie ExxonMobilu k zisku firmy na akcii (ukazatel P/E) historicky vždy osciloval kolem 12, dnes se ale pohybuje kolem 35. Zajímavé, že? A zároveň děsivé.

Podle analytiků, kteří na pasivní investování nahlížejí s velkými obavami, není otázkou zda, ale kdy obří bublina splaskne. "Ve zpětném zrcátku vypadá pasivní investování dokonale, nesmíme ale zapomínat na to, že valuace amerických akcií vyhnala nahoru uvolněná měnová politika Fedu. A ta nemůže trvat donekonečna," říká John Hussman, šéf společnosti Hussman Funds. "Je vysoce pravděpodobné, že investory brzy potká to, co si prožili již v letech 2000-2002 a 2007-2009. Pokud se zásadně nezmění fundamenty, averze k riziku nezůstane nepotrestaná."

Zdroj: capitalistexploits.at

ETFInvestiční bublinyInvestiční strategie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika