Poptávku po zlatě loni táhly fondy, prudce se propadl zájem o zlaté šperky

Světová poptávka po zlatě se v loňském roce po čtyřech letech poklesu zvýšila, stoupla o 92,9 tuny na 4 309 tun. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato. Byla ale značně nevyrovnaná. Prudce vzrostl zájem o burzovně obchodované fondy investující do žlutého kovu, dramaticky se ale propadla poptávka po zlatých špercích a výrazně méně žlutého kovu do svých sejfů přidaly také centrální banky. Mírně se snížila také poptávka v technologickém odvětví a klesl rovněž zájem o zlaté mince a slitky.
Pro burzovně obchodované fondy (ETF) investující do žlutého kovu byl rok 2016 z pohledu zájmu investorů historicky druhý nejlepší. Světová poptávka po zlatě prostřednictvím těchto instrumentů loni dosáhla 531,9 tuny, vyšší hodnoty poptávka dosáhla jen v roce 2009. V posledním loňském čtvrtletí se ale investoři ze zlatých ETF stahovali.
Opačný vývoj byl patrný u poptávky po zlatých mincích a slitcích. Zatímco po většinu roku 2016 byla poptávka po žlutém kovu v této podobě vlažná, ve čtvrtém čtvrtletí ožila. Lidé se v závěru roku k nákupům mincí a slitků vrátili hlavně s ohledem na vývoj ceny kovu. Celkově loni investice do zlatých mincí a slitků klesly o dvě procenta, ve Spojeném království ale vyskočily o 28 % na téměř 11 tun. Britové mince a slitky kupovali poté, co se v červnovém referendu vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, což výrazně oslabilo britskou libru a zvýšilo obavy z prudkého růstu inflace.
Za celý rok 2016 cena zlata stoupla o přibližně osm procent, v samotném čtvrtém čtvrtletí ale výrazně klesla. Na konci září se unce zlata prodávala za zhruba 1 322 USD, na konci roku 2016 již ale stála jen zhruba 1 170 USD. Za poklesem ceny v závěru roku stály příznivé přijetí vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách a předpokládané zvýšení základní úrokové sazby Fedu. (V polovině prosince Fed základní úrokovou sazbu zvýšil o 25 bazických bodů na 0,5-0,75 %.)
Výrazně utlumená byla v loňském roce poptávka po žlutém kovu ve šperkařském průmyslu, a to především kvůli vývoji ceny zlata v prvních třech čtvrtletích roku, dění v Indii a pokračujícímu zpomalování růstu čínské ekonomiky. V Indii zájem o kov v závěru roku oslabilo nečekané stažení některých bankovek z oběhu v rámci protikorupčního boje a s tím spojené problémy spotřebitelů kvůli nedostupnosti hotovosti. Poptávka po zlatých špercích byla v Indii meziročně nižší o 22 % a v Číně klesla o 17 %.
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank byla loni nejslabší od roku 2010. Čisté nákupy zlata ze strany centrálních bank na úrovni 383,6 tuny byly meziročně nižší o 33 %, rok 2016 byl ale již sedmým rokem v řadě, kdy centrální banky celkově více zlata koupily, než prodaly.
Poptávka v technologickém odvětví loni klesla meziročně o 3 % na 322,5 tuny. Světová rada pro zlato jako hlavní důvody zmiňuje nejistý výhled vývoje světové ekonomiky, růst ceny kovu v prvních třech čtvrtletích roku a nahrazování zlata ve výrobě jinými kovy.
Zlato v roce 2016 - hlavní trendy
Zdroj: World Gold Council