US MARKETOtevírá za: 15 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Čína vládne

Tentokrát něco o tom, co spasí americké investory, že psychologie hraje stále velkou roli, o nezastavitelných indexových fondech, silné zbrani Číny v obchodní válce a nejhodnotnějších bankách.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
25. 5. 2019 | 7:00
Fed

1. Začarovaný kruh

Před týdnem jsme psali o tom, že Fed byl kdysi autoritou, která věděla více než ostatní, ale dnes se řídí tím, co se děje na trzích.A teď se dozvídáme, že trhy se řídí tím, co tweetuje americký prezident. Takže Trump vlastně ovládá Fed tak, jak si možná představuje. Svět se zbláznil, držte se.

2. Psychologie (na) trhu

Že jsou psychologie a chování investorů alfou a omegou vývoje na akciových trzích, není žádná novinka. Důkazem budiž ukazatel býčí nálady investorů od Americké asociace individuálních investorů, který byl před dvěma týdny na sedmiměsíčním maximu. Poté, co akcie ztratily kolem pěti procent, se ukazatel propadl na nejnižší hodnotu za pět měsíců.

3. Aktivní vs. pasivní

Polovina amerických investorů si uvědomuje, že nelze porážet trh. Alespoň to tak vypadá podle toho, že polovina investovaných peněz v USA (asi 4,3 bilionu dolarů) je vložena v takzvaně pasivních investičních nástrojích. To, co bylo ještě před několika lety nemyslitelné, je realita. V roce 1998 bylo v aktivně spravovaných fondech 6,5násobně více peněz než v těch indexových, ještě v roce 2007 byl poměr tři ku jedné. A i když tam má autor tweetu chybu, je jisté, že k masové oblibě pasivních nástrojů dopomáhají i výrazně nižší poplatky.

4. Silná čínská zbraň

V poslední obě se některá témata opakují, ale to neznamená, že nejsou zajímavá. USA mají v obchodní válce silnou páku v podobě restrikcí vůči výrobcům mobilních technologií z Číny. Ta má ale silnou zbraň ve velkých nalezištích vzácných zemin a s tím související kontrole nad trhem s lithiem nebo kobaltem. A když ji začne využívat, tato válka už nebude jen o importérech v USA.

5. Banky

Před deseti lety byly v první desítce nejhodnotnějších bankovních značek pouze dvě z Číny, nyní je jich již pět, z toho čtyři na vrcholu žebříčku. I svět financí se mění.

Americké akcieBankyČínaDonald TrumpETFFedMezinárodní obchodPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa