Co Twitter dal: Zbraně a plochá Země

Tentokrát něco o znovuzrození jedné portfoliomanažerské hvězdy, o tom, že centrální banky nic nevědí, a také o burze pro velké ztrátové firmy. A nakonec něco pro evropské voliče a pro ty, pro něž jsou desky lepší než koule.
1. Comeback Ackmana
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že někdejší portfoliomanažerské hvězdy, jako Bill Ackman a jemu podobní, již nejsou takovými hvězdami jako na konci 20. století. Samotný Bill Ackman ale letos dokazuje, že jeho hvězda ještě úplně nevyhasla. Od začátku roku již jeho hedgeový fond vydělal téměř 40 % (S&P 500 letos přidal asi 15 %). Jak dlouho mu to vydrží?
2. Centrální banky nezahálí
Výzkumní pracovníci ECB v tom mají jasno. Digitální měna centrálních bank může mít na ekonomiku pozitivní vliv, nebo také nemusí. Je to jasné?
Fed na tom není o mnoho lépe. V minulosti byla centrální banka pro trhy autoritou, která věděla více než ostatní. Nyní se Fed řídí podle toho, co se děje na trzích.
Možná i proto současný býčí trend dopadne asi nějak takto (ano, nejspíše za tím budou Trumpovy obchodní války, o kterých si napíšeme něco příště).
3. Burza pro ztrátové jednorožce
Akcie společnosti Pinterest, jež se veřejně obchodují od 18. dubna, byly jednou z mála výjimek, jež po příchodu na burzu u investorů nepropadly. Až do tohoto týdne, kdy se firma přidala k titulům jako Uber nebo Lyft.
Lidem v Silicon Valley se tento trend, kdy investoři nechtějí na burze kupovat akcie velkých ztrátových firem, očividně nelíbí. Takže si chtějí udělat vlastní burzu, na níž by investoři nehleděli na krátkodobé propady ve výsledcích firem. Long-Term Stock Exchange, jak se má burza jmenovat, by také dávala větší práva investorům, kteří drží akcie delší dobu.
4. SPD a zbraně
Už jsme tu jednou měli volební lůzu, ale tohle je ještě vyšší level. Není se čemu divit, tehdy to byly jen komunální volby, teď jde o místa v Evropském parlamentu.
5. Plochá Země
I odpůrce kulatosti Země jsme tu někdy měli, ale tentokrát to musí být jasné i těm největším pochybovačům.