US MARKETOtevírá za: 12 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Akciové paradoxy

Tentokrát o tom, že je akciový trh plný paradoxů, že se producentům sóji vyplatila sázka na sklady, že by další kvantitativní uvolňování mělo (zase jednou) zvednout inflaci a že ETF mohou být při kolapsu trhu černým Petrem. A nakonec o Pavlu Baudišovi ve Forbesu.

1. Akciové paradoxy

Akciový trh je v současnosti plný paradoxů. Zisky firem (podle odhadů analytiků) klesají, ale americké akcie mají za sebou nejlepší pololetí od roku 1997 a nejlepší červen od roku 1955, uplynulý týden pak uzavřely na nových rekordech. Náklady na úvěry jsou stále nízké, ale kapitálové výdaje firem klesají (rostou akorát výdaje na zpětné odkupy akcií). Akcie by k růstu potřebovaly ekonomický růst, ale centrální banka se z obavy z možného poklesu ekonomické aktivity chystá snižovat sazby. A akcioví investoři dále slaví.

2. Sázka na sklady

Američtí producenti sóji byli jednou ze skupin, které nejvíce pocítily následky obchodní války mezi USA a Čínou. Říše středu totiž v minulosti byla největším odběratelem sóji, zavádění cel však srazilo cenu na minima a změnilo poměry na trhu, z čehož těží zejména Brazílie. Sázkou na nejistotu tak pro americké producenty bylo uskladnění většiny produkce a čekání na to, že se možná prodá v budoucnu. Špatné počasí opět zvedlo ceny a producenti mohou díky velkým zásobám vyrovnávat své ztráty z předchozího roku. Co se ale podařilo letos, nemusí se podařit příště.

3. Další kvantitativní uvolňování?

O kvantitativním uvolňování (QE) se již tolik nemluví. Fed s ním již dávno skončil a trhy se zajímají spíše o úrokové sazby. Ale prezident chicagského Fedu téma QE opět nadhodil s tím, že by odkupy aktiv pomohly k růstu inflace. Nevím, zda je to další snaha o zvýšení optimismu na akciovém trhu, ale tři fáze pokrizového QE k výraznějšímu nárůstu inflace nevedly, byť se mnozí báli až hyperinflace, a v Japonsku a Evropě QE v tomto směru nefunguje dodnes.

Celý uplynulý (zatím) desetiletý růstový cyklus je poněkud zvláštní, když centrální banky tak čile uvažují o dalším uvolňování měnové politiky.

4. Rizika ETF

ETF jsou oblíbeným investičním nástrojem nejen mezi drobnými investory, ale v posledních letech i mezi manažery podílových fondů. Díky tomu objem peněz v nich rychle roste. Manažeři fondů dokonce chápou dluhopisové ETF jako alternativu k hotovosti. Až ale přijde nějaký větší problém, bude tato hotovost možná na nějakou dobu nedostupná, a tak mohou ztráty rychle růst.

5. Baudiš ve Forbesu

V únoru jsme psali o Petře Kvitové, která se ocitla v seznamu magazínu Forbes 30 under 30 Sports and Games. A nyní nabízíme portrét zakladatele firmy Avast Pavla Baudiše. Je to borec, který vydělal miliardy díky tomu, že nabízel zdarma ochranu počítačů. Kdo umí, ten umí.

Americké akcieETFFedKomodityKvantitativní uvolňováníRizikaSója a sójové bobyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa