Jak ovlivní stárnutí světové populace výnosy z investic?

Světová populace stárne. Podle odhadů OSN by podíl lidí starších 65 let měl vzrůst do roku 2050 více než dvojnásobně, z dnešních 7 % na 17 %.
Stárnutí populace má dvě hlavní příčiny. Zaprvé, průměrná délka života se za poslední století neustále zvyšuje. A to zhruba o dva roky za každých deset let. Na druhé straně míra porodnosti ve světě klesá. Také studie OECD odhaduje, že se poměr obyvatel starších 60 let oproti ekonomicky aktivnímu obyvatelstvu do roku 2050 téměř zdvojnásobí.
To s sebou samozřejmě přinese ekonomické dopady. Z makroekonomického hlediska má stárnutí populace vliv na vývoj hrubého domácího produktu, konkrétně zpomaluje jeho růst. Platí úměra, že čím méně ekonomicky aktivních obyvatel, tím menší domácí produkt. Vlády sice zavádějí opatření vedoucí k prodloužení období, po které bude obyvatelstvo ekonomicky aktivní, zdá se však, že k odvrácení období nízkého růstu nominálního hrubého domácího produktu to stačit nebude.
Svůj podíl viny na nízkém růstu HDP má také hospodářská krize. Státy musejí narovnat své rozpočty, které vykazují zejména v posledních letech vysoké schodky. To je běh na dlouhou trať.
Navíc i spotřebitelé mají stále příliš mnoho půjček a málo úspor. V nejbližší době proto předpokládáme růst HDP v rozvinutých zemích nižší než je jeho dlouhodobý průměr.
Trend stárnutí populace s sebou přináší určité preference při výběru investičních aktiv. Jak lidé procházejí životním cyklem, se zkracujícím se investičním horizontem, postupně přesunují svá aktiva z rizikovějších do méně rizikových. Tedy z akcií do dluhopisů, nejčastěji dlouhodobých státních dluhopisů.
Tento jev je jednou z příčin neustálého poklesu výnosů ze státních dluhopisů. Nízký růst HDP zase vede k nižším akciovým výnosům.
Jak nalézt relativně vyšší výnosy?
ING Investment Management vidí v současné době největší potenciál ve strategiích s vysokým výnosem, ať již těch dluhopisových, nebo akciových.
Fondy investující do dluhopisů s vysokým kupónem byly už hitem roku 2010. Jedná se o dluhopisy vydávané společnostmi oceněné horším než investičním stupněm. Tyto společnosti mají vyšší riziko úpadku, ale proto jejich dluhopisy přinášejí vyšší výnosy. Obecně se dá říci, že dluhopisy s vysokým kupónem přináší o 2-4 procentní body vyšší výnos než státní dluhopisy se stejnou dobou splatnosti.
Dalším plusem je jejich nízká korelace s ostatními dluhopisy. Přidáním do portfolia tedy zvýšíte jeho diverzifikaci a snížíte celkové riziko.
V oblasti akcií mohou mít potenciál fondy s přívlastkem "High Dividend" zaměřené buď celosvětově, nebo s důrazem na jednotlivé regiony, Ameriku či Evropu. Dividendy z dlouhodobého hlediska tvoří zhruba třetinu celkového výnosu investorů. Ukazují obvykle na dobré finanční zdraví společnosti a pomáhají stabilizovat hodnotu portfolia. V investičním majetku by měly mít v současnosti své pevné zastoupení.
6 defenzivních akcií pro červnové obchodování