Jak na peníze? 4 tipy od skutečných profesionálů

I s průměrným platem se dají dělat velké věci. Nevěříte? Pak jsou následující rady mužů, kteří penězům opravdu rozumí, určeny právě vám.
1. John Rockefeller: Mějte dokonalý přehled i o drobných
Řada lidí si stěžuje, že z platu nic neušetří. Americký průmyslník John D. Rockefeller, který se stal historicky prvním americkým miliardářem, by i těmto lidem dokázal poradit. Již jako malý s sebou nosil sešit, do kterého si zapisoval každý vydělaný, utracený, darovaný a později také investovaný dolar. Peníze byly jeho vášní.
"Mějte při ruce peněžní deník, stejně jako já. Zapisujte si do něj nejen to, co dostanete, ale i to, co utratíte. Dělejte to tak, aby bylo každému hned jasné, jak s financemi zacházíte. Ušetříte díky tomu opravdu hodně," řekl jednou Rockefeller.
Mít přehled o penězích je základ. Nemusíte si hned domlouvat schůzku s finančním a investičním poradcem. Pro začátek bude stačit, když si budete zapisovat veškeré příjmy a výdaje a na konci měsíce čísla vyhodnotíte. Rychle zjistíte, za co utrácíte zbytečně, a kde tedy lze ušetřit.
2. George S. Clason: Vytvářejte si dostatečnou rezervu
Dokonalý přehled o penězích je základ, nesmí ale zůstat jen u toho. Autor známé knihy Nejbohatší muž v Babylóně z roku 1926 George Clason radí: "Z každých deseti mincí, které vám přistanou v peněžence, si jednu dejte stranou. Až vaše příjmy začnou klesat, budou se vám úspory hodit."
Zní to jednoduše a jednoduché to také je. Deset procent není moc, když si ale budete odkládat deset procent z každé výplaty, na konci budete mít slušnou sumu. A nemusí to být jen 10 %. Až se naučíte žít jen s 90 % příjmů, můžete si začít bokem dávat více.
3. Dave Ramsey: Nenechte se semlít konzumem
Od narození do smrti nás provází reklama. Všichni se nás snaží přesvědčit, že šťastní budeme jen tehdy, když budeme vyznávat konzumní způsob života. A ten něco stojí. "Spotřebitelé se chovají jako drogově závislí, kteří musí jen uspokojovat své potřeby. Bez ohledu na následky," říká Dave Ramsey, autor publikace The Money Answer Book.
Přitom si stačí položit jedinou otázku: Opravdu potřebuji nový telefon, větší dům, nové auto a dvě dovolené ročně? Je rozdíl, zda platíte jen provoz domu, nebo vám každý měsíc z účtu odcházejí i splátky hypotéky. Nemusíte žít jako asketové, nesmíte si ale ani žít nad poměry.
4. Robert Kiyosaki: Pochopte rozdíl mezi aktivy a pasivy
Pokud jste dočetli až sem, jste na dobré cestě dát svému životu nový rozměr. Posledním dílkem skládačky je plánování budoucnosti. Udělejte si jasno v tom, jaké jsou vaše finanční plány a cíle. Chcete se v horizontu několika let začít naplno věnovat charitativní činnosti, rádi byste odešli dříve do důchodu nebo byste třeba chtěli naspořit nějaké peníze pro své děti?
"Musíte pochopit rozdíl mezi aktivy a pasivy a kupovat aktiva. Jedině tak zbohatnete. Nakupování aktiv je základní pravidlo. Jediné pravidlo. Může to znít naivně, ale věřte mi, funguje to," říká Kiyosaki, autor knihy Bohatý táta, chudý táta. Zaměstnancům doporučuje, aby se nespokojili s tím, že pracují pro někoho, a paralelně pracovali na vlastních nápadech, které jim pomohou dosáhnout finanční nezávislosti.
Zdroj: The Art of Manliness