Finanční plánování: Teď a potom

Část lidí žije tak, jako kdyby každý den měl být jejich poslední. Nic nespoří, nebojí se utrácet, žijí od výplaty k výplatě. Část lidí se naopak zdráhá utrácet za cokoli, co nutně nepotřebují. Ti zbylí hledají něco mezi, zlatou střední cestu.
Je zřejmé, že ani jedna z extrémních poloh není dobrá, zároveň ale nelze jednoznačně říci, co je ona zlatá střední cesta. Každý má jiné potřeby, jiné příjmy a jiné cíle. Zároveň nikdo neví, co se stane za týden, měsíc, rok nebo deset let. Nikdo neví, jakého se dožije věku, jaký bude jeho zdravotní stav a podobně.
Alespoň určitou oporou a pomocnou rukou při hledání zlaté střední cesty mohou být následující čtyři doporučení.
- Dělejte kompromisy. Struktura výdajů je proměnlivá. Mladí lidé utrácejí za zábavu nebo cestování, rodiče nejvíce investují do svých dětí, v pozdějším věku se zvyšují výdaje za zdravotní péči. Hledejte určitý kompromis v každém věku. Neodepírejte si to, co vám dělá radost, zároveň ale mějte na paměti, že nemůžete mít všechno.
- Berte v potaz i zdánlivě nevýrazné výdaje. Dáváte si každé ráno kávu ve Starbucks? Kupujete jídlo, které nakonec nesníte? Sečtete-li všechny drobné výdaje, budete kalkulovat s poměrně velkou částkou, kterou byste mohli využít efektivněji, třeba ji investovat.
- Dohodněte se s partnerem. Finance jsou jednou z nejčastějších příčin rodinných sporů. Jen málokdy mají partneři na peníze úplně stejný náhled. Je proto více než žádoucí si s protějškem sednout a o finančních potřebách a plánech si otevřeně pohovořit.
- Pracujte na své kariéře. Většina lidí přemýšlí, jak více ušetřit. Jen málokdo ale uvažuje tak, že by nemusel nijak měnit své zvyky, kdyby si našel lépe placenou práci. Vzdělávejte se a buďte připraveni nastoupit do nového zaměstnání, když se vám naskytne atraktivní příležitost.
Zdroj: A Wealth of Common Sense