Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování. Nový fenomén, který může v dobrém, ale i ve zlém změnit a natrvalo přepsat "dějiny investování". Jak přesně funguje, kdo z investorů jej využívá a co přinese drobným investorům? Investičníweb.cz nabízí sérii článků na téma vysokofrekvenčního počítačového obchodování (HFT).
HFT: Vysokofrekvenční obchody houpou se světovými trhy, regulátoři si už na počítače brousí zuby Počítači řízené burzovní obchody mohou podle řady odborníků za vyšší volatilitu a prohlubování krize. Tzv. high frequency trading podle nich narušuje důvěru běžných investorů v trhy. Obchodování je kvůli počítačům čím dál "nespravedlivější" - tradeři počítají zisky, drobní investoři odcházejí z trhu jako poražení.
Daniel Beunza (London School of Economics): Hrozba kolapsu trhu roste Pojistky proti náhlému kolapsu trhu způsobenému samostatně obchodujícími počítači se nahodí později, než se čekalo. Zkraje roku 2013 to přiznali zástupci NYSE Euronext a Nasdaq OMX. Jak vysvětlili, mnozí obchodníci se ještě nestihli na nová pravidla připravit. To oživilo vzpomínky na rok 2010, kdy během několika minut index Dow Jones Industrial Average přišel o 9 % (flash crash), a na mnoho menších bouří, ke kterým od té doby došlo. Podle Daniela Beunzy z London School of Economics má nástup technologií svá pro i proti. O obou je potřeba mluvit.
Trh je spasen! Vysokofrekvenční obchodníci musejí prozradit svá algoritmická tajemství Drobní investoři ještě nemusejí lámat hůl nad kapitálovými trhy. Brzy se totiž dočkají velké regulace tzv. vysokorychlostního obchodování (HFT), které podle mnoha expertů stojí za extrémní volatilitou na trzích, událostmi typu "flash cash" a, jak se někteří nebojí říct, dokonce za manipulacemi na burzách.
Před rokem FLASH CRASH, nyní SPLASH CRASH. Jak reálná je tato hrozba? Trhy nejsou dostatečně připravené na výpadek při vysokorychlostním obchodování! To by mohlo mít negativní vliv současně na akcie, komodity, dluhopisy i další aktiva. Loňský "flash crash" byl pro akciové a komoditní investory děsivým zážitkem. Biliony dolarů kapitálu tehdy zmizely během pár minut, když se propadly akcie, futures i ETF. Experti přes počítačové obchodování však varují, že existuje velmi reálná možnost ještě rozsáhlejších a katastrofičtějších scénářů, kdy by počítačové systémy mohly během uvažovaného "splash crashe" zasáhnout daleko více typů investic a trhů.
Karel Janeček: Bez rizika vydělávám miliardy KAREL JANEČEK, šéf společnosti RSJ Algorithmic Trading, která je jednou z největších společností zabývajících se vysokofrekvenčním obchodováním (HFT), říká: "Bojím se, že přijde nějaká vskutku ničivá válka. Pravděpodobnost vidím zhruba pětiprocentní."
Daniel Beunza: V obchodování je potřeba kromě HFT znovu více využívat lidský úsudek Vyšetřování skončilo, zapomeňte! Tato magická formulka v případě vysokofrekvenčního obchodování (high frequency trading – HFT) neplatí. Počítači diktované příkazy k nákupu a prodeji jsou totiž i kvůli kolapsu indexu Dow z 6. května pod drobnohledem, přestože je nedávno americká Komise pro cenné papíry víceméně omilostnila. Obavy, že by nás chybný software mohl dovést na pokraj systémového kolapsu, však zažehnány nejsou. I proto se stále více expertů přimlouvá za návrat lidského faktoru na trhy. Mezi takové patří Daniel Beunza z London School of Economics.
Karel Janeček: Víc peněz už nemůžeme vydělat "Může to vypadat, že nic neděláme, ale zdání klame. Pokud máte na vesnici koloniál, tak přece také nic nevyrábíte. A nikdo si na vás prstem neukazuje. Právě naopak. Poskytujete lidem něco, co potřebují. My děláme totéž," říká Karel Janeček, ředitel firmy RSJ Algorithmic Trading, který se nedávno pustil do boje s českou korupcí. Kromě toho stíhá přednášet na matematicko-fyzikální fakultě, podporovat české vědce a poskytovat tři rozhovory týdně.
High frequency trading mění Wall Street Ještě před čtyřmi lety připadalo na vysokofrekvenční obchodování zhruba 30 % amerického akciového trhu. Dnes už se jedná zhruba o 70 %. Většinu obchodů už neuskutečňují lidé, ale počítače. Tajné algoritmy sestavené matematickými génii umožňují, aby počítače hodnotily místo lidí, jaké akcie nakoupit nebo prodat, a to v nepředstavitelně krátké době.
Karel Janeček: Počítače jsou stále na straně drobných investorů Jedním z důvodů, proč investoři po celém světě přestávají věřit akciovému trhu, je tzv. vysokofrekvenční počítačové obchodování. Mají důvod k obavám? Mohou v budoucnu způsobit vysokofrekvenční obchody (HFT) další flash crash? A jaké uplatnění by našlo HFT na pražské burze? Investiční web přináší exkluzivní rozhovor s Karlem Janečkem, jehož firma RSJ Invest během mikrosekund "otáčí" biliony dolarů.
HFT: Počítače přebírají kontrolu nad obchodováním V posledních měsících je na akciových trzích živo. Po strmém růstu světových burz, který s krátkým nadechnutím zkraje roku trval od března 2009 do dubna 2010, si například index Dow připsal okolo 70 procent. S obavami z evropských dluhů, kvůli ropné katastrofě v Mexickém zálivu a dalšími faktory se znovu rozvířila diskuze o stále větším podílu vysokofrekvenčních obchodů (high frequency trading – HFT) na rostoucí nervozitě na trzích. Čím volatilnější je obchodování, tím více mohou stroje svým majitelům vydělat.
Akcie: Přijde další FLASH CRASH. A bude v tom úmysl! Eric Hunsader ze společnosti Nanex, která vyvíjí software pro elektronické vysokofrekvenční obchodování (HFT – high frequency trading), předpokládá, že se budou opakovat situace podobné letošnímu 6. květnu, kdy index Dow během pár minut ztratil tisíc bodů. Někdo si ho totiž "objedná".
Karel Janeček: Na burzách proti sobě bojují počítače Počítače nepřebírají kontrolu nad trhem a klikáním na počítači se na burze systematicky vydělávat nedá, říká Karel Janeček, předseda představenstva makléřské společnosti RSJ algorithmic trading, která každý měsíc pomocí chytrých počítačových algoritmů a vysokoobrátkovým investováním zoobchoduje neuvěřitelných 25 bilionů dolarů.
Umělá inteligence analyzuje burzovní zprávy Ekonomické zprávy zpracovávány stroji místo analytiků? Pro některé sci-fi, pro jiné otázka pár let. Výzkumníci totiž pracují na vývoji programu, který by napodobil způsob, jakým analytik hodnotí finanční zprávy. Program se podařilo nasadit i na zkušební obchodování a výsledek? Více než 20procentní zisk.
Akcie: Rostoucí korelace a počítači řízené obchody Korelace mezi jednotlivými akciemi v indexu S&P 500 se vyšplhala na svá historická maxima od roku 1987. Jeffrey Yale Roubin z Birinyi Research vidí důvod zvýšené korelace v oblíbených indexových strategiích, které změnily chování celého trhu. Investoři stále více vstupují a vystupují z trhu pomocí celého indexu (obvykle pomocí ETF) a upozaďují obchodování s jednotlivými akciemi.
Co způsobilo propad indexu Dow Jones? Fakta a hypotézy Americký index Dow Jones včera zaznamenal největší intradenní pokles v historii, když v jednu chvíli ztrácel 998,5 bodů. Pokles se udál tak znenadání, že kdybyste zrovna byli na toaletě, tak ho nejspíš ani nepostřehnete. Trhy se však do konce obchodování přece jen uklidnily a okolo 650 ztrátových bodů do konce seance umazaly.
Akciové korelace: Není kde se schovat Vzájemný vztah, tzv. korelace, mezi jednotlivými akcemi zastoupenými v hlavním americkém akciovém indexu S&P 500 je nejvyšší od roku 1987. Vyplývá to z výzkumu investiční společnosti Birinyi Associates. Čím to je způsobeno a co to znamená pro drobné investory?