Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 4. díl (spoření a zajištění pro pokročilé)

Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.
Buďte šetrní a pohotoví
Dejte si pozor a zbytečně nehyřte penězi. Výše poplatků u tradičních podílových fondů je různá a může se stát, že vám ukrojí pořádnou část zisku. Naproti tomu akciové fondy a ETF (burzovně obchodované fondy) jsou levnější alternativou a umožňují snadný přístup do globálního světa investic.
Navíc burzovně obchodované fondy dávají investorovi větší svobodu. Jsou obchodovány stejně jako akcie a lze je kdykoli během dne nakupovat i prodávat.
Vyzkoušejte hedgeové fondy
Investoři mohou doufat v pozitivní vývoj trhu, ale není rozhodně na škodu přidat do svého portfolia aktiva, která těží z opačného vývoje. Jason Romano z Moss Adams Wealth Advisors je využívá k diverzifikaci portfolia.
Prodeje na krátko (shortování) nebo inverzní fondy mohou být velice rizikové a poradci je nedoporučují všem. Ale například pro ty investory, kteří si myslí, že je vzestup trhu ve třetím kvartálu 2012 podporován nerealistickými očekáváními, mohou být prodeje na krátko zajímavé.
Thomas Dale ze společnosti Security Ballew tvrdí, že inverzní fondy nejsou vhodné pro drobné investory a že jsou k zajištění rizika vhodnější tituly s pevně stanoveným výnosem. Ovšem například ti, kteří vsadili na propad eura, nebyli zklamáni. Po volbách v Řecku a Francii totiž jednotnou evropskou měnu negativně ovlivnila dluhová krize, pomohly jí až nedávné kroky centrálních bank v Evropě a v USA.
Spořte si na důchod
Je čím dál tím jasnější, že se lidé nebudou moci v důchodu plně spoléhat na pomoc státu. Existují různé druhy důchodového spoření, ale jen málokteré nabízí vyplácení pravidelných částek v garantované výši. Je pravda, že tento druh spoření nenabízí příliš zajímavé výnosy – většinou kolem 4 %. Ale na druhou stranu ochraňuje investory před nestabilitou akcií, dluhopisů a komodit, čímž vhodně doplní investiční portfolio.
Zdroj: CNBC