Jak COVID-19 ovlivní finanční poradenství?

Epidemie koronaviru a opatření, která jsou v souvislosti s ní přijímána, dopadají i na trh finančního poradenství. Potřeby klientů se mění a stejně tak i i jejich finanční situace. Nabízíme několik trendů, na které musejí finanční poradci reagovat.
Současná situace je pro řadu lidí stresující a z hlediska financí i svízelná. I proto jim přijde vhod konzultace, rada a pomoc finančního poradce. Má smysl projít si investiční portfolio, pojistné produkty a rizika, která kryjí, případně revidovat výši krytí. Zaměřit se na to, zda něco zásadního nechybí, co se nyní jeví důležitější než v době sjednání pojištění, například nastavení pojištění dávek při hospitalizaci nebo pracovní neschopnosti.
Finanční poradci by proto nyní měli být aktivní a snažit se klienty kontaktovat a tato témata otevírat. Ve hře je hned několik trendů, na něž by poradenství v současnosti mělo reagovat.
1. V oblasti životního pojištění, v současnosti téměř výhradně rizikového životního pojištění, může dojít k nárůstu poptávky klientů. Ti si totiž nyní možná více než kdy jindy uvědomí, že zdraví (a samozřejmě i současné příjmy) je hodnota, kterou stojí za to mít pojištěnou.
2. U produktů navázaných na bydlení lze čekat spíše stagnaci či útlum. Banky budou opatrnější, rizikové přirážky k úvěrům budou spíše vyšší a klienti budou více přemýšlet nad dlouhodobým finančním závazkem, který na sebe s úvěrem na bydlení berou. Někteří zájemci o investiční nemovitosti budou také váhat poté, co byli svědky přenášení dopadů nouzového stavu ze státu na majitele nemovitostí.
3. V případě investic lze očekávat pozitivní trend. Mnoho lidí si uvědomuje staré dobré investiční pravidlo, že nakupovat se má v době, když jsou trhy pod tlakem. Těm, kteří se tím neřídí a váhají, by to měli kvalitní finanční poradci vysvětlit (samozřejmě za předpokladu, že má daný člověk dostatečně dlouhý investiční horizont a vhodný investiční profil).
Změní se jistě i trh finančního poradenství jako takový. Protiepidemická opatření, která byla v posledních týdnech přijata, bezesporu tvrdě ekonomicky dopadnou na velkou část spotřebitelů i firem. Tlak na zavádění nových technologií bude pro mnohé menší hráče v oboru neúnosný. Poradci, kteří s nimi spolupracují, budou hledat nová místa. Stejně tak se na trh finančního poradenství nepochybně vrhne část lidí, kteří přijdou o práci, a budou se proto snažit vzít život do vlastních rukou v roli poradců.
Zdroj: Fincentrum, Swiss Life Select