Kouzlo Warrena Buffetta: Výběr akcií a trpělivost

Yaleova univerzita nedávno zveřejnila studii, která dokládá, že lze investiční styl Warrena Buffetta dobře kopírovat. Jedno je bez diskuze - Warren Buffett má v sobě něco víc než jen odborné znalosti a štěstí. Žádné z amerických akcií by se od roku 1926 nepodařilo v dlouhém období dosáhnout lepšího výnosu a překonat tohoto "věštce z Omahy". V delším než 30letém horizontu neexistuje jediný podílový fond, který by se jeho úspěchům byť jen vzdáleně přiblížil.
Vědci z Yale podrobili analýze obecnou Buffettovu strategii, která se opírá o vyhledávání kvalitních podhodnocených firem, které pak dlouhodobě drží ve svém portfoliu, navzdory všem turbulencím. Došli k následujícím závěrům.
1. Buffett nemá "zázračnou ruku" při výběru jednotlivých akcií. Jeho strategii lze kopírovat s různými typy akcií.
2. Načasování nákupů a prodejů hraje jen omezenou roli. Kvalita Buffetta je spíše ve schopnosti zvolit správné akcie, než že by byl nějak mimořádný okamžik jejich nákupu.
3. Rozhodujícím se zdá být princip koupit dobré akcie, příznivá cena je při nákupu důležitá, ale ne rozhodující. Zásadní je Buffettova obliba v hledání příznivě oceněných akcií kvalitních společností.
4. Buffett pracuje s významným, ale přehledným pákovým efektem, který v průměru dosahuje výše 1,6.
5. I Buffett podstupuje poměrně vysoká rizika, která již způsobila řadu investičních nezdarů. Ovšem na rozdíl od jiných investorů tyto ztráty nikdy nezpůsobily změnu jeho investiční strategie, kterou používá více než padesát let.
6. V posledních 30 letech Buffett investoval z 63 % do na burze kótovaných firem a z 37 % do společností privátních. Dosažená performance burzovně kótovaných společností byla (pokud jde o riziko) o něco vyšší než u společností privátních. To znamená, že síla Buffetta je především v uplatnění strategie "stockpicking", menší význam mají jeho manažerské schopnosti.
Aktuality
