US MARKETOtevírá za: 3 h 43 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Penzijní změny: Která je nejhorší?

Legislativní změny přinesly od října 2011 řadu změn při výpočtu důchodu. Jednoznačně nejdiskutovanější je 2. pilíř. Přitom pro většinu občanů jsou zásadnější jiné změny. Prim rozhodně hraje prodloužení důchodového věku.

Ať už se někomu 2. důchodový pilíř líbí, či nelíbí, každý má možnost volby. Proto není 2. pilíř pro občany tou nejzásadnější změnou. Mnohem důležitější změny přinesla již "malá důchodová reforma". Tou zásadní je prodloužení důchodového věku. Dnešní teenageři budou odcházet do důchodu později než v západní Evropě. Důchodový věk se totiž výrazně prodloužil.

  • Účast v 2. pilíři je dobrovolná. Kdo do 2. pilíře vstoupí, ten bude pobírat v důchodovém věku penzi od státu i od penzijního fondu. Kdo do 2. pilíře nevstoupí, ten bude pobírat pouze státní důchod.

  • Prodloužení důchodového věku se týká všech. Zvýšení důchodového věku výrazně zvyšuje vlastní odpovědnost za život již v předdůchodovém věku. Řada občanů má v předdůchodovém věku problém najít práci, s prodlužujícím se důchodovým věkem bude tento trend pokračovat.

Mít peníze již několik let před důchodem

Nezaměstnanost v předdůchodovém věku, čerpání předčasného důchodu, předdůchodu (z 3. pilíře z doplňkového penzijního spoření) nebo výkon práce za nízkou mzdu v předdůchodovém věku - to vše jsou důvody, proč je nutné, aby dnešní čtyřicátníci mohli čerpat své finanční úspory již několik let před oficiálním důchodovým věkem.

Právě zvýšení důchodového věku je pro státní pokladnu nejzásadnější legislativní změnou. Stát ušetří na penzi. Státní důchody budou občané pobírat kratší dobu, stoupne počet občanů pobírajících předčasný důchod, který je citelně nižší než řádný důchod, pro mnoho občanů bude - vzhledem k prodlouženému důchodovému věku - nutností. Po 65 letech věku mnohé profese zkrátka vykonávat nepůjdou.

Jak se prodloužil důchodový věk

Důchodový věk je v zákoně o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. stanoven v § 32. V odstavci dva je uvedeno, že důchodový věk pro občany narozené v letech 1936 až 1977 je stanoven v příloze k zákonu. Pro lepší orientaci si uvedeme některé vybrané ročníky a jejich důchodový věk.

  • Zatímco žena narozená v roce 1950, která vychovala 3 děti, má důchodový věk 57 let, žena narozená v roce 1977 (třeba její dcera) má již důchodový věk 67 let. Důchodový věk se během jedné generace zvýšil v některých případech o 10 let.

Příloha zákona končí ročníkem narození 1977, to však neznamená, že důchodový věk končí na hranici 67 let pro všechny (u žen bez rozdílu počtu dětí). Mladší občané budou odcházet do důchodu ještě mnohem později. Protože u občanů narozených po roce 1977 se důchodový věk zvyšuje každý rok o 2 měsíce.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Penzijní reforma: Článek pro 5 milionů čtenářů

Penzijní reforma: Článek pro 5 milionů čtenářů

Zdroj: Investujeme.cz

Česká ekonomikaDůchodyPenzijní reforma
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika