Kdy se (ne)vyplatí půjčka na dovolenou?

Léto je tady a mnozí z nás začínají plánovat dovolenou. Někteří ji plánují dlouho dopředu, jiní se rozhodují na poslední chvíli. Někdo se rozhodne letět k moři, jiný stráví dovolenou s přáteli na horské chalupě nebo na wellness pobytu. Všechno má jednoho společného jmenovatele – peníze.
Bez peněz to prostě nejde. V současnosti, když zdražilo prakticky všechno, může být dovolená celkem luxusní záležitost. Někdo si na dovolenou umí našetřit, ale jsou tací, kteří uvažují o půjčce. Je ale vůbec vhodné si nyní půjčovat na dovolenou?
Kdy se půjčka (ne)vyplatí
Většinou se doporučuje nebrat si půjčku na věci, které mají krátkodobý užitek. Jde například o drahé šperky, oblečení, luxusní mobily a podobně. Do této skupiny patří i dovolená. Sice si ji užijete, uděláte velkou radost dětem, budete mít vzpomínky, ale těch 14 dní u moře budete splácet třeba i několik následujících let, což může nepříjemně zatížit váš rozpočet. Podle pravidelných průzkumů, které provádí společnost KRUK, si přitom na dovolenou někdy půjčilo 5 % Čechů.
Kdy se půjčka případně vyplatí? Na dovolenou se vyplatí si půjčit, pokud bude mít cesta nějaký další efekt. Například se v zahraničí zúčastníte jazykového kurzu nebo jinak vědomě zdokonalíte v cizím jazyce. Dovolená vám může přinést i osobní či profesní posun, který později můžete aplikovat v praxi. Budete třeba díky tomu lépe finančně ohodnoceni. V takových případech půjčka smysl dává.
Kdy se půjčka naopak nevyplatí? Typicky v případě, že máte napjatý rozpočet a žijete takzvaně od výplaty k výplatě. Půjčka se nevyplatí ani v případě, že vám sice pár korun zbývá, ale ty běžně utratíte za "nepotřebné" věci, a netvoříte si tedy rezervy.
Je také potřeba si spočítat, zda vedle pravidelné úvěrové splátky jste schopni bez větších komplikací hradit i další výdaje, například na energie, dopravu či jídlo, a to i za předpokladu, že dojde k dalšímu zdražování. V takovém případě raději s dětmi vyjeďte za babičkou nebo si naplánujte výlety do přírody, které tolik nestojí.
Kde si půjčku vzít a na co si dát pozor?
Pokud půjčka na dovolenou nakonec dostane zelenou, přichází to nejdůležitější rozhodnutí – kde si ji vzít a na co si dát pozor? Rozhodně se doporučuje půjčovat si v bance. Ohledně půjček od nebankovních poskytovatelů je potřeba velká obezřetnost, protože ty mívají vyšší úrokové sazby, poplatky a nezřídka ve smluvních podmínkách i nějaké ty "podpásovky", které vás mohou následně přijít draho.
Je vhodné si půjčky porovnat v některém z on-line srovnávačů, případně se i poradit s odborníkem. Je potřeba porovnat úrokovou sazbu, ale hlavně zkontrolovat ukazatel RPSN, který má daleko větší vypovídací hodnotu. Je v něm zahrnutý nejen úrok, ale i veškeré náklady a poplatky s půjčkou spojené.
Někdy může být vhodným řešením využití kontokorentu k běžnému účtu nebo úvěrový rámec na kreditní kartě. V těchto případech ale platí, že je potřeba peníze rychle vrátit, jinak naskakují vysoké úroky.
A jak se potřebě půjčky napříště úplně vyhnout? Odkládejte si každý měsíc alespoň 10 % toho, co vyděláte, a začněte s tím hned. Za nějaký čas třeba zjistíte, že si na spoustu věcí (včetně dovolené) nemusíte půjčovat vůbec, protože na ně zkrátka máte. Zadlužujte se opravdu jen v situaci, kdy je to nezbytné.
Zdroj: FinGO