Dovolené jsou v plném proudu. Nabízíme 10 tipů ohledně cestovního pojištění

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Tady je 10 rad, jak a proč si sjednat cestovní pojištění a jak je nastavit, aby efektivně krylo všechny případné potíže spojené s cestováním a pobytem v zahraničí.
1. Cestovní pojištění pomůže pokrýt náklady spojené s ošetřením v zahraničí, a to i mimo státní zdravotnická zařízení, spoluúčast na ošetření, lécích i hospitalizaci, a pokud to zdravotní situace vyžaduje, pak i dopravu zpět do České republiky včetně lékařského dozoru. K dispozici je vám na telefonu nonstop asistenční služba v českém jazyce, která vám pomůže najít nejbližší lékařské zařízení, případně i tlumočníka.
2. Základem cestovního pojištění jsou léčebné výlohy. Pojištění se vztahuje na úraz nebo náhlé akutní onemocnění pojištěného, ke kterému došlo v zahraničí. Jde o nutné a neodkladné léčení, aby pojištěný byl schopen pokračovat v cestě nebo byl transportován zpět do ČR. S tím je spojený limit pojištění, který by měl být dostatečně vysoký, aby pokryl i vyšší náklady na komplikovanější případy, například zásah horské služby. Liší se i výše úhrady za zdravotní péči v Evropě a v zámoří.
3. Součástí základního cestovního pojištění jsou i asistenční služby, které poskytují nepřetržitou telefonickou pomoc 24 hodin denně pro případ tísňové situace, a to v českém jazyce. Některé pojišťovny nabízejí i širší rozsah a jsou schopné zorganizovat pomoc v případě zpoždění letu nebo zajištění zaslání náhradních dokladů do místa pobytu pojištěného v případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu, případně i zajímavé kulturní, zábavní či sportovní akce v okolí včetně rezervace vstupenek, kontaktu na taxislužbu a podobně.
4. Ačkoli se zdá, že epidemie covidu-19 je minulostí, zvolené pojištění by určitě mělo být kvalitní a krýt i nebezpečí spojené s onemocněním covid-19. Hodit se může v zahraničí i připojištění typu "karanténa", kdy z důvodu nařízené karantény vzniknou další náklady (přerušení dovolené, nevyužití služeb na dovolené, nutnost změnit termín odletu, delší pobyt v destinaci a s ním spojené náklady na ubytování, stravu, dopravu a podobně).
5. Pro případ, že kupujete zájezd dlouho dopředu, ale nakonec musíte dovolenou neplánovaně zrušit, je vhodné si připojistit storno poplatků. Stalo se to již téměř nedílnou součástí každého cestovního pojištění. Pojištění storna se standardně uplatňuje v případě zdravotních potíží, nicméně některé pojišťovny nabízejí varianty vztahující se například i na ztrátu zaměstnání, dopravní nehodu, zrušení schůzky s obchodním partnerem nebo třeba živelní pohromy. Pozor na podmínky pojišťoven, dokdy je nutné toto připojištění uzavřít.
6. Při výběru cestovního pojištění je dobré zohlednit také náplň pobytu v zahraničí. Je rozdíl, když budete jen relaxovat na pláži a poznávat památky, a když chcete dovolenou strávit aktivně a (třeba i extrémně) sportovat. Populární je jízda na elektrokolech, stále běžnější (a někdy vážná) jsou ale bohužel také zranění spojená s jejich provozem. Je dobré připojistit rizikové (extrémní) sporty, abyste si dovolenou mohli užít aktivně a bez omezení.
7. Během jízdy na elektrokole může jezdec škodu utrpět, ale také způsobit. V lepším případě na majetku, v horším na zdraví. V případě neúmyslné škody, kdy se neprokáže přítomnost alkoholu nebo návykových látek, může pojišťovna s úhradou vzniklé škody pomoci. Pro tyto případy lze v rámci cestovního pojištění připojistit takzvanou odpovědnost v běžném životě.
8. Dalším užitečným připojištěním je zpoždění (či ztráta) zavazadel. Vystoupíte z letadla, čekáte na kufry, ale dopravce je poslal jiným směrem. Pak většina pojišťoven při překročení šesti hodin od příletu proplatí náklady na pořízení nezbytných náhradních věcí (hygienických potřeb, oblečení a podobně) do limitu pojištění.
9. Nepříjemné je i zpoždění nebo zrušení letu, ať už je příčinou technická porucha letadla, počasí, živelní katastrofa nebo stávka. Ačkoli máte nárok na odškodnění ze strany letecké společnosti, jeho vyřízení je vleklý proces. Lze to vyřešit připojištěním v rámci cestovního pojištění.
10. A nakonec speciální připojištění pro ty, kteří cestují do zahraničí se svými domácími mazlíčky. Lze si připojistit veterinární péči, aby vás ošetření vašeho zvířete na dovolené finančně nezruinovalo.
Aby cestování proběhlo bez neplánovaných finančních výdajů, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění. Důležitý je nejen dostatečně vysoký limit na léčebné výlohy, ale i rozsah takového pojištění. Ne vždy je škodní událost to samé jako pojistná událost, tedy že je škoda kryta pojištěním, a to rozsahem pojištění, které si klient zvolil. Levná pojistka se nemusí vyplatit.
Zdroj: FinGO