US MARKETOtevírá za: 15 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Investice pro děti: Čím dříve, tím lépe

Chtěli byste svým dětem naspořit nějaké peníze? Třeba na bydlení, první auto, zahraniční studium nebo do začátku podnikání? Neváhejte dlouho a investujte, čas hraje ve váš prospěch.

Finanční podpora od rodičů hraje v prvních letech dospělosti stěžejní roli. Při současných cenách nemovitostí si například mladí často ani po více letech v práci nezvládnou naspořit dost peněz na to, aby jim banka poskytla hypotéku na byt či dům. V dalších letech to bohužel nebude lepší.

Aby vám banka poskytla hypotéku, většinou požaduje okolo 20 % z celkové ceny nemovitosti. Pokud bychom vzali modelový příklad starší garsonky ve větším městě mimo Prahu, bude se prodávat za zhruba 2 500 000 korun. Pro hypotéku jen na tento startovací byt je tedy potřeba mít připraveno půl milionu.

Jak a do čeho investovat?

Výhodou dlouhodobého investování je možnost zvolit si jeho rizikovější formy. Například u akcií je větší riziko v krátkodobém investičním horizontu, v případě dvacetiletého období jsou však akcie v podstatě bezpečnou investicí.

Nejbezpečnější strategií je přitom investovat do celého akciového trhu, případně alespoň do jeho velké části. Nikdo nezná budoucí vítěze ani poražené.

Jaké investiční nástroje využít?

Vhodným nástrojem jsou buď podílové fondy, které jsou spravovány profesionály, nebo pasivně řízené indexové fondy a ETF, tedy fondy obchodované na burzách. Ty kopírují vývoj na trhu. Výhodou podílových fondů je, že jsou běžně v nabídce bank působících v České republice, což proces investování výrazně zjednodušuje. Jejich nevýhodou jsou ovšem poplatky za aktivní správu, které jsou vyšší než v případě indexových fondů a ETF. Pasivně spravované ETF mají i tu výhodu, že svou výnosností překonávají většinu aktivně řízených podílových fondů.

Investice vs. spoření

Přes koho je nejlepší investovat?

Nějakou formu investování pravděpodobně nabízí vaše banka. Jedná se většinou o jednoduchý a rychlý způsob investování, navíc vždy víte, na koho se můžete v případě jakýchkoli problémů obrátit. Nevýhodou je, že konkrétní banky nabízejí jen omezené množství produktů a jejich poplatky většinou nepatří mezi nejnižší na trhu. Výše poplatků je přitom důležitým parametrem. Může se zdát, že je vlastně jedno, zda budete odvádět poplatek za správu 0,3 %, 0,9 % nebo třeba 1,4 %. Ale jedno to opravdu není, v dlouhodobém horizontu lze jen na poplatcích ušetřit tisíce korun.

Licence ČNB na prvním místě

Nejlevnější možností cesty k investování jsou různé brokerské společnosti, které nabízejí velice nízké poplatky. Všechno si však u nich musí investoři zařídit sami.

Střední cestou jsou pak společnosti, které nabízejí klientům možnost vybrat si z různých investičních produktů a investovat jejich prostřednictvím jednoduše a s relativně nízkými poplatky. Chcete-li investovat do podílových fondů nebo ETF, je klíčové vyhnout se společnostem, které nejsou regulovány a nemají licenci ČNB. Vyberte si společnost, kterou dozoruje národní banka, a zvolte si takové fondy, které se nezaměřují jen na jednu oblast, ale pokrývají co největší část akciového trhu.

Kolik peněz dětem naspořit?

Milion korun jako základ pro hypotéku v současnosti stačí i na zajímavější bydlení, než je 1+kk v menším městě. Jakým způsobem tedy začít investovat, aby se za nějaké ty roky nashromáždil právě milion?

Pokud například máte peníze, které chcete chránit před inflací, investování může zachovat i zvýšit jejich hodnotu. Při jednorázovém vkladu 300 000 Kč a průměrném ročním zhodnocení 8 % můžete mít za 15 let téměř milion korun.

Jak jednorázově dosáhnout na milion

Pokud tolik peněz nechcete nebo nemůžete jako počáteční investici dát, ideální možností je investovat pravidelně po měsících. Nezdá se to, ale při předpokládaném ročním zhodnocení 8 % se i z tisícovky měsíčně za 25 let takřka milion vyklube.

Jak naspořit milion

Zdroj: FinGO

DětiInvestiční horizontInvestováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa