US MARKETZavírá za: 1 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Dovolená v zahraničí: Myslete na bezpečí svých peněz, e-šmejdi jsou v létě aktivní

Sezóna dovolených je v plném proudu. Více než polovina Čechů plánuje o prázdninách vyrazit za netradičními zážitky do zahraničí. Na co bychom měli, co se týká financí, myslet dříve, než na cestu vyrazíme, a na co si dát pozor při pobytu v zahraničí? Česká bankovní asociace dala dohromady pár užitečných rad.

Než vyrazíte na cesty

Ačkoli jsou bezhotovostní platby u nás i ve světě stále běžnější, doporučujeme mít s sebou i nějakou menší hotovost na drobné výdaje. Zjistěte si, jakou měnou budete na svých cestách platit a jaký je aktuální kurz dané měny vůči české koruně, a směňte si koruny před cestou ještě v Česku. Ke směně využijte služeb bank nebo ověřených směnáren. Tato rada platí i pro směnu peněz v zahraničí. Rozhodně není dobrý nápad měnit peníze v pochybných směnárnách nebo na ulici, jakkoli se může zdát, že nabízený kurz je velice výhodný.

Pro případ nouze mějte připravené kontakty na svou banku a případně i kontaktní informace na místní ambasádu nebo konzulát. Pokud cestujete do nejistých regionů, je dobré informovat svou banku o této cestě, aby podle toho upravila zabezpečení vašich plateb nebo výběrů z bankomatů.

V neposlední řadě nezapomeňte před cestou uzavřít cestovní pojištění, které může krýt ztrátu peněz a platebních karet. Užitečné může být i pojištění storna cesty pro případ nečekaných událostí.

Bezhotovostní platby v zahraničí a dynamic currency conversion

Bezhotovostní platby jsou stále častější nejen v Česku, ale i v zahraničí. Hradí se tak i minimální útraty u obchodníků. Proto doporučujeme se před odjezdem ujistit, že je možné platebními kartami platit v zahraničí, a pokud to aplikace mobilního bankovnictví umožňuje, zablokovat si platby s dynamic currency conversion (DCC). Tuto službu nabízejí někteří obchodníci a bankomaty v zahraničí. DCC často nabízí nevýhodný směnný kurz a může zahrnovat i další poplatky. Pokud vám tedy terminál nebo bankomat nabídne možnost zvolit si mezi platbou s konverzí (v korunách) a bez konverze (v místní měně), vždy zvolte možnost platby bez konverze. Kurz vaší banky je obvykle výhodnější než kurz nabízený prostřednictvím DCC.

Bezpečnost na prvním místě, e-šmejdi jsou v létě velice aktivní

Stejně jako v ČR bychom i v zahraničí měli věnovat pozornost bezpečnému používání platebních karet a ochraně citlivých osobních údajů. Při výběru peněz z bankomatu doporučujeme používat pouze ty, které jsou umístěny na bezpečných a dobře osvětlených místech, ideálně v bankách. Při zadávání PIN je potřeba dbát na to, aby nikdo nesledoval, co zadáváte, a pokud kartu ztratíte nebo je vám zcizena, je nutné ji okamžitě zablokovat. Blokaci karty provedete snadno prostřednictvím mobilního nebo internetového bankovnictví nebo kontaktováním zákaznického centra své banky.

Případným podvodníkům ztížíte přístup ke svým penězům také nastavením nižších limitů pro výběry a platby kartami. Tyto limity také snadno upravíte v on-line bankovnictví. Dobré je mít aktivovaná také upozornění na realizované platby. Budete tak mít neustálý přehled o pohybu peněz na svém účtu.

Rozhovor s Tomášem Hládkem (ČBA) o platbách v zahraničí

Moderní technologie nám umožňují pohodlné platby pomocí mobilních aplikací a elektronických peněženek. Na podvodníky však narazíme i v kyberprostoru, a proto se ujistěte, že máte své telefony dostatečně zabezpečené, a nastavte si dvoufázové ověření. Opatrnost je namístě také při používání veřejných wi-fi sítí. Tyto sítě nejsou zpravidla příliš zabezpečené, a tak rozhodně doporučujeme využívat pro připojení k mobilnímu nebo internetovému bankovnictví pouze svá mobilní data, případně zabezpečenou wi-fi síť.

V létě by si lidé měli dávat pozor na zvýšenou aktivitu podvodníků. Ti se snaží z lidí nejrůznějšími způsoby vylákat citlivé údaje. Jde například o napodobování telefonních čísel. Může se pak zdát, že vám volá pracovník banky nebo rovnou České bankovní asociace a chce získat citlivé informace, případně vás nutí převést někam peníze. V takovém případě jde vždy o podvod a stačí zavěsit.

Zdroj: Česká bankovní asociace

DovolenáFinanční gramotnostPlatební karty
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa