Inflace jako kosa na úspory. Řešením jsou investice

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný procentuální růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15 %, respektive 10 %, zásadně zamával s hodnotou úspor. Letos míra inflace klesla (v říjnu 2,8 %), a je tak výrazně blíže 2 %, na něž cílí Česká národní banka. Vyhráno ale ještě není. I pár procent za rok navíc s hodnotou úspor během let nepříjemně zamává.
Inflace vyjadřuje, jak kvůli zdražování zboží a služeb klesá kupní síla peněz. Když tedy slyšíme, že inflace "ukusuje z úspor", neznamená to, že by vám někdo vyváděl peníze z bankovního účtu. Zkrátka si toho kvůli jejich klesající hodnotě za své úspory v budoucnu méně koupíte.
Z nuly k dvouciferným hodnotám
Možná si vybavujete roky 2014 až 2016, kdy se míra inflace v Česku pohybovala v blízkosti nuly. Spousta lidí tehdy inflaci vůbec neřešila. Jenže růst cen postupně přesáhl 2 % za rok a pak přišly pandemie, válka na Ukrajině a energetická krize. Inflace skokově vzrostla na více než 15 % v roce 2022 a přes 10 % loni. Za posledních deset let tak byla její hodnota v průměru 4 %, což není málo.
Co když se ani do budoucna nebude dařit inflaci držet na uzdě a růst cen by v následujících letech opět v průměru dosáhl 4 % za rok? Takhle to zatočí s úsporami, které se nezhodnocují, ale člověk je má doma "v matraci".
Inflace se do hodnoty úspor při roční průměrném 4% růstu cen opravdu zakousne a za 10 let přijdeme o třetinu jejich kupní síly. Vliv inflace lze vyjádřit i tak, kolik peněz bychom potřebovali za 10 let na něco, co nyní stojí 100 000 Kč, když bude průměrná inflace 4 % za rok. Kvůli exponenciálnímu růstu cenové hladiny bychom na stejnou věc potřebovali přes 148 000 korun, tedy nominálně téměř o polovinu více.
Dlouhodobý cíl České národní banky je držet inflaci okolo 2 %. I při tomto "normálním scénáři" (pro někoho navíc optimistickém) ale dostane hodnota úspor co proto.
Inflace na úrovni 2 % s hodnotou úspor zacvičí, za 10 let ji sníží téměř o pětinu. Na současný stotisícový nákup bychom pak při průměrné 2% inflaci za 10 let potřebovali téměř 122 tisíc korun.
Spořicí účty opět přestávají stačit
Poslední přibližně rok jsme se pohybovali v poměrně vzácném prostředí, ve kterém úrokové sazby na spořicích účtech či termínovaných vkladech byly vyšší než meziroční míra inflace. Ale to končí, ČNB pokračuje ve snižování sazeb, na což navazuje také pokles úročení na spořicích účtech v bankách. Minulostí jsou úroky okolo 4-5 %, realitou jsou u vkladových produktů spíše sazby okolo 3 % za rok. Lepší úročení zpravidla podléhá bonusovým podmínkám, jako je aktivní využívání účtu či platební karty a podobně. Banky navíc uplatňují takzvané pásmové úročení, kdy vyšší sazbou úročí například jen určitou částku, nad kterou nabízejí úrok již jen minimální.
Takový účet pak může být vhodný na držení rezervy pro nenadálé výdaje, ale zbytku peněz se bude zpravidla dařit lépe jinde. Kdo chce, aby se jeho úspory zhodnocovaly vyšší měrou, než jaká je míra inflace, musí využít některou z možností, které nabízí svět investic. Češi významu investování přicházejí na kloub stále více, jen v podílových fondech mají investováno přes bilion korun a toto číslo se co kvartál zvyšuje o desítky miliard.
Právě podílové fondy nabízejí pro začínající investory bezstarostné řešení, kdy podle nastavené strategie investici vhodně rozloží například do mixu dluhopisů a akcií. Pokud jde o úspory, o kterých víte, že je budete potřebovat až třeba za 10 let, můžete zvolit i dynamičtější fondy zaměřené více na akcie, které mají vyšší potenciál výnosu než dluhopisy. Takový fond může při střízlivém odhadu zhodnocovat peníze v průměru o 5 % za rok i více. Jak by se v takovém případě vyvíjela kupní síla vložených 100 000 korun?
Tento modelový příklad ukazuje, jaký vliv mohou mít investice na hodnotu úspor. Nominálně by se úspory za 10 let téměř zdvojnásobily. Nesmíme ale zapomínat na inflaci, kvůli které reálná hodnota úspor není tak velká. Stále by to ale bylo velice slušných 161 000 Kč. To je dvojnásobná hodnota, než jakou by za stejnou dobu měly peníze uložené "v matraci".
Investice jako běh pro trpělivé
Investování je způsob, jak ochránit hodnotu úspor a ideálně je ještě zhodnotit. Není to ovšem sprint, ale většinou spíše běh na dlouhou trať. Dejte si proto pozor na všechny, kdo vám budou slibovat bezpracné a rychlé zbohatnutí. Než naletět šejdířům na YouTube, to už je lepší ta matrace.
Reálný svět investic ale nabízí řadu rozumných příležitostí. Lze vybírat z jednotlivých investičních nástrojů (akcie, dluhopisy, komodity, podílové fondy, ETF, nemovitosti a další) a v českém prostředí i z desítek zavedených fondů a investičních společností, které jsou prověřené desetiletími existence a dokážou nabídnout strategii, která bude vyhovovat vaší konkrétní situaci a finančním záměrům.
Zdroj: Broker Trust