Kdy si vzít půjčku a kdy raději ne

Když si bereme půjčku, nestačí si jen spočítat, jestli máme na její splácení. Je taky vhodné, aby půjčka samotná měla rozumný účel. Nejlepší je, když nám půjčené peníze na delší dobu zkvalitní život. Třeba lednička, pračka a další spotřebiče jsou základní výbava domácnosti, na ty je v pořádku si půjčit. Totéž samozřejmě platí třeba o rekonstrukci bydlení, případně jeho pořízení. Na jednorázové požitky je naopak vhodnější si ušetřit a raději je odsunout.
Životnost a užitečnost půjčky jako hlavní hledisko
Věc nebo služba, na kterou si berete půjčku, by měla vydržet sloužit i potom, co půjčku splatíte. Napřed si tedy propočítejte, že zvládnete splácet, nejlépe s nějakou rezervou. A následně kriticky posuďte, na co si půjčku berete.
Ideální je, pokud vás půjčka nějak posune, třeba když si půjčíte na rekonstrukci, díky které se vám bude další roky lépe bydlet. To samé platí pro nákup nábytku nebo auta, tedy věcí, které dlouhodobě zkvalitní život. Smysluplný je i rozumný nákup chytré elektroniky. Pokud třeba máte doma nastávajícího středoškoláka, notebook koupený na splátky mu ulehčí studium a vám neudělá velkou jednorázovou „díru“ do rodinného rozpočtu.
V některých případech vám může půjčka peníze ušetřit, případně pomoci vydělat. Začínajícího fotografa stojí vybavení hodně peněz, ale aparát, objektivy i studio mu může zafinancovat právě úvěr. Půjčky ostatně v historii umožnily rozjezd řady zajímavých podnikatelských záměrů – Graham Bell, bratři Wrightové nebo třeba Walt Disney by mohli vyprávět.
Smysl půjčka dává i v každodenním životě. Třeba když potřebujete často a pravidelně využívat hromadnou dopravu, má smysl dlouhodobá jízdenka. Na začátku sice zaplatíte větší obnos, který si třeba půjčíte, dlouhodobě ale ušetříte za dopravu mnohonásobně více, než kolik zaplatíte na splátkách úvěru.
Na jednorázové požitky je lepší našetřit
Před zimou se vždy objeví spousta reklam na půjčky na vánoční dárky, před létem pak zase lákají k nákupu exotických dovolených. Jednorázové radosti, jako jsou dárky a zážitky, se ale vyplatí spíše hradit z našetřených peněz.
Výjimkou jsou dárky, pro které zároveň platí, že dlouhodobě zkvalitní život. Ale luxusní večeře, festivaly nebo cestování za zážitky bystě měli raději financovat jinak než na dluh. Je lepší si počkat a peníze si našetřit. A když už si půjčit, tak třeba jen v rámci rodiny (i když to má samozřejmě zase svá specifická rizika).
Už vůbec se nedoporučuje využívat půjčky k účelům, které mají nejisté výsledky. Typicky rizikové jsou půjčky za účelem investice (či spíše spekulace), problém jsou i půjčky na splácení jiných půjček. Vytloukání klínu klínem není rozumné.
Když už úvěr, tak výhodný a férový
Když se řekne půjčka, většinou se vybaví pouze klasická žádost o částku, kterou následně splácíte s nějakým úrokem navíc. Půjček ale existuje řada druhů a vyplatí se nastudovat si jejich pravidla. Mívají totiž značné výhody. Třeba i kreditní karta je půjčka, a přitom lze u ní využívat bezúročné období a nakupovat bez navýšení konečné ceny.
Oblíbené jsou i nákupy na splátky. Ty mají smysl i v případě, že na pořízení zboží sice máte, ale nechcete vydávat celou částku najednou. Zboží tak můžete využívat, zatímco je postupně splácíte.
Na českém trhu působí řada poskytovatelů úvěrů, jejichž podmínky se často výrazně liší. Může být těžké si vybrat, například organizace Člověk v tísni ale vydává dvakrát ročně Index odpovědného úvěrování, který porovnává jednotlivé firmy a hodnotí je z hlediska férovosti a transparentnosti. Na podmínky úvěrů se samozřejmě můžete zeptat ve své bance nebo je probrat s finančním poradcem.
Zdroj: Home Credit