US MARKETZavírá za: 3 h 27 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Chcete vydělat? Nejděte stále s davem

Jsou období, kdy vyděláte téměř na všem. Ale v době nejistoty stojí za to dát na vlastní úsudek a informace. I nepopulární a menšinová rozhodnutí mohou znamenat zisk v budoucnu. Věřte si a buďte trpěliví, třeba jako Warren Buffet.

Jistý mladík John Templeton po druhé světové válce koupil po jedné akcii každé firmy na americké burze, která v té době stála do jednoho dolaru. Nikdo nechápal, proč kupuje i akcie společností, kterým hrozí krach. "Chci je všechny. I od té poslední, bankrot nebankrot," tvrdil tehdy Templeton.

Ve výsledku Templeton nakoupil 104 titulů za celkem 10 tisíc dolarů. 34 firem bylo před krachem. Byl přesvědčen, že se Spojené státy po válce dostanou z krize a tyto slabé akcie vydělají nejvíc.

Po čtyřech letech všechny akcie prodal, a to dohromady za více než 40 tisíc dolarů. Sám sebe označoval za klasického antagonistického investora. "Není možné dosáhnout nadprůměrného výkonu, pokud se neodlišíte od většiny," popsal svůj recept na zisk.

Po svém za každou cenu

Nejvýznamnější investoři většinou nejdou s davem. Nakupují to, co se nikomu nelíbí, a prodávají, co po čem se trh může utlouct.

Nemusí to však fungovat vždy. Stará poučka říká, že pravdu má nakonec vždy trh. Abyste s protitržním přístupem uspěli, musíte nejen poznat, čemu dav věří, ale především trpělivě a přesně trvat na tom, proč se trh právě v tomto případě mýlí.

Jít proti proudu není lehké. Viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger radí: "Naučte se ignorovat chování ostatních, vždy se mohou mýlit. Důležitější jsou vaše vlastní schopnosti."

Pfizer a Yahoo! – tipy pro sebevědomé investory

Loňská rally způsobila, že je dnes mnohem těžší najít neoblíbené tituly. Index S&P 500 v minulosti vydělával daleko více než tržní průměr měřený P/E ratiem.

Investoři se v současnosti bojí americké reformy zdravotnictví, což sektoru obecně nenahrává. Zisk však mohou přinést například akcie největší farmaceutické společnosti na světě Pfizer.

Ta drží v hotovosti 10 miliard dolarů a cena jedné akcie (18,5 USD) je 9,5násobek očekávaného zisku na akcii pro rok 2010 (1,97 USD). To je pro podobnou firmu stále nízká cena. Než vyroste, investoři mohou inkasovat dividendu téměř 4 procenta.

Yahoo! také nepatří k současným favoritům trhu. Může za to především silná konkurence Gogolu. Očekává se však, že Yahoo! dosáhne do roku 2011 ročního zisku před zdaněním, odpisy a zaplacením dluhů na úrovni 2 miliard dolarů.

Dalších 16 miliard v hotovosti a investice v Japonsku a Číně podporují odhady, že by akcie ze současné ceny okolo 15 dolarů mohly posílit o skoro 60 procent.

Zdroj: Kiplinger

InvestováníPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika