5 tipů pro správnou diverzifikaci portfolia

Diverzifikace je důležitá jak pro manažery fondů, tak institucionální i individuální investory. Když trh roste, je téměř nemožné prodat akcie za méně, než za kolik jste je nakoupili. Nikdy si však nemůžete být jisti, kterým směrem se trh vydá. Na diverzifikaci není dobré zapomínat.
Jak na to? Následujících pět doporučení vede k úspěšně diverzifikovanému portfoliu:
1. Rozšiřte své bohatství
Investovat do akcií je skvělý nápad, ovšem nevsázejte vše pouze na akcie jedné firmy nebo sektoru. Vytvořte si vlastní virtuální "investiční fond" tím, že budete investovat do skupiny firem, které znáte, kterým věříte a jejichž výrobky používáte v každodenním životě. Se znalostí společností a jejích výrobků se totiž můžete lépe přiblížit sektoru.
2. Uvažujte o indexových nebo dluhopisových fondech
Dále byste do svého portfolia mohli zařadit indexové fondy nebo fondy s garantovaným výnosem. Investování do cenných papírů, které sledují různé indexy, se může ukázat jako úžasný způsob dlouhodobé diverzifikace investic v portfoliu. Výhody dalšího zajištění portfolia proti tržní volatilitě a nejistotě na trhu získáte díky garantovaným fondům.
3. Budujte portfolio
Přikupujte pozice pravidelně. Velké jednorázové investice se nemusejí vyplatit. Pokud chcete investovat například 10 tisíc dolarů, investujte například pravidelně tisíc dolarů – v době, kdy budou akcie levné, jich nakoupíte více (výhodněji), a naopak v době, kdy budou akcie drahé, jich nakoupíte méně. Výsledkem bude nižší průměrná cena, za kterou jste akcie nakoupili. Pro tento mechanismus se používá termín (dollar)-cost-averaging. Smyslem časové diverzifikace je uhladit vrcholy a minima vytvořené volatilitou na trhu.
4. Vědět, kdy vystoupit
"Kup a drž" a zmíněný cost-averaging jsou mnohdy úspěšné dlouhodobé strategie, což však ještě neznamená, že nemusíte řešit, co se s vaším portfoliem děje. Investici průběžně kontrolujte a zachovejte si přehled o tom, jaký je vývoj na trhu obecně, a především jak se daří firmám, do kterých investujete.
5. Nepodceňujte poplatky
Uvědomte si, za co platíte poplatky. Některé makléřské firmy účtují měsíční poplatek, jiným platíte za transakci. Buďte informovaní, jaké typy poplatků jim odvádíte a co za to dostanete. Nezapomínejte na to, že ta nejlevnější varianta nemusí být nutně ta nejlepší.
Zdroj: Investopedia