České firmy míří i na Balkán a nejen tam

Nikdy dříve neměli čeští podnikatelé takový zájem expandovat do zahraničí. Nejvíce se přitom kromě Slovenska a Německa rozhlížejí na Balkáně, zejména v zemích bývalé Jugoslávie. Potvrzuje to anketa Hospodářských novin mezi předními českými poradci specializujícími se na prodej a nákup firem.
"V zemích jako Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko nebo Bulharsko lze v následujících letech očekávat výrazný rozvoj infrastruktury a růst kupní síly, a tedy větší šanci se prosadit na těchto trzích než na trzích na západ od našich hranic, kde jsou karty ve většině oborů rozdané a potenciál růstu spíše limitovaný," říká Martin Viliš, šéf akvizičního financování v Erste Corporate Banking. Dalším důvodem zájmu o balkánské země jsou nižší ceny tamních firem oproti těm v Česku.
Největším českým investorem na Balkáně je Jaromír Tesař, jehož energetická skupina ENERGO - PRO působí v Turecku, Bulharsku a Slovinsku. Právě v Turecku se chystá k mohutné expanzi, když chce do staveb nových vodních elektráren nainvestovat až 20 miliard korun. Kromě toho je jedním z uchazečů o několikamiliardová aktiva ČEZ v Bulharsku.
Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, hlavní majitelé skupiny Penta, na konci dubna oznámili, že hodlají rozšířit svůj byznys hned do několika zemí na Balkáně. Koupili přední sázkové kanceláře v Rumunsku a v Chorvatsku, za něž zaplatili 2,3 miliardy s tím, že další více než miliardu časem přidají, když se firmě bude dařit. Se sázkami chtějí vstoupit i do Makedonie nebo Bosny. Zároveň v Srbsku skupují lékárny do své sítě Dr. Max. Penta se nákupem konkurenta své sázkové kanceláře Fortuna stala jedničkou v Rumunsku a dvojkou v Chorvatsku.
Karlovarské minerální vody letos koupily firmu Quadrant Beverages, bulharského výrobce nápojů značek Pepsi či Mirinda. Již dříve Kofola koupila slovinského producenta minerálních vod Radenska. Skupina KKCG Karla Komárka chce v Chorvatsku získat 49 % v ropné a plynárenské společnosti INA, kde má největší podíl maďarský MOL. Na konci března byl lobbovat za Komárka v Chorvatsku i prezident Miloš Zeman.
České investory přitahují i firmy, jejichž majitelé se ocitli v problémech. Díky tomu je možné získat podnik za výrazně menší peníze. Šlo například o výrobce pneumatik Savatech, kterého získal gumárenský holding ČGS, nebo zmíněný nákup společnosti Radenska, již ulovila Kofola. Z menších obchodů lze zmínit skupinu RSBC Roberta Schönfelda a Miloslava Vyhnala, která odkupem pohledávek od bank získala slovinské vinařství Zlati Grič.
"Investoři vidí, že některé místní skupiny v těchto zemích přehnaly expanzi a mají finanční problémy, které dříve nebo později vyústí v odprodej některých kvalitních aktiv, ať už dobrovolně, nebo pod tlakem věřitelů," říká Martin Viliš z Erste Corporate Banking.
To podle něj může být v následujících měsících i případ chorvatské skupiny Agrokor, zemědělsko-potravinářského kolosu, jehož problémy téměř ochromily retailový trh tak, že musí zasahovat tamní vláda. Tato obrovská skupina vlastní například řetězce Konzum a Mercator, výrobce nápojů Jamnica nebo výrobce zmrzlin Ledo.
"S českými akvizicemi na Balkáně se tedy v následujících měsících ještě určitě setkáme," tvrdí Viliš. Příkladem je i IT holding Solitea, který před rokem koupil lídra slovinského trhu, společnost SAOP. A chce koupit další. "Hledáme příležitosti v zemích bývalé Jugoslávie. Ty fungují podobně jako my se Slovenskem. Kromě toho, že si navzájem rozumí, mají společnou hromadu dalších věcí. Podobně jako se české programy prodávají na Slovensku, Slovinci měli prošlapanou cestu do Srbska nebo do Chorvatska," Popisuje šéf a spolumajitel Solitey Martin Cígler.
Více informací o prodeji a nákupu firem najdete na www.investicniweb.cz/akvizice
Zdroj: IHNED.CZ
Aktuality
