US MARKETOtevírá za: 14 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ČEZ prodal svá bulharská aktiva firmě Eurohold za 8,58 miliardy Kč

Energetická skupina ČEZ prodala svá aktiva v Bulharsku tamní firmě Eurohold za 335 milionů eur. Informovala o tom mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je stát, se tak stahuje z Bulharska. Ze země se rozhodl odejít kvůli přetrvávajícím sporům s tamními úřady, které se táhnou od února 2013. Transakci ještě musí schválit bulharský antimonopolní úřad a bulharský energetický regulační úřad.

Loni v únoru podepsal ČEZ smlouvu o prodeji s bulharskou společností Inercom. Začátkem letošního dubna ji však česká energetická společnost ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharský stát. Závaznou nabídku na koupi bulharských aktiv ČEZ mezitím podal Eurohold. Firma Inercom měla aktiva koupit za 326 milionů eur. V přepočtu na jednu akcii ČEZ cena dohodnutá s Euroholdem dosahuje 15,95 Kč.

Kvůli hospodaření ČEZ v Bulharsku ve čtvrtek podali Piráti trestní oznámení. ČEZ podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna. ČEZ podle svého vyjádření prodal elektrárnu transparentně a vybral nejvýhodnější nabídku.

Eurohold je podle ČEZ největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a významný hráč na trzích střední a jihovýchodní Evropy. Její akcie se obchodují na bulharské a varšavské burze. Vlastní také pojišťovnu Euroins Insurance Group. "Firma plánuje financovat akvizici a refinancovat stávající úvěry bulharských společností skupiny ČEZ částečně z vlastních zdrojů a částečně úvěry od předních světových bank," uvedl ČEZ ve své zprávě.

Do balíku prodávaných firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede mimo jiné od roku 2016 arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení. Naposledy loni v prosinci přes 28 milionů korun. ČEZ tehdy oznámil, že se odvolá.

Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům obyvatel Bulharska. V roce 2018 prodaly společnosti CEZ Elektro Bulgaria a CEZ Trade Bulgaria koncovým zákazníkům 10,5 terawatthodiny elektřiny.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na konci května řekl Hospodářským novinám, že firma plánuje kromě Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. ČEZ působí kromě Česka na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Turecku, Německu a Francii. Jak se ČEZ postaví k majetku v Německu a Francii, Beneš neuvedl.

Komerční banka zvyšuje cílovou cenu akcií ČEZ

Komerční banka zvyšuje cílovou cenu akcií ČEZ

ČEZ z loňského zisku navrhuje dividendu 24 Kč na akcii. To i ve světle případného prodeje bulharských aktiv a mimořádného příjmu působí na mnohé analytiky jako spíše skromná výplata. A na Twitteru to ještě ve čtvrtek večer připomněl také akcionář ČEZ a energetický analytik Michal Šnobr.

"Mezinárodní arbitráž, kterou ČEZ zahájil vůči Bulharsku v červenci 2016, není prodejem dotčena a ze strany ČEZ bude nadále vedena. Transakce bude mít primárně dopad do cash flow, avšak relativně zanedbatelný do čisté ziskovosti. Proto neočekáváme, že by ČEZ příjem z prodeje rozdělil mezi akcionáře jako mimořádnou dividendu. Celkově dohodu vnímáme pozitivně vzhledem k dosavadnímu problematickému průběhu celé transakce, výraznou reakci ceny akcií však nepředpokládáme," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Rozdíl v prodejní ceně proti nabídce Inercomu by se měl promítnout do čistého zisku ve výši zhruba 0,7 Kč na akcii. Očekáváme, že ČEZ použije prostředky z prodeje převážně na snížení zadlužení. Případné vyplacení mimořádných dividend je možné očekávat spíše až po prodeji aktiv v Rumunsku," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRBulharskoČEZEnergetikaFúze a akvizice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika