US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

O čínské firmy je na trhu stále velký zájem

Navzdory geopolitickému napětí je o čínské firmy čím dál větší zájem. Za uplynulý rok a půl vstupovaly zahraniční podniky do těch čínských rekordním tempem, který nemá v předchozím desetiletí obdoby. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium.

Redakce IW
Redakce IW
22. 6. 2020 | 14:52
Čína

Fúze a akvizice přitom zahrnují i citlivá odvětví, jako jsou finance a vyspělé technologie, poznamenal server CNBC. Čínská vláda postupně otevírá sektory, do nichž mohou vstupovat zahraniční podniky. Uvolňuje také restrikce ohledně provozu podniků, které vlastní zahraniční subjekty.

"Většina této aktivity připadá na americké a evropské firmy, které využívají zvolnění omezení zahraničního vlastnictví a sázejí na čínskou spotřebitelskou poptávku," uvádí zpráva společnosti Rhodium. Mnoho zahraničních finančních institucí kupuje vysoké podíly ve svých společných podnicích s čínskými partnery a žádají o udělení licence, aby mohly více působit na čínském trhu.

Rostoucí zájem zahraničních firem o Čínu kontrastuje s růstem geopolitického napětí. Peking a Washington spolu vedly téměř dva roky celní válku. V polovině ledna ale napětí polevilo, když obě země podepsaly první fázi dohody o vzájemném obchodu. Napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa se pak obnovilo vlivem koronaviru, který se začal šířit právě z Číny.

Z dat čínského ministerstva obchodu vyplývá, že čínské firmy v atmosféře ekonomického a geopolitického tlaku méně investují v jiných zemích. Zahraniční investice v Číně se proti tomu v květnu meziročně zvýšily o 7,5 procenta na 68,63 miliardy jüanů.

Společnost Rhodium upozornila na několik fúzí a akvizic. Například německá automobilová skupina Volkswagen v květnu oznámila, že koupí za 1,1 miliardy eur podíl 26,5 procenta ve výrobci baterií pro elektrická auta Guoxuan High-tech. Dohodla se též na nákupu 50procentního podílu v mateřské společnosti výrobce aut Anhui Jianghuai Automobile Group (JAC Motors) a na zvýšení podílu ve stávajícím společném podniku na výrobu elektrických aut s JAC na 75 procent z nynějších 50 procent.

Americký výrobce nápojů a pochutin PepsiCo zhruba za 700 milionů dolarů kupuje čínskou značku Be & Cheery. Americká banka JP Morgan pak asi za jednu miliardu dolarů přebírá plnou kontrolu nad původně společným podnikem svého investičního fondu.

Francouzská finanční skupina AXA loni prosinci oznámila, že dokončila odkup svých akciích za 4,6 miliardy jüanů od čínských akcionářů, a stala se tak největší zahraniční společností v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.

Zdroj: ČTK, CNBC

ČínaFúze a akvizice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně