Trump: Případná dohoda o převzetí TikToku v USA musí být sjednána do 15. září, jinak aplikaci zakážu

Americký prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že případná dohoda o převzetí aktivit sociálně sítě TikTok ve Spojených státech musí být sjednána do 15. září, jinak prý aplikaci v USA zakáže.
Trump v pondělí uvedl, že by neměl námitky, kdyby aktivity TikToku převzal Microsoft, o jehož jednání o koupi informují s odkazem na informované zdroje média. Kupcem by podle něj ale mohla být i jiná americká firma. Prezident rovněž prohlásil, že transakce musí přinést americkému ministerstvu financí spoustu peněz. Zatím však není jasné, jakou by tento finanční přínos měl mít podobu.
Microsoft by mohl převzít aktivity TikToku ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Slíbil prý, že zajistí, aby všechny soukromé údaje o amerických uživatelích TikToku zůstaly v USA. Zatím není jasné, kolik by mohl za TikTok zaplatit. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že ByteDance si cení aplikaci na více než 50 miliard USD. Tlak ze strany USA na prodej by však cenu mohl snížit.
Trump v pátek oznámil, že plánuje aplikaci TikTok na území USA zakázat. Zdůvodňuje to obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda údajně může získávat informace o amerických občanech.
Myšlenku na převzetí aktivit TikToku americkou společností podpořili i někteří američtí senátoři. "TikTok by měla koupit firma z USA. Každý tak bude moci pokračovat v jeho používání a vaše data budou v bezpečí," uvedl šéf demokratické senátní menšiny Chuck Schumer.
Společnost ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Ta se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA. ByteDance se tak stala jedním z mála skutečných globálních čínských konglomerátů.
TikTok má v USA podle odhadů zhruba 100 milionů uživatelů. Akvizice by nabídla Microsoftu příležitost stát se významným konkurentem velkých sociálních médií, jako jsou Facebook a Snap. Microsoft vlastní profesionální sociální síť LinkedIn.
Zdroj: ČTK