GE plánuje prodej většiny operací GE Capital, akcionářům vrátí prostřednictvím zpětných odkupů 50 miliard USD

GE se chce stát čistě průmyslovou společností a opouští trh s finančními službami a realitami tím, že prodá většinu aktiv GE Capital. Akcionáři se navíc mohou těšit na zpětné odkupy akcií v hodnotě 50 miliard USD.
Operace budou rozprodány ostatním finančním institucím, stejně jako portfolia aktiv. V rámci plánů by měly čisté investice do finanční divize klesnout na 90 miliard USD z 363 miliard USD (stav k 31. prosinci). Společnost si nechá jen ty finanční operace, které jejím klientům napomáhají při financování nákupů zařízení od GE.
Firma potvrdila zpětné odkupy v hodnotě 50 miliard USD a oznámila, že odpisy po zdanění v souvislosti s prodeji dosáhnou v prvním kvartálu 2015 zhruba 16 miliard USD (patří mezi ně například daně z repatriace zisků). Asi 12 miliard USD z těchto odpisů bude nepeněžních.
V pátek již došlo k dohodě o prodeji aktiv v oblasti komerčních realit za 26,5 miliardy USD. Většinu z GE Capital Real Estate koupí fondy řízené společnostmi Blackstone a Wells Fargo (za 23 miliard USD). "Panuje ideální tržní prostředí na prodej finančních aktiv - nízký růst, nízké úrokové sazby, hromady likvidity a investoři hledající výnos," prohlásil šéf GE Jeff Immelt.
GE odchází z podnikání ve finančních službách a realitách, aby se zaměřila na zvyšování ziskovosti své produkce leteckých motorů, energetických zařízení nebo technologií pro těžbu ropy. Immelt dále uvedl, že zisky společnosti z úvěrových aktivit by měly v příštím roce dosáhnout 75 % celkového zisku z 55 % v roce 2013.
Dohoda o prodeji realitní divize je největší transakcí na americkém realitním trhu od roku 2007. Tehdy Blackstone koupila správce nemovitostí Equity Office Properties Trust za 39 miliard dolarů.
Z finančních aktivit dceřiné společnosti GE Capital prodává firma výrobu elektrospotřebičů švédskému Electroluxu a dohodla se na koupi energetické divize francouzského Alstomu.
GE uvedla, že prodej většiny aktivit na trhu komerčních nemovitostí plánuje uskutečnit v průběhu příštích dvou let. GE má zároveň předběžné smlouvy o prodeji dodatečných aktivit o hodnotě zhruba čtyři miliard dolarů jiným kupcům (mimo Blackstone a Wells Fargo), jejichž jména konglomerát neprozradil.
Immelt kromě toho ohlásil agresivní plán na zeštíhlení finanční divize GE Capital. Ta nyní vytváří zhruba polovinu celkového zisku konglomerátu, zároveň je ale pro firmu velkou zátěží z hlediska regulačních požadavků, poškodila konglomerát během finanční krize a způsobila starosti mnoha investorům, napsala agentura AP.
"Obchodní model pro velké finanční společnosti financované pomocí mezibankovního úvěrovaní se změnil tak, že je stále obtížnější mít přijatelnou návratnost," uvedla GE. Zároveň usiluje o to, aby přestala být považována za "systémově důležitou finanční instituci", a jedná kvůli tomu s regulátory, napsala AP. "Je to velký krok v naší strategii soustředit GE kolem jejích konkurenčních výhod," sdělil Immelt podle AP.
Firma rovněž oznámila, že plánuje odkoupit vlastní akcie v objemu až 50 miliard dolarů. Je to druhý největší takový program zpětného odkupu akcií v historii. S větším plánem přišel pouze americký výrobce elektroniky Apple. V jeho případě objem dosahoval 90 miliard dolarů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg