2016: Co udělají americké firmy s hromadou hotovosti?

Americké firmy se v současnosti snaží raději zavděčit akcionářům, než aby hotovost reinvestovaly. Goldman Sachs očekává, že společnosti z indexu S&P 500 vyplatí v roce skrze dividendy zpětné odkupy vlastních akcií 2,2 bilionu USD. Co to znamená pro investory?
David Kostin, hlavní akciový stratég Goldman Sachs pro USA, odhaduje, že 54 % celkových výdajů firem z S&P 500 půjde na "růstové" aktivity, jako jsou kapitálové výdaje, výzkum a vývoj nebo fúze a akvizice, a 46 % hotovosti bude různými cestami vráceno akcionářům.
1. Kapitálové výdaje, výzkum a vývoj
Goldman Sachs předpokládá, že kapitálové investice společností z S&P 500 dosáhnou 650 miliard USD (1% růst) a výdaje na výzkum a vývoj 256 miliard (5% růst). Banka poukazuje na to, že kolem 30 % kapitálových výdajů firem z S&P 500 v současnosti zajišťuje energetický sektor, a proto se na kapitálových výdajích významně negativně podepisují nízké ceny ropy. "Předpověď ceny ropy 50 USD za barel v roce 2016 a snížení výdajových rozpočtů společností Chevron a ExxonMobil nahrává dalšímu zhruba 20% poklesu kapitálových výdajů energetických společností během roku 2016," vysvětluje Kostin.
U výzkumu a vývoje jde o zcela odlišný příběh - energetické firmy se na celkových výdajích v rámci S&P 500 podílejí jen asi 2 %.
2. Fúze a akvizice
Po výjimečně aktivním roce 2015 očekává Goldman Sachs v roce 2016 výdaje na fúze a akvizice v hodnotě 300 miliard USD. V porovnání s předchozími růsty je toto číslo nízké. "Míra růstu objemu peněz určených na fúze a akvizice v roce 2016 klesne po letošním 50% růstu. Do konce roku 2015 zbývají sice ještě 2 měsíce, hotovost z fúzí a akvizic ale již dosáhla 191 miliard USD, což je více než loňská celoroční suma 185 miliard USD. Za téměř polovinou aktivity v oblasti fúzí a akvizic byl sektor zdravotní péče. Očekáváme, že fúze a akvizice během druhé poloviny roku 2016 významně zpomalí oproti první polovině," odhaduje Kostin.
3. Zpětné odkupy akcií
Goldman Sachs tvrdí, že společnosti navzdory rostoucím valuacím utratí v roce 2016 za vlastní akcie 608 miliard USD. "I přes slabší první polovinu roku 2015 by měla aktivita zpětných odkupů zůstat silná. Po 9% růstu v roce 2014 a očekávaném 10% růstu v roce 2015 lze předpokládat, že zpětné odkupy firem z S&P 500 příští rok vzrostou o dalších 7 % na 608 miliard USD. V současnosti je zapojeno do programů zpětných odkupů zhruba 80 % společností z S&P 500, což je dvojnásobek oproti podílu firem, které zpětné odkupy praktikovaly před 20 lety."
4. Dividendy pro každého
Podle odhadů Goldman Sachs by dividendy měly v příštím roce vzrůst o 7 % na 432 miliard USD, nejvíce v sektorech financí a technologií. "Z konsenzu předpovědí vyplývá navýšení dividend finančních společností o 10 % do roku 2016, mělo by jít o vůbec nejvyšší míru růstu dividend ze všech sektorů. Pod tlak by se měly naopak dostat dividendy energetických firem. Zpomalující světový růst se podepisuje na dlouhodobých vyhlídkách dividendové politiky firem," vysvětluje americká investiční banka.
Několik doporučení pro investory
I když Goldman Sachs všeobecně brojí proti masivním zpětným odkupům, její analytici doporučují investorům nakupovat společnosti, které vracejí hodně hotovosti akcionářům v poměru k reinvesticím, protože se tato strategie v současném makroekonomickém prostředí vyplácí (pomalý růst HDP a nízké úroky vedou ke slabým kapitálovým výnosům akcií).
Rok 2015 je důkazem toho, že za takovýchto podmínek trh spíše odměňuje akcionáře společností s vysokými výplatami hotovosti, zatímco firmy provádějící reinvestice hotovosti tržně zaostávají.
Zdroj: Goldman Sachs