Goldman Sachs: Co budou americké firmy letos dělat s hromadami hotovosti?
|

Goldman Sachs: Co budou americké firmy letos dělat s hromadami hotovosti?

Americká investiční banka Goldman Sachs si trochu započítala a zavěštila. Nehledě na spolehlivost odhadů bank z Wall Street je pohled na čísla expertů z týmu Davida Kostina zajímavý, minimálně jako inspirace.

Americké akcie S&P 500 Zpětné odkupy akcií Dividendy Výhled na rok 2018

Goldman Sachs se pokusila (snad) kvalifikovaně a zodpovědně odhadnout, jak budou americké firmy, jejichž akcie jsou zahrnuté v indexu S&P 500, letos nakládat se stovkami miliard dolarů v hotovosti.

Reforma daní a silný růst zisků by měly posunout celkové výdaje firem lehce nad 2,5 bilionu USD (+15 %). Společnosti by měly investovat 1,4 bilionu USD do dalšího růstu a asi 1,2 bilionu USD vrátit svým akcionářům.

Kapitálové výdaje (CAPEX) mají vzrůst o 11 % a zůstat největší položkou v plánech firem. Ty jsou nadále optimistické, pokud jde o růst tržeb. Objem odkupů akcií by měl meziročně vzrůst o 23 % na 650 miliard USD.

"Největší růst čeká Goldman Sachs v oblasti zpětných odkupů akcií, což by z hlediska daňové optimalizace asi dávalo smysl (dividendy jsou zdaňovány dvakrát, nejprve daní zisky firmy, následně samotné dividendy musejí přiznat akcionáři)," upozorňuje Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management. "Výrazný posun čeká také výdaje na fúze a akvizice (M&A). Kapitálové výdaje a investice do vývoje a výzkumu se mají také zvýšit, ale ne výrazně nad úroveň z roku 2015. Jde ale pouze o odhady založené primárně na informacích z vyjádření vedení firem po zveřejnění hospodářských výsledků. Prostor pro překvapení je velký."

Zdroj: Goldman Sachs, The Reformed Broker