Goldman Sachs: Další ropný průšvih nás čeká v roce 2018
|

Goldman Sachs: Další ropný průšvih nás čeká v roce 2018

Ceny ropy mají, zdá se, to nejhorší za sebou. Loni ropa nakonec patřila mezi komodity s nejvýraznějším cenovým nárůstem, letos to ale zase není žádná sláva. Podle Goldman Sachs navíc nemusí být daleko další výrazný propad cen barelu.

Komodity Ropa OPEC Ropa Brent Ropa WTI Těžba

Nové projekty

Jednou z největších překážek dalšího růstu cen ropy (nebo rovnou důvodem, proč by mohl barel opět zlevňovat) je podle Goldman Sachs růst nabídky pramenící z nových projektů za miliardy dolarů, které jsou naplánované na roky dopředu a mají být zprovozněny v nejbližších letech.

"Je pravděpodobné, že v letech 2017-2019 zažijeme největší nárůst produkce ropy kvůli novým velkým projektům z let 2011-2013. Tyto dlouhodobé projekty povedou ke krátkodobému obratu cyklu a způsobí nadbytek ropy v letech 2018-2019," míní americká banka.

Jedná se o několik projektů v Brazílii, Rusku, Kanadě a v Mexickém zálivu, které budou dokončeny a začnou dodávat ropu mezi lety 2017 a 2019. V kombinaci s produkcí z břidlic v USA by mohly znamenat navýšení denní produkce ropy o milion barelů denně již v roce 2018.

Pochybnosti o ropné dohodě

Goldman Sachs také varuje, že dohoda OPEC a dalších velkých těžařů ropy, která znamenala uklidnění na trhu a ustálení cen, svádí k přílišnému optimismu. Obchodníci a těžaři mají pocit, že ceny nemohou klesnout, a investice do produkce (zejména v USA) opět stoupají.

Vyšší než očekávaná produkce z břidlic ale může zklamat ty, kdo očekávají stabilní růst cen. Většina společností nyní očekává průměrnou cenu barelu v roce 2017 okolo 60 USD a růst až k 80 USD mezi lety 2018 a 2020. Ale růst produkce z břidlic a zprovoznění nových velkých projektů mohou vést k opačnému vývoji.

Trh nyní spoléhá na OPEC a jeho ochotu dále omezovat těžbu. Ani to ale podle Goldman Sachs není příliš pravděpodobné. Již v minulosti se totiž stalo, že země OPEC po omezení těžby přišly o podíl na trhu, aniž by došlo k výraznějšímu růstu cen ropy. Něco podobného se děje i letos.

Zdroj: Goldman Sachs